Dalkove ovladani a IR laserova dioda

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Killercek
Příspěvky: 114
Registrován: 03 črc 2010, 02:00

Dalkove ovladani a IR laserova dioda

#1 Příspěvek od Killercek »

Ahoj pratele,
vcera vecer, kdyz jsem polehaval v posteli, poslouchal bourku a pokoukaval z okna jsem uvidel sousedovu zaplou TV a napadla me myslenka z detskych let kdy jsme pachali samou neplechu, prepadla me vlna nostalgie a musel jsem tu myslenku neustale ve sve hlave prehravat a tak se o ni chci podelit aby jste mi rekli svuj nazor, vsichni jiste zname funkci infra dalkoveho ovladace (DO) pokud bych ale jeho "vysilaci" led diodu vymenil za IR laser diodu z CDr vypalovacky a omezil jeji vykon na bezpecnou mez +- 2mW, zda-li by byla dostatecne rychla a dokazala by takto TV ovladat na delsi trasu, popr. jake vas napada reseni, zda-li zesilit vystup tranzistorem atd... Dekuji za vase nazory :)

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Pokud bude mít +- stejnou vlnovou délku jak normální IR dioda, bude to fungovat. Akorát tím omezením výkonu to leda zhoršíš, běžná IR dioda má výkon větší. Když použiješ optiku, tak samozřejmě stačí menší výkon na delší vzdálenost, ale to je pak fakt jedno, jestli použiješ laser, nebo běžnou diodu. Vzhledem k neviditelné stopě to pak budeš jen těžko zaměřovat na cíl. Já bych použil několik výkonných IR diod s úzkým vyzařováním (10 °).

Uživatelský avatar
Philip_Fry
Příspěvky: 1538
Registrován: 01 zář 2010, 02:00
Bydliště: Trutnov

#3 Příspěvek od Philip_Fry »

Stačí, aby soused měl zavřené okno a je po legraci.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od forbidden »

Infra přece sklem projde relativně beze ztrát.
Když už jsme u toho, vzpomínám si, jak jsem se vyblbnul s "offátorem" (klon TV-B-Gone). :lol:

Uživatelský avatar
jiriS
Příspěvky: 609
Registrován: 14 led 2014, 01:00
Bydliště: Ašsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jiriS »

Jednoduché sklo má minimálně dvě plochy (rozhraní dvou materiálů), kde se část výkonu odrazí i při kolmém nasměrování paprsku (jiný úhel- vyšší odraz). Skla mívají okna minimálně dvě, pokud jsou moderní, mají skla příměsi, které snižují teplotní koeficient pro prostup tepla.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#6 Příspěvek od MetalGod »

Jenže teplo má o dost delší vlnovou dýlku, než jakou má NIR. Když tam dáš i trojitý sklo, houno se stane, paprsek lehce proleze.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Odpovědět

Zpět na „Poradna“