Nabíječka NiMh Sanyo NC-MDR02V - vada nebo vlastnost

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

Nabíječka NiMh Sanyo NC-MDR02V - vada nebo vlastnost

#1 Příspěvek od Brozicek »

Nevím, zda se jedná o vadu nebo vlastnost uvedené nabíječky.
- Pokud do této nabíječky Sanyo vložím starší NiMh aku, po několika sekundách až minutách zhasne kontrolka nabíjení a aku se nenabije. Když stejný aku vložím do jiné nabíječky, např. EMOS V-818, probíhá nabíjení normální dobu do úplného nabití.
- Pokud do této nabíječky vložím novější NiMh aku, probíhá nabíjení normální očekávanou dobu do plného nabití. Pokud tento nabitý aku dám do toho Emosu, nabíjení se ukončí po několika minutách, což svědčí o tom, že v Sanyo se nabil dostatečně.
Zkoušel jsem takto více starších aku různých výrobců včetně aku Sanyo dodaných s nabíječkou, žádný z nich se dobře nanabíjel. Dobře se nabíjely jen novější aku Tronic z LIDLu.
Vypadá to, že ΔU, nebo jiný parametr, se z důvodu většího vnitřního odporu staršího aku nevyhodnocuje správně, a tím se nabíjení předčasně ukončí. Pro novější aku je vše OK.
Pokud je to vada, napadá mne jen vyzkoušet, zda nemá sníženou kapacitu některý elektrolyt, zejména na sekundární straně v obvodu procesoru řídícího nabíjení (jsou tam jen dva elyty). Čtyři elyty na primární straně u měniče bych nepodezíral..
Kaký je Váš názor na tu podezřelou Sanyo nabíječku?
Přílohy
IMG_3034.jpg
(102.9 KiB) Staženo 48 x
IMG_3033.jpg
(96.71 KiB) Staženo 57 x
Sanyo NC-MDR02V.jpg
(4.24 KiB) Staženo 32 x
Naposledy upravil(a) Brozicek dne 10 zář 2014, 07:37, celkem upraveno 3 x.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Já myslím že to bude špíš vlastnost. U článku s vyšším vnitřním odporem dochází k rychlému vzrůstu napětí a také k rychlému oteplení, proto to asi tahle nabíječka hodnotí jako vadný aku.
Má význam schovávat články s vyšším vnitřím odporem? Já používám AA aku jen do foťáku, tam by mě to opravdu iritovalo, tak starší raději zavčas vyhodím a jdu koupit nové.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
kybler
Příspěvky: 448
Registrován: 14 led 2009, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od kybler »

Názor asi takovej, že nabíjím předepsaným proudem 1/10C po dobu 14h normálně na zdroji nebo stařičkou pomalou nabíječkou a jakýkoliv aspoň trochu funkční baterky se nabijou vždycky a vydržej stovky cyklů.
Né jak tyhle krámy, co ty články pošlou do kopru po několika desítkách cyklech. :D
Když všechno selže, přečti návod.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od forbidden »

Má dvě Sanyo nabíječky, jednu starou NC-MQR02 a jednu novější a dělají to obě. Články, který odmítnou nabíjet ale nenabije už ani Maha, taky je vyhodnotí jako s moc velkým Ri. Mají ještě jednu nemilou vlastnost, čím starší články nabíjím, tím větší mají po nabití teplotu. Maha nabíjí všechny, i vyšším proudem, jen do lehce teplýho.

Uživatelský avatar
Sesi
Příspěvky: 287
Registrován: 31 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od Sesi »

Já používal 4-šachtovou Sanyo, mám dojem taky ten typ NC-MQR02(jedna červená obdélníková LEDka uprostřed) a taky to dělá - starší články ukončí buď skoro hned, nebo po relativně krátké době. Větší vnitřní odpor (a to rozhodně nemusí být články K.O.) způsobí pokles napětí bez proudu (kdy se měří napětí článku) a vyhodnotí to jako konec nabíjení (podle dV/dt). Ty samé články v IPC1 nabiju bez problémů a to malým i větším proudem. Tu Sanyo už jsem dávno přestal používat právě kvůli této vlastnosti, zvlášť když ukončila dřív jen jeden článek a člověk to nezjistil (jedna indikační LED). Proto mi IPC1 zcela vyhovuje, mám přehled o nabíjení. Ta Maha je ještě o kus lepší.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#6 Příspěvek od helios »

