Kde je (byl) problém?

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

Kde je (byl) problém?

#1 Příspěvek od fredis »

Na chalupě předělaná komplet instalace, Fi pro koupelnu 0,03A, pro celý barák 0,3A. Několik let žádný problém až do připojení internetu :roll: . Pro I jsou tři adaptéry z toho 2 mají 3 žilovou flexo šňůru a ten třetí klasika dva kolíky. K tomu anténní zesilovač. Protože je na půdě jen jednozásuvka, vše vyřešily dvě rozdvojky typ 5323_13. A potom to začalo :lol: . Hledal jsem jistič pro tu zásuvku, abych ji při nepřítomnosti mohl vypínat. Našel jsem ho, ale při nahození spadlo hlavní Fi a šlo nahodit až na xtý pokus. Druhý den po instalaci I došlo při ohřívání v MW opět k výpadku, potom ho vyrazila TV a přitom jsou na jiném okruhu. Při další akci při praní! se musela odpojit pračka aby to šlo nahodit. Napadlo mě odpojit ty zdroje od internetu a s jističem jsem si mohl dělat co chtěl a držel. Koupil jsem jezevčíka s 5 zásuvkami, připojil kabel a nahradil rozdvojky jezevcem. A je klid, s jističem si můžu dělat co chci a je to OK. Může mi to někdo vysvětlit? Ještě bych zdůraznil, že nikdy nevybavila žádná jiná ochrana, jen ten proudový chránič pro celý barák.. Vím že zrovna tento typ rozdvojky obrací L, ale to by snad vadit nemělo. Nebo ano a ty fáze nějak zmagoří? Díky za vysvětlení.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od pocitujlasku »

ked si odpojit tie zdroje, odpojil si aj rozdvojky? ci nahodou chyba nie je v nich, kedze po ich vymene vsetko islo ako ma
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#3 Příspěvek od bu2520 »

velká kapacita odrušovacích kondíků ve spínaných zdrojích , ono se to posčítá a třicet milampér je hned.

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#4 Příspěvek od janousek »

Na 99,9999999999999999...........% špatně zapojený proudový chránič. Pořád existují i vyučení elektrikáři, kteří fíčko neumějí zapojit.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#5 Příspěvek od pocitujlasku »

bu2520: ale ked dal tie adaptery cez psa, tak to funguje, podla mna tie rozdvojky maju problem
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#6 Příspěvek od fredis »

A kde máš těch dalších 270 mA? :wink:

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#7 Příspěvek od fredis »

janousek píše:Na 99,9999999999999999...........% špatně zapojený proudový chránič. Pořád existují i vyučení elektrikáři, kteří fíčko neumějí zapojit.
Ten zapojovali odborníci z EONu před mnoha lety a žádný problém nebyl!

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#8 Příspěvek od janousek »

Setkal jsem se ze zapojeným fíčkem, že při poruše nikdy nemohlo vypnout, takže problém zdánlivě nebyl. Po zapojení přívodu plynu ke kotli /ocelová přizemněná trubka/ začal vypadávat.

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#9 Příspěvek od Milan_F »

fredis píše: pro celý barák 0,3A.
To je ale blbě. Musí bejt 30mA.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

Nemusí. Záleží na tom, kdy byla elektroinstalace projektovaná.
Chrániče 100mA a 300mA se dávaly jako opatření proti požáru a navíc bylo (a je) povoleno nepoužít chránič na vývody, kde by jeho případné častější vypadávání mohlo způsobit jiné škody (například mrazáky, chladničky, líhně, terária a obdobné spotřebiče).
Chrániči 30mA se vylepšovala ochrana jen pro koupelny a zásuvky, u nichž se předpokládalo použití spotřebičů venku, a ještě jen do 16A jmenovitého proudu.
A v instalacích ještě starších nejen, že se nepoužívaly chrániče vůbec, ale ani je nebylo v sítích TN-C jak zapojit. A jsou v provozu dodnes.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já mám na celej rodinnej dům fíčko 100mA ještě od doby, kdy tady byla síť TT. Tenkrát to při bouřkách lítalo jedna radost a lupalo i v zásuvkách, protože dvě země jsou záruka problémů.

Od té doby, co je tady TN-S a bod rozdělení N/PE správně přizemněn, vůbec o něm nevím. Ale funguje, měřil jsem ho.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#12 Příspěvek od monterjirka »

Měřit, měřit a zase měřit.
Jenže multimetrem za pár desetikaček to nezvládnete.
Je třeba ověřit izolační stavy, rozdílové a unikající proudy...
Nějaký svod mezi N a PE dokáže divy!
Stejně tak nějaký chybně zapojený spotřebič, připojený mezi L a PE, s odběrem cca 50% jmenovitého proudu chrániče dokáže chránič vyhodit naprosto nevyzpytatelně...

Revizáckým MP se toho dá naměřit a rychle najít poměrně dost.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Taky starý rozdvojky "obracely fázi" = mají vzájemně přehozený na jedný straně zdířky pro fázi a N, pokud se do takto obrácený zásuvky zapojí určitým způsobem zapojenej spotřebič, pak jištění lítá jak Trepifajxl. "Pes" takovou paseku neudělá, nemá opačně orientovaný zásuvky. Potkal už jsem dva spínaný "adaptéry" k NTB, který po zapojení do normálně zapojený zásuvky i do "psa" fungovaly jak se patří, při zapojení do staršího typu rozdvojky "lítaly jističe". Jeden byl Asus, druhej o pár roků mladší IBM/Lenovo. Oba originální z příslušenství dodanýho obchodem, připojení 3žílovej kabel...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#14 Příspěvek od fredis »

monterjirka píše:Měřit, měřit a zase měřit.
Jenže multimetrem za pár desetikaček to nezvládnete.
Je třeba ověřit izolační stavy, rozdílové a unikající proudy...
Nějaký svod mezi N a PE dokáže divy!
Stejně tak nějaký chybně zapojený spotřebič, připojený mezi L a PE, s odběrem cca 50% jmenovitého proudu chrániče dokáže chránič vyhodit naprosto nevyzpytatelně...

Revizáckým MP se toho dá naměřit a rychle najít poměrně dost.
Do připojení těch zdrojů na internet přes ty 2 rozdvojky co obrací fázi, byly všechny izolační stavy včetně rozdílových a unikajících proudů zřejmě v pořádku :wink: . Několik let nikdy žádný problém! A navíc to ten pětipes bezezbytku vyřešil :lol: . Stejnou zkušenost má Karel a navíc taky s těma obracečkama fází. Zajímavé bylo, že když to s nima fungovalo, tak to Fi vyhodily spotřebiče na úplně jiných okruzích :cry: . To mě zezačátku mátlo. Takže viníci jsou známí, ale příčina co to způsobuje zatím ne :roll: .

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#15 Příspěvek od jasin »

Pořád se setkávám s pověrami o rozdvojkách "obracejících Fázi".
Je to blud, neznalost norem a neznalost jejich bezpečnostních prncipů.
Poloha "fáze" v zásuvkách pevného rozvodu (na zdi - pro neználky) je sice stanovena normou ale rozdvojky jsou podle téže normy součástí pohyblivých přívodů.
U pohyblivého přívodu normy z logických důvodů polohu nepředepisují. Nebylo by to bezpečné.
Všechna zařízení připojovaná pohyblivým přívodem která jsou závislá na tom jestli je fáze na kolíku vpravo nebo vlevo jsou s normami v rozporu. Takové krámy je potřeba ihned vyřadit z provozu.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“