RFT Transstereo 2401.14

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

RFT Transstereo 2401.14

#1 Příspěvek od Lukas-Peca »

Tento aparát zde dosud nebyl diskutován. Rádio zkresleně hrálo, ale pálil se odpor ve zdroji vlivem přetížení. Když jsem jej zkusil nedávno zapnout, už nehrálo vůbec, pouze jeden kanál kmital na nízké frekvenci. Šel jsem po elytech. Všechny malé plastové elyty Frolyt s radiálními vývody jsou ve zkratu. Neuvěřitelné! 8O Ještě jsem nevyměnil všechno, jsem zvědav, zda si to odnesly i polovodiče.

Aparát je sestaven opravdu z nejlacinějšího materiálu, jsou hojně použity ruské tranzistory MP20 a místy i ruské elyty. Takže tolik k opěvované kvalitě dřívějších výrobků. Zajímalo by mne, za kolik se toto rádio prodávalo.

Uživatelský avatar
mkat
Příspěvky: 615
Registrován: 22 čer 2009, 02:00
Bydliště: tisovec

#2 Příspěvek od mkat »

Neviem či maš schemu,ak nie tak tu by mala byť.
http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... cu/0000338
Ved tam nemôže byť veľká chyba,včera to ešte perfektne fungovalo!!

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Lukas-Peca »

Díky, schéma jsem si stáhl už dřív.

V jednom kanále je proražený koncový tranzistor, takže oprava je prozatím přerušena. Druhý kanál hraje aspoň přes gramovstup, přijímací část je mrtvá. Jinak ty elyty přece jen nebyly ve zkratu všechny, ze třinácti jich bylo šluslých šest...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Tohle rádio se prodávalo koncem sedmdesátých let a bylo tím nejlevnějším, co se ve stereofonním provedení dalo koupit. Tuším, že Tesla Soprán, který se ve stejné době na trhu objevil, byl asi o dva tisíce dražší, to pro mnohé znamenalo rozdíl jednoho celého měsíčního platu (a pro některé i víc).
Ale hojně se toto rádio vracelo pro neodstranitelnou závadu - nevalnou citlivost na VKV.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Lukas-Peca »

Tak to se potom té kvalitě dá rozumět :wink:

Uživatelský avatar
reman
Příspěvky: 100
Registrován: 05 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od reman »

"nevalnou citlivost na VKV "

To už paradoxně pozbylo na aktuálnosti, dnes se stejně na VKV dálkový příjem dělat nedá a na místní stanice to nevadí.
Jó kde jsou ty doby kdy jsem ve Zlíně chytal na Sopránu "Ö3" a na tv vysílač "Wien - město" :cry:
Tak už vím co tomu je - je to pokažené :-) !

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Taky jsme chytali v Podkrkonoší po dobu několika měsíců za sebou stabilně Jauerling či Kahlenberg, z Bavor nejčastěji Ochsenkopf. Ale většinou na samo domo stavěné nebo dodělané tovární přijímače.
Bohužel tohle Transstereo přes veškerou snahu o zlepšení příjmových vlastností nechytlo bez šumu ani tuzemské stanice. Nejbližší vysílače byly Ještěd (60 km a ještě za hřebenem) a Krásné (65 km) a ani pětiprvková Yagina nebo HB9CV to nezachránily. Byl to prostě takový šumodyn možná vhodný pro NDR...

Uživatelský avatar
lumca
Příspěvky: 525
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#8 Příspěvek od lumca »

reman píše:"nevalnou citlivost na VKV "

To už paradoxně pozbylo na aktuálnosti, dnes se stejně na VKV dálkový příjem dělat nedá a na místní stanice to nevadí.
Jó kde jsou ty doby kdy jsem ve Zlíně chytal na Sopránu "Ö3" a na tv vysílač "Wien - město" :cry:
K34? To byl totiž vysílač Wien město s programem FS2W (nyní ORF2W) s ERP 100kW. Na K24 byl program FS2N (nyní ORF2N) s ERP kolem 500kW. Oby kmitočty se vysílaly ze stanoviště Kahlenberg, ale s rozdílným určením. K24 jako zemský program a K34 jako městský program. Lišil se v místním zpravodajství, jinak bylo vysílání na K24 a 34 stejné. I monoskopy (při vysílacích pauzách) byly rozdílné. Zatímco na K24 (měl jsem možnost sledovat vysílání pouze asi do roku 1991) byl Philips PM5544 s nápisem FS2, na K34 byl ten samý monoskops textem Wien K34. Jak to bylo v pozdější době už netuším.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

Ale my tu hovoříme o rádiu...

Uživatelský avatar
lumca
Příspěvky: 525
Registrován: 05 kvě 2012, 02:00

#10 Příspěvek od lumca »

Ale to já vím. Reagoval jsem pouze na tuto část poslední věty od uživatele reman: "...a na tv vysílač "Wien - město".

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#11 Příspěvek od konosuke »

Jo, Ö3 na 99.9 MHz z kopce Kahlenberg tuším hrával stereo na tuneru Tesla 3601A ST100 a to máme luftem 260 km prosím. Na obludnou yaginu z Chlumce 090 G-BL upravenou podle AR na 8-prvkovou. Za silných mrazů AD 1987 Zagreb, Ljubljana chytnout se dala ale tu už nahoru do krabice předzesík feťák KF907 vložit musel. Pak jsem se zmohl nastřádal na Toshibu ST-U22 z Tuzexu a to byla paráda.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#12 Příspěvek od ok1hga »

konosuke píše:Jo, Ö3 na 99.9 MHz z kopce Kahlenberg tuším hrával stereo na tuneru Tesla 3601A ST100 a to máme luftem 260 km prosím
hele a nebyl to "Jauerling" ??
http://de.wikipedia.org/wiki/Sender_Jauerling

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#13 Příspěvek od Eleman »

Jestli chytal Ö3 na 99,9 tak to je Kahlenberg. Jauerling je na 89,4. U nás chodilo obojí, ale Jauerling byl stabilnější.
Pro příjem jsem používal Proximu 408 + přeladitelný konvertor s plošnými cívkami podle AR (to byl hnus), později dostala Proxima jinou vstupní jednotku a Chlumeckou 9-ti prvkovou Yaginu.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#14 Příspěvek od konosuke »

Stern Proximu 422 jsem používal a na svou dobu (1979-80) slušné rádijko to bylo, pro vývoz na východ VKV-OIRT i když germáni dederoni v CCIR vysílali. Až na ty bedýnky, jednopásma nemožně odrbané...postavil si vlastní ARN665, ARE589, ARV081 a byl na pár let pokoj. Jo zajímavosti Proximy byly přípoje na 4 repro boxy na způsob Transiwattu TW40, říkali tomu quasi quadro syst.Hafler-Gerzon či nějak tak.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#15 Příspěvek od Hill »

Jo, to měl i přijímač Unitra-Diora Merkury SC303, to byl a je povedený kousek. Schéma zde na uploadu. Nějakou dobu jsem ho také používal, pak vyčistil potenciometry a přepínače a postoupil v rodině potřebnějšímu.
Dělá mu dodnes radost, jen jaksi k dálkovému příjmu se z pochopitelných důvodů už nepoužívá. Ale je mladší, než Transstereo, asi tak jako Proxima.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“