ODLAĎOVAČ - jak funguje ?

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kapetr
Příspěvky: 26
Registrován: 01 pro 2012, 01:00

ODLAĎOVAČ - jak funguje ?

#1 Příspěvek od kapetr »

Zdravím a prosím o radu.

Koukl jsem se do dolaďovače TV-UHF od TEROZu a od antena.cz

Konstrukce je je stejná - viz obrázek. Jen u TEROZu je C2 laditelný, u antena.cz je odlaďovač pevně naladěn přihýbáním cívky (konkrétně na K45) - a o něm uvádím údaje:

L1 - 2 celé závity Ø cca 4 mm, délka cívky cca 3mm, ale laděním roztažena (hustší závity (vyšší indukčnost) == nižší frekvence))

Výpočtem L = cca 20-30 nH (pokud jsem to špatně nespočítal :-)

C1 = 0.9 (že by necelý 1 pF ?)
C2 = 2.2 (asi tedy pF)

Rád bych pochopil, jak odlaďovač funguje.

Prvotně jsem (naivně a sebeuspokojivě) myslel, že fukce C1 je toliko oddělovací (kvůli průchodu DC napájení) a ladí se ten paralelní rezonanční obvod L1-C2, který má příslušnou frekvenci propustit/zkratovat (a tím odladit).

Jenže pak jsem se "doučil", že paralelní rez. obv. má v rezonanci naopak maximální odpor a navíc se používá i pro efekt rezonančního zesílení.

Takže že by to bylo naopak - že by primární funkce byla sériovým rez. obvodem C1-L1 (min. odpor v rezonanci) a C2 sloužil "jen" ke snížení induktance L1 ? To by ovšem myslím bylo možné jen pokud by potencionální rezonance L1-C2 byla úplně mimo uvažované pásmo (aby to nedělalo neplechu). To však pro uvedené hodnoty L1 a C2 není pravda (to spíš C1 je pro L1 mimo).

Takže jsem dospěl k poznání, že s úrovní mých znalostí evidentně nejsem schopen sám pochopit funkci triviálního obvodu z pouhých 3 pasivních součástek !!!

A jelikož mi to nedá spát, prosím o vysvětlení někoho pokročilejšího :-)

Dík.
Přílohy
odladovac.jpg
(11.44 KiB) Staženo 107 x

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#2 Příspěvek od breta1 »

Musíme přesně vědět, jaké jsou hodnoty C1 a C2.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#3 Příspěvek od ok1hga »

a ještě vyfoť tu krabičku, jak to uvnitř vypadá . . .

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#4 Příspěvek od scorpions-cz »

Tak jsem tu cívku v odlaďovači od antény.cz změřil a ukázalo mi to hodnotu asi 3 mikro H. Jinak ty cívečky používají stejný ve všech odlaďovačích. Pár jsem jich měl otevřenejch ,když jsem si je potřeboval přeladit.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#5 Příspěvek od ok1hga »

scorpions-cz píše:Tak jsem tu cívku v odlaďovači od antény.cz změřil a ukázalo mi to hodnotu asi 3 mikro H
to jsi blbě měřil !!!
hádám, že bude mít asi 0,2µH, ale nejspíš 20 nanoHenry . . .

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#6 Příspěvek od scorpions-cz »

No jasně že máš pravdu :oops: jsem po ránu nerozjetej a měřil jsem to a neuvedomil jsem si indukčnost kabelů. Při přímém měření to je opravdu 0,3 mikro. pravda takhle malý indukčnosti se blbě měří.
I když výpočtem to opravdu sedí na těch 20nH

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Bernard »

Je zřejmé, že při frekvenci paralelní rezonance L1,C2 má ten paralelní obvod (ideálně) nekonečnou impedanci a na impedanci toho C1 v sérii ani nezáleží. Pro jiné hodnoty kmitočtu se dá (podle Théveninovy věty) na ten obvod pohlížet jako na sériové spojení indukčnosti L1 a kapacity (C1+C2). Z těchto hodnot vyjde velikost frekvence při sériové rezonanci, kdy je impedance toho obvodu (ideálně) nulová. A protože (C1+C2) je vždy větší hodnota než C1, tak sériová rezonance nastává pri nižší frekvenci než paralelní.

Edit: ještě ilustrace ze simulátoru:
Přílohy
CLC.png
dB na 1 ohm
(59.14 KiB) Staženo 127 x
Naposledy upravil(a) Bernard dne 03 zář 2014, 11:08, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#8 Příspěvek od monterjirka »

Teď se mi to nechce hledat, ale bylo to kdysi krásně popsané v modré řadě AR, L1 a C2 rezonuje na frekvenci, kterou chceme odladit a podle kapacity C1 se mění útlum a šířka pásma...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tak jsem čekal, jak se to rozjede - správně mají být tyto obvody dva a oddělené vazebním vedením z koaxu λ/4 (? - teď mám normálně okno...).

