Zdroj napájení pro RF přijímač patrně ruší

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stone
Příspěvky: 28
Registrován: 16 črc 2014, 02:00

Zdroj napájení pro RF přijímač patrně ruší

#1 Příspěvek od stone »

Koupil jsem si miniaturní RF přijímač:
http://www.dx.com/p/zndiy-bry-rc-12-2-c ... een-254411
a k němu mini zdroj 12V:
http://www.dx.com/p/isolated-switching- ... 0ma-237434
Bohužel si oba moduly spolu nějak nerozumí, při větší vzdálenosti DO od antény (cca. 2m) už přijímač nespíná spolehlivě. Pokud jsem zkusil napájet spínaným zdrojem 12V/1A nebo nastavitelným zdrojem 9V-12V, vše OK.
Mini zdroje mám dva, zkoušel jsem na výstup doplnit stabilizátor 78M12 i 78M09 s kondenzátory, zdroj stínit alobalem, na přívody dát feritové kroužky, ale zlepšení žádné. Co by pomohlo?
Finální představa je, že přijímač i zdroj budou v elektroinstalační krabici pod omítkou...
Přílohy
sku_254411_1.jpg
(27.21 KiB) Staženo 32 x
sku_237434_1.jpg
(30.35 KiB) Staženo 47 x

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Skus nejaky seriozny 12V adapter kupit a nie ten najhorsi cinsky odpad.

A urcite to nedavaj pod omietku. Za dva roky sa nafuknu alebo vyschnu elyty.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

Spínaný zdroj má být ve stínicím krytu, od přijímače co nejdál a ještě se hodí provléct napájecí kablíky, tedy i síťový, každý skrz dvě či více feritových perel. Jinak ho ten zdroj spolehlivě zahluší.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#4 Příspěvek od Atlan »

Ehm, bud zdroj z razacim kondikom (aj ten casom odide) alebo klasicke male trafko + usmernovac, impulzak nie nevydrz istaly chod. 2-3 roky sa pokazi.

Uživatelský avatar
TubeGuru
Příspěvky: 514
Registrován: 21 pro 2011, 01:00
Bydliště: Havířov

#5 Příspěvek od TubeGuru »

Zdar, Atlan(e) a znáš nějaké elektronické zařízení ze současné produkce které se za 2 až 3 roky nepokazí? :)

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#6 Příspěvek od mi-ro »

Ano, přesně jak Atlan píše, správně navržené trafo, 4 diody a dobrý elyt s patřičnou rezervou. Také zdroje už mi chodí bez závady 20let.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
stone
Příspěvky: 28
Registrován: 16 črc 2014, 02:00

#7 Příspěvek od stone »

Díky HILLe za radu, konečně jsem se dostal k otestování.
Zdroj - RF přijímač jsem propojil dvojlinkou cca. 30 cm s 2x10 perlami (3.5prům, 1.3x3mm), bohužel žádné viditelné zlepšení.
Následně jsem zkusil propojení pomocí cca. 3m stíněné dvojlinky + 2x5 perel a funkčnost téměř 100%. Dokonce i když byly zdroj i přijímač v těsné blízkosti. Dvojlinka volně ložená.
Následně jsem zkusil perly odstranit a příjem byl opět nefunkční.
V další pokusu jsem perly opět vrátil a stíněnou dvojlinku smotal do svazku o průměru zhruba 10cm. Příjem nefunkční.
Po rozmotání dvojlinky příjem opět funkční (a destičky v těsné blízkosti).
Nějaký další "neradikální" nápad?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Rušení, kterého se nemusíš složitě zbavovat, je to, které se ze zdroje nedostane ven. To je základ.
Druhé řešení je vestavět zdroj do celokovové krabičky, na primární i sekundární straně doplnit odrušovací filtry a přívody do krabičky protáhnout průchodkovými kondenzátory. A ani to pořád ještě neznamená, že rušení klesne na tak neškodnou úroveň, aby přijímač v bezprostřední blízkosti zdroje fungoval.
Třetí řešení už tu někdo napsal - obyčejné trafíčko s usměrňovačem, paralelně ke každé diodě usměrňovače dobrý keramický kondík 22n-68n (nejlépe ke každé diodě jinou kapacitu).
Než nemoci těžko léčit, lépe je jim předejít: prostě pulsní zdroj tam, kde se má přijímat signál v úrovni řádu desetin mikrovoltu a ještě z nich spolehlivě dekódovat užitečnou informaci, je zlo. Buď s ním co nejdál od přijímače nebo to napájet něčím, co tak strašlivě neruší.

Uživatelský avatar
stone
Příspěvky: 28
Registrován: 16 črc 2014, 02:00

#9 Příspěvek od stone »

Díky za rady, nějaká trafa už jsou na cestě...

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“