Minibruska Mannesmann-jak snížit otáčky?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Veetec
Příspěvky: 6
Registrován: 12 zář 2014, 02:00

Minibruska Mannesmann-jak snížit otáčky?

#1 Příspěvek od Veetec »

Zdravím,
prosím Vás pěkně, mám takovou tu malou ruční brusku, typ Mannesmann 92577, je to moc šikovná věcička-až na jednu věc: Točí 8000-30000 ot./min, ale já bych potřeboval, aby točila 0-30000. Prostě těch minimálních 8000 je často hrozně moc..Na štelování otáček je tam potenciometr. Může mi prosím někdo poradit, jak docílit toho, aby tím štelovátkem bylo možné snížit otáčky až k úplnému zastaveni? Ani by nevadilo, kdyby maximální otáčky byly menší, těch 30.000 vubec nepoužívám.. Diky moc.
Mikropajku mám a není problém něco odpajet/pripajet na desku, jenom nevím co přesně..
Moc děkuju za rady.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Nejspíš je tam normální triakovka, mělo by stačit zvýšit hodnotu toho potenciometru, nebo dát před něj vhodnej odpor. Bez schématu ale přesněji neporadím.

Uživatelský avatar
vladimir
Příspěvky: 378
Registrován: 20 bře 2004, 01:00

#3 Příspěvek od vladimir »

když hodnì snížíš otáèky, pøestane se chladit, tak si hlídej abys ji neutavil

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#4 Příspěvek od p32 »

Můžeš napsat jedinej důvod, proč by bruska s nástroji o malém průměru a dělaná na to, aby právě měla vysoké otáčky, tak aby se točila jak ventilátor ? Na takové ptákoviny si kup v modeláři brosku za 3 stovky, ne ?

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Habesan »

Nevím jak Mannesmann, ale Proxxon má také ventilátor pro chlazení vřetene přímo na jeho hřídeli, takže chlazení motoru je závislé na otáčkách (kvadraticky pokud vím).
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“