Jenže praxe ukázala, že stačí jeden, vedení může být i λ/8, dva naladěné na stejnou frekvenci jsou už příliš úzké na to, aby rovnoměrně potlačily celou šířku pásma kanálu, t.j. musí se ladit na mírně odlišné kmitočty na polyskopu či zatlumit odporem atd. atd.

Ten seriovej kondík, jednoduše řečeno, transformuje ten paralelní LC člen tak, aby se choval jako notch filter, t.j. zádrž. Ani mě už víc teorie nezajímalo, jen to, že to funguje.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#10 Příspěvek od scorpions-cz »

Dva obvody se používají např při odladění 463MHz kde je třeba aby to bylo úzký a neodlaďovalo to K21.
Já ve svých odlaďovačích používám taky koax,ale co se mi dostaly do rukou nějaký slovenský, tak tam byl použitej od vstupu k výstupu drátek stejnej ,jako ten, kterým byly udělaný ty cívečky.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#11 Příspěvek od pepik9 »

Možná je tam C1 aby se nezkratovalo případné napájení. (kromě jiného).

Uživatelský avatar
kapetr
Příspěvky: 26
Registrován: 01 pro 2012, 01:00

#12 Příspěvek od kapetr »

Zdravím a děkuji všem za zájem.
Žádané foto přikládám.

Poznámky:

monterjirka: no nevím. Dle mé původní úvahy i dalších komentářů by paralelní rez. obvod mohl fungovat spíše jako propusť, nikoli zádrž.

ZdenekHQ a scorpions-cz: koaxík tam je, jenže já myslel, že je tam jen kvůli tomu, aby nedocházelo k nějakým vazbám při překlenutí vzdálenosti (u TEROZu tam nic takového není. Jen C1, L1, C2). Funkčnost obvodu tedy zůstává mimo mé chápání.

Bernard: tak to jde žel také mimo mě. Jak může být serio-paralelní zapojení ekvivalentní čistě sériovému z týž součástek nechápu. Poslední větu už vůbec ne. A ta (čárkovaná?) křivka v tom diagramu ukazuje co ? Kolikrát je signál utlumen (částečným propuštěním na zem) oproti stavu, kdyby tam filtr nebyl ? Tedy kolem 15dB pro jiné frekvence a 115 dB pro tu naladěnou? V našem odlaďovači by tedy na Vašem obrázku u C1 byla čárka směrem doprava - k TV. Chápu to správně ?


Nicméně zdá se (pochopil jsem to tak alespoň z většiny reakcí i dle mého předpokladu), že filtr má fungovat jako sériový rez. obvod, který zkratuje příslušnou frekvenci.

Proti tomu však myslím zásadně hovoří jedna věc:
Tento obvod tvoří 1 větev z K45+REST slučovače. Pokud by ta větev REST zkratovala na zem K45, tak by tak činila i pro signál přicházející z 2. větve s propustí K45, neboť vstupy nejsou nijak jinak odděleny (např. hybr. obvodem). Ledaže je oddělení vstupů vyřešeno jinak - např. mně neznámou f-cí toho zmiňovaného kousku koax. vedení.

Také podle mě pak nemá logiku tam vůbec dávat C2. Proč tam není jen v sérii C1 a L1 ? (U TEROZu je to jiné, ten je "uživatelsky" laditelný kapac. trimrem - proto jsem myslel, že slouží funkčně jen ke změně L1. Ale u toho napevno laděného ? K čemu C2 ?)

Ještě jednou děkuji, ale zatím z toho stále moudřejší nejsem.
Přílohy
DSC01907.JPG
(67.23 KiB) Staženo 100 x
DSC01905.JPG
(76.38 KiB) Staženo 108 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

Vzhledem k tomu, že ten "vazební" C má na UHF doporučenou kapacitu kolem 1p, někdy i menší, přičemž "ladící" C může mít klidně desetinásobek, asi to bude fungovat jinak.

Dneska se schválně zeptám otce coby anténáře a absolventa té správné fakulty VUT, kterej mě to kdysi učil, jak to vlastně je s tou teorií... :)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od pajosek2 »

Podle mne by to mělo logiku,kdyby ta cívka byla indukčně navázána na jinou civku. V té krabičce jsou sice dvě cívky,ale jso dost od sebe,tak nevím jestli by ta vazba stačila.
Jsem na mobilu,tak to nevidím moc jasně.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

Odlaďovač je to vpravo nahoře.

Ty dvě cívky vlevo "daleko od sebe" jsou kanálová propust - moc jsem to neprohlížel, ale asi je to OK - mají být vinutý vůči sobě v opačným smyslu, aby to šlo dobře naladit.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Teorie“