Zesilovač 2x 5W s MBA810DAS k televizi

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Superpavel
Příspěvky: 374
Registrován: 20 pro 2010, 01:00

Zesilovač 2x 5W s MBA810DAS k televizi

#1 Příspěvek od Superpavel »

Čau.Dělám zesilovač 2* 5W k televizi. Audio výstup je na TV zezadu. Použil jsem dva obvody MBA810DAS. Hraje to nad očekávání dobře. Teď bych jen potřeboval vědět: k čemu jsou ty korekční předzesilovače co se dávaj před koncák? Já se to tam chystám nedat.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Nemusíš tam žádné korekce, ať už pasivní nebo jako součást korekčního předzesilovače, dávat. Korekce se tak jmenují proto, že mají především sloužit k opravě nějaké nerovnoměrnosti přenosových vlastností přenosové cesty (v tomto případě zvuku) včetně měniče (zde reproduktoru).
Zvuk dnes z televize nebo settopboxu vychází v podobě nerozeznatelné od té, kterou tam do vysílání někdo pustil, a těžko můžeš korekcemi opravit něco, co někdo jiný někde jinde poškodil, protože nevíš ani čím to udělal, ani jak moc, natož, zda ta chyba je stálá nebo se dynamicky mění s charakterem zvuku.
Jako cvičná konstrukce dobré, ale to je vše.
Tedy, ne, že by dnes zesilovač s MBA810 měl nějaké extra vlastnosti, dnes existují výrazně lepší koncové stupně, i integrované, ale, jestli k tomu připojíš slušné bedny, bude to i celkem přijatelně hrát (hrál jsem také na MBAčka a bedýnky RK15 nejméně 15 let a nijak mi to uši neuráželo).
I bez korekcí.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#3 Příspěvek od ok1hga »

. . . a když se použijí TV moduly zvuku s MBA810DS z SD, je to zadarmo.
podobným způsobem jsem zapojil a používal tyto moduly dva a dva do můstku, podobně jako to má zapojené RMGF Tesla CONDOR.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#4 Příspěvek od monterjirka »

ok1hga píše:. . . a když se použijí TV moduly zvuku s MBA810DS z SD, ...
Originál moduly z TV měly ve zpětné vazbě úpravu, která mírně zvyšovala zesílení na horním a především spodním konci akustického pásma a tak to zlepšovalo zvuk i s "průměrným" reprákem.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#5 Příspěvek od Eleman »

Pravda. Kdysi jsem to měřil. Na 1kHz charakteristika prosedlaná asi o 5dB. Tedy zvýrazněný dolní i horní konec pásma oproti středu.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Jak který: moduly 6PN 053 14 nebo 6PN 052 87 (tedy moduly Z, komplet koncový zesilovač s mezifrekvencí z BTVP řady C110ST) k řízení výšek a hloubek využívaly vnější korekční obvody.
Modul Z z přenosných BTVP Oravan a Mánes (6PN 053 74) neměl korekci téměř žádnou, naopak měl potlačený vliv výstupní vazební kapacity pomocí vnějšího podélného odporu zpětné vazby (jeden je už uvnitř MBAčka mezi vývody 12 a 6). Účinek této větve zpětné vazby se zmenšoval zhruba od 80 Hz dolů vlivem poměrně malé vazební kapacity invertujícího vstupu 6 MBAčka, takže na kmitočtech nižších došlo k mírnému zesílení, asi tak do těch 3 dB. Vzhledem k malému reproduktorku to stejně nebylo nijak výrazně znát.
Nebo opačně - toto převýšení charakteristiky bylo daleko pod rozsahem kmitočtů, které uměly ty malé reproduktorky vyzářit.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Korekční předzesilovač bývají vlastně dva celky . Předzesilovač , který upravuje napěťovou a impedanční i kmitočtovou (RIAA) úroveň vstupních signálů z různých zdrojů a pak ten korekční stupeň mívající zesílení 1 . Oba můžeš vynechat . Alespoň někdo něco staví ještě z radosti , ne pro oběživo .

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od pajosek2 »

Já bych MBA 810 vůbec nezavrhoval nebyly až tak špatné,už jen proto,že v době,kdy se vydělávalo průměrně 2000Kčs tento obvod stál 189Kčs. :lol:
Chodily dobře,aleje pravda,že povětšině pracovaly se sníženým výkonem do docela malých reproduktorů až na pár vyjímek. Běžnému smrtelníkovy,který neměl zrovna absolutní sluch vyhovovaly výborně.I když já osobně mám raději neintegrované konce.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Xeon_sk
Příspěvky: 491
Registrován: 02 úno 2011, 01:00
Bydliště: Bratislava IV

#9 Příspěvek od Xeon_sk »

Mám tu pokusnú verziu s chladičmi z Cu plechu 0,6 mm, rozmery cca 50 x 50 mm. S týmto chladením je k dispozícii trvalý sinusový výkon 6 W. Napájanie stabilizované 16,2 V, IO MBA810AS.
Přílohy
MBA810AS chladič.jpg
(152.03 KiB) Staženo 90 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Bohužel se nám konstruktér ztratil ...

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#11 Příspěvek od patrikvarga »

Xeon_sk píše: dispozícii trvalý sinusový výkon 6 W.
A skreslenie 49%

Uživatelský avatar
Xeon_sk
Příspěvky: 491
Registrován: 02 úno 2011, 01:00
Bydliště: Bratislava IV

#12 Příspěvek od Xeon_sk »

Koncový stupeň, ktorý má silnú ZSV má skreslenie nízke až takmer po limitáciu, ale to Patrik určite vieš. Pre napájanie 14,4 V a výkon 6 W je skreslenie v akustickom pásme do 10%, pozri obrázok, pre napájanie 16 V bude rádovo nižšie.
Přílohy
MBA810S_AS výkon vs skreslenie.png
(156.52 KiB) Staženo 107 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#13 Příspěvek od Hill »

Patrikovi tam chybí desetinná čárka, určitě chtěl napsat 4,9%, že?
Při testování několika zesilovačů jsme se dostali těsně pod 6,5W do 4Ω při napájecím napětí ze zdroje naprázdno 18V a při plném výkonu 16,8V, zkreslení sinusovky hlídáno pomocí osciloskopu, na něm už 5% bylo vidět.
MBA810A dovolil o nějakou desetinku wattu vyšší výkon při stejném zkreslení, než verze MBA810DAS.

Uživatelský avatar
Xeon_sk
Příspěvky: 491
Registrován: 02 úno 2011, 01:00
Bydliště: Bratislava IV

#14 Příspěvek od Xeon_sk »

Aj ja som zistil najvyšší výkon u MBA810AS.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jako kluk jsem taky ty MBA ždímal, co to šlo. Asi po desáté explozi jsem zkusil MDA+posilující tranzistory, to mě shořelo hned, tak jsem přešel na klasický tranzistorový konce s KD podle amára. Otec se držel za hlavu, když viděl ty hromady zničených polovodičů....
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“