Ja doma na experimenty používam nabku "Techno line BC700".
Mal som vo dvoch PMR vysielačkách, ktoré sa dva roky nepoužívali, články GP Recyko+. Po zapnutí vysielačiek behom 10 sekúnd články "zhasli". Dal som ich teda do nabíjačky, ktorá do nich dodala asi 100mAh a zahlásila hotovo. Všetkých 6článkov AA rovnako. Po vložení späť do vysielačiek za pár minút znova off. Tak som ich v nabíjačke nechal najprv celkom vybiť, potom znova nabiť. Po nabití nabka hlásila 2100mAh, čo je u týchto normálna kapacita. Vo vysielačkách už fungovali normálne.
Pripadá mi to tak, ako kedysi pamäťový jav u NiCd článkov, ten sa prejavoval podobne.
Takéto psie kusy veru v návode ku týmto článkom GP Recyko+ popísané neboli, len samé chvály o ultra super nízkom samovybíjaní. 8O
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

#7 Příspěvek od Quest »

kybler píše:Názor asi takovej, že nabíjím předepsaným proudem 1/10C po dobu 14h normálně na zdroji nebo stařičkou pomalou nabíječkou a jakýkoliv aspoň trochu funkční baterky se nabijou vždycky a vydržej stovky cyklů.
Né jak tyhle krámy, co ty články pošlou do kopru po několika desítkách cyklech. :D
Toto podepisuji, tímto způsobem nabíjené aku typu NiCd 4000, ještě výrobek Bateria Slaný, rok výroby 1995 -!!!, mi stále fungují ve videosvětle (12V-20/40W) bez známek poklesu kapacity, nebo zvýšeného samovybíjení. Někdy, pokud je dostatek času na nabíjení, jsou nabíjeny1/20C. Nutno však důsledně hlídat vybíjecí konečné napětí na článek, v tomto případě 1V.
Ty různé "quickly" nabíječky s ΔU, jsou vhodné tak na dovolenou pro rychlé nabití, ale je to na úkor životnosti. A to ještě pouze pro nové články, z důvodu zvyšujícího se vnitřního odporu, jak psáno výše. Pro domácí nabíjení je z hlediska životnosti NiCd/NiMh nejlepší používat nabíječku s 1/10C/14-15h. Důležitá je kontrola, když se delší dobu nepoužívají - vybít na 1V a znovu nabít. Užitečná pomůcka je zátěžový voltmetřík - "batterytester".
Tužkové aku, různých výrobců, tímto způsobem nabíjené se dožívají 8-10ti let, nabíjecích cyklů nepočítaně.
Přílohy
Battery tester 1.jpg
(19.65 KiB) Staženo 37 x

Uživatelský avatar
Sesi
Příspěvky: 287
Registrován: 31 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od Sesi »

Souhlasím, ale čas je drahej a ne vždy jde čekat půl dne na nabití - aku mají sloužit mně, ne já jim. Používám tu IPC1 a tužkový články nabíjím 500mA občas 700mA(víc jen vyjímečně v časové tísni), mám hromadu aku (blesky, LED svítilny, čelovka, RC vysílačky, PIR LED světla, měřák,...) vše GP Recyko+ (před lety za směšnou cenu v akci v Globusu) a ty i po mnoha cyklech pořád fungujou bezvadně a kapacitně vyrovnaný - už je to vidět na shodném napětí a času ukončení při vybíjení i nabíjení. A také samovybíjení je nízké. Pak několik AAA Sanyo Eneloop, jeden v LED svítilně(odběr cca 2A!) , nabíjím v IPC1 200mA nebo 500mA (podle kolik mám času), má už za sebou hodně cyklů(svítilnu používám hodně jako inspekční v práci) a aku je pořád v kondici, přitom je to pro něj vražedná zátěž.

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#9 Příspěvek od Brozicek »

Dík za názory.
Ta "nabíječka, která nenabíjí starší akumulátory" je od kolegyně.
Prosí mne o nějaké doporučení jako náhradu za tu SANYO. Ten typ IPC1 je pro ní příliš drahý a pro laika zbytečně inteligentní. Mám ověřenou tu EMOS V-818, ale ta už se neprodává.

Díval jsem se na Intercept typ MINWA MWL2112 v GM Elektronic za 335 Kč. Máte ji někdo ověřenou, aby spolehlivě nabíjela i starší NiMh akumulátory? Na stránkách GM je jen velmi stručný popis. Podle obrázku se zdá, že levé dvě šachtice vyžadují dva akumulátory současně, pravé dvě snad umí nabíjet a vybíjet po jednom akumulátoru.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#10 Příspěvek od helios »

Za seba môžem len doporučiť BC-700. Používam ju už niekoľko rokov, ukazuje aj kapacitu článku pri nabíjaní aj vybíjaní, má voľbu nabíjacieho prúdu 200, 500 alebo 700mA, tiež funkciu refresh (vybitie a nabitie). Nabíja/vybíja každý článok samostatne, čo je tiež výhoda.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#11 Příspěvek od Devo70 »

VARTA daily charger 57610. (2,78€)

+ nabíja po jednom AA, AAA
- nieje to rýchlonabíjačka
- nabíjanie sa ukončuje manálne

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“