Jawa 20, led 12V světla...

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jeninicicek
Příspěvky: 11
Registrován: 13 bře 2010, 01:00

Jawa 20, led 12V světla...

#1 Příspěvek od jeninicicek »

Přemýšlím jak upravit(no spíše spravit, momentálně je tam jen přední a svítí mizerně :D) světla na jawa 20. Pročetl jsem spoustu úprav, ale žádné řešení neodpovídá mým představám, tak prosím o radu a pomoc s mým návrhem.

1. Nechci měnit nic na origo zapalování... Což znamená použít jen světelné cívky.
2. Chtěl bych LED 12V
3. Minimum součástek
4. Neřešte prosím umístění, homologace apod. ten fichtl papíry nemá a mít nebude...

Můj nápad je jednoduše usměrnit můstkem světelné cívky a stabilizovat je na 12V.
K tomu bych měl pár dotazů:
Jakou voltáž dají tyto cívky? -
V současném zapojení to chápu tak, že každá dává 3V a jsou zapojeny za sebe tak, aby daly 6V. Našel jsem však názory, že to závisí na zatížení ano nebo ne?(jak?)

Pokud ne:
Lze je přemotat na 6+6V(samozřejmě nepočítám s vyšším výkonem, ale díky použití led mi bude stačit nižší)?
Nebo je lepší nějaký měnič či trafo?
Nebo lze místo nich dát zapalovací a stabilizovat získaných 16V na 12V?

Pokud získám 12V+:
Je pak reálný obvod: Každá zvlášť můstkem usměrnit, zapojit aby se sčítalo napětí a stabilizovat např. pomocí více paralelních http://www.gme.cz/lm2940ct-12-p330-110
Kam v tomto obvodu umístit vyhlazovací kondík (před led nebo hned za můstky, nebo vůbec)?

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#2 Příspěvek od helios »

Najjednoduchšia úprava je nahradiť žiarovku v prednom svetle zo 6V na 12V 25/25W (najlepšie halogén), zadné vymeň tiež za 12V/5W. Ja som to takto vymenil a svietilo to omnoho lepšie ako pôvodné.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
jeninicicek
Příspěvky: 11
Registrován: 13 bře 2010, 01:00

#3 Příspěvek od jeninicicek »

helios píše:Najjednoduchšia úprava je nahradiť žiarovku v prednom svetle zo 6V na 12V 25/25W (najlepšie halogén), zadné vymeň tiež za 12V/5W. Ja som to takto vymenil a svietilo to omnoho lepšie ako pôvodné.
Možná dobrá úprava, ale radši si hraji :D, a ledka podle mne bude svítit ještě víc... (navíc už z principu ten nárúst u halogenky velkej nebude, protože cívky o moc víc nedaj, takže akorát nebude svítit na plnej výkon- možná tak rychle nepraskne :D). Navíc si myslím, že led světlo bude stabilnější díky usměrnění a menší potřebě výkonu, takže nebude tak kolísat s otáčkami...

Prosím tedy spíš o odpovědi na otázky, než jiné návrhy(pokud se mi tedy nezalíbí více než můj :D)...

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#4 Příspěvek od kevin_mitnick »

Nekomplikuj si to. Slusny DC-DC menic postavis za par korun, nebo ho za par dolaru vemes od Cinana z Dealextreme.

Kamosovi jsem daval na motorku za svetelne civky graetz, vyhlazovaci kond 10mF a tenhle menic.
http://www.aliexpress.com/store/product ... 19155.html

Vystup nastaven na 13,5V, za to pak gelovy aku z alarmu 12V/2,8Ah. balicek akumulator/menic/kond/graetz ma rozmer 180x65x55 mm a je zality v silikonu.

Svitilnu s CREE LED, stabilizacii proudu a ochranou proti vybiti baterky v prednim svetle si kamos resil sam stejne jako parkovacku z vysocesvitivy LEDky a v zadnim svetle ma LED zarovku na 12V z nejakyho tunning shopu a blikaci LED s odporem jako parkovacku...

Uživatelský avatar
jeninicicek
Příspěvky: 11
Registrován: 13 bře 2010, 01:00

#5 Příspěvek od jeninicicek »

kevin_mitnick píše:Nekomplikuj si to. Slusny DC-DC menic postavis za par korun, nebo ho za par dolaru vemes od Cinana z Dealextreme.

Kamosovi jsem daval na motorku za svetelne civky graetz, vyhlazovaci kond 10mF a tenhle menic.
http://www.aliexpress.com/store/product ... 19155.html

Vystup nastaven na 13,5V, za to pak gelovy aku z alarmu 12V/2,8Ah. balicek akumulator/menic/kond/graetz ma rozmer 180x65x55 mm a je zality v silikonu.
Pěknej měnič, u nás po obchodech sem to v rozumný ceně neviděl a ani o těch SEPIC měničích nikde není moc info v češtině... Nějaký schema by bylo(radši sám, než číňan :D)?
No a pak otázka jakej typ měniče přesně zvolit, jestli je vlastně nutnej SEPIC...

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#6 Příspěvek od kevin_mitnick »

Osobne posledni dobou beru od cinana kdeco, za ty prachy to proste nepostavis ani kdyz se po..res. Jen soucastky od mamuta te vyjdou na dvounasobek...

Uživatelský avatar
SimonHosa
Příspěvky: 107
Registrován: 22 črc 2014, 02:00
Bydliště: Spišský Štiavnik
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od SimonHosa »

Ved v konečnom dôsledku všetko je z chiny takže co tak toto?? http://www.ebay.com/itm/10PCS-3W-White- ... 33787591c0 chce to len pár úprav.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“