spotřeba při kalibraci elektroměru

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
magadafagada
Příspěvky: 49
Registrován: 18 led 2008, 01:00

spotřeba při kalibraci elektroměru

#1 Příspěvek od magadafagada »

poradil by mi prosím někdo jak spočítám (aspoŇ přibližně) spotřebu u převodového statického elměru pro polopřímé a přímé měření? dostal jsem takový úkol zjistit koik se spotřebuje když kalibruji na cejchovací stanici elektroměr, při zadaných parametrech:

Na 3 fázovém elektroměru naprogramovaném na převody 150/5 v cejchovně natočili 160 000 kWh.
Kolik kWh ale spotřebovali v cejchovně, aby tohle množství natočili?
Neuvažujeme žádnou jalovinu, čistě ideální případ s cosinus fí = 1.

poradí prosím někdo?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

No, to závisí, jestli to dělali v létě, v zimě, večer, přes den, jestli si u toho sekretářka vařila kafe a jaký kalibrátor používají.

Který ichtyl vymýšlí takové dotazy ?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

Vlastní spotřebu elměru jsme tuším kdysi na škole MĚŘILI.

Spočítat to opravdu nepůjde, i kdyby sekretářka přiznala, jaký že to vibrátor u kafe používá... :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#4 Příspěvek od procesor »

Spotreba elektromera bude určite hlboko-hlboko pod 1% nemeranej hodnoty.
Napäťové(obvody) konzumujú rádove menej ako jednotky VA, nezávisle od odberu (prúdu).
Prúdové tiež do pár VA, v závislosti od odberu (prúdu).
Nepriame spotrebujú oveľa, oveľa, oveľa menej ako priame.

Čo ukazuje elektromer sotva ukazuje stav vybudenosti sekretárky či kafé-varu.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#5 Příspěvek od misocko »

Na 3 fázovém elektroměru naprogramovaném na převody 150/5 v cejchovně natočili 160 000 kWh.
Kolik kWh ale spotřebovali v cejchovně, aby tohle množství natočili?
pani, je jasne ze mu nejde o samotnu spotrebu elektromeru ale o to ci v ciachovni cez tento elektromer skutocne prehnali 160 000 kWh na to aby natocili tento udaj alebo len 160 000 / 150 * 5, ci ako sa to pocita.
chapem to spravne?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Základní fligna je opravdu v tom, že určitě nespotřebovali a nezaplatili ČEZu 160MWh, takový kalibrace nikdo nedělá.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#7 Příspěvek od procesor »

Asi mu ide skutočne o spotrebu elektromeru v (k)Wh...(práca), ak natočil uvedenú hodnotu.

To sa musí pozrieť do technického listu elektromeru, kde sú uvedené hodnoty spotreby obvodov merania napätia a obvodov merania prúdu priameho prípadne aj nepriameho merania a spotreby samotného statického merača.
Testovanie (kalibrácia) je dosť zložitý postup pri ktorom sa prístroj testuje-nastavuje v širokom rozsahu záťaží. Preto výpočet nie je jednoduchý.
Dobrý odhad sa dá spočítať pre nominálnu hodnotu záťaže, alebo maximálnu, podľa toho pri ktorej je v technickom liste uvedená spotreba prípadne nejakej štatistickej strednej hodnote záťaže s prepočtom spotreby merania prúdu na tú hodnotu. Komplikuje to aj potreba zmeny cos fi počas procesu(bežne od 0 po 90°).
Spočíta sa čas (pri tej-ktorej záťaži) pri ktorej sa "natočí" to číslo a celková spotreba Wh je súčtom spotrieb jednotlivých častí merania za ten čas. Reálne sa hodnota môže ešte násobiť koeficientom 2....10 úmerne dĺžke procesov s cos fi rôzne od 0°.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Často se studentům zadávají i nesmyslné otázky (a já vím proč, sám bych to taky dělal, víc se přitom naučí, pokud chtějí) - co když ten elměr je jen pětimístný ? :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#9 Příspěvek od Achab »

Fakturační elektroměry s počítadlem Actaris které jsem před časem montoval, měly z cejchu natočené plus mínus 4kWh VT a 12kWh NT. U starých indukčních byl stav po cejchu podobný - v maximálně kolem 20kWh.

U těchto typů při konstantě elektroměru k=1 údaj číselníku odpovídá skutečné spotřebě prošlé přímo měřidlem. Převod měřících transformátorů u nepřímého měření není rozhodující - test probíhá v základním rozsahu 5A (nebo 1A).

Pokud je vůbec dotaz myšlený vážně, tak natočit při cejchu 160MWh je nesmysl, tím bych v baráku 10 let topil. :D
Teoreticky by to ale mohl být původní stav elektroměru daného na kusové ověření, kdy majitel nežádal vynulování. V tom případě by zkušební spotřeba byla pouze přičtená k původní.

Pro úsporu energie a času se elektroměry testují (testovaly) hromadně, proudové obvody zapojeny do série.

Plně digitální elektroměry tolik neznám. Ale předpokládám, že měřící systém má daný základní rozsah na kterém je cejchován, takže stav by měl odpovídat reálné spotřebě prošlé měřidlem. V případě nastavitelné konstanty zobrazení by bylo nutné údaj konstantou vynásobit, ale nevidím důvod proč by to tak dělali.
Naposledy upravil(a) Achab dne 16 úno 2019, 11:49, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#10 Příspěvek od procesor »

Odhadom z toho údaja je to rádovo 1000 hodín± pri nominálnej záťaži (3x400 Vx150 A x 888 h x cos0°).
Pri iných skúškach , nie bežného výrobného kalibrovania, by sa k takému číslu dalo aj dostať.

Uživatelský avatar
magadafagada
Příspěvky: 49
Registrován: 18 led 2008, 01:00

#11 Příspěvek od magadafagada »

Můj dotaz je myšlen ve smyslu,proč je cejchovací stolice připojena standardnim tenkým třífázovým kabelem, a přesto je možno natočit taková množství aniz by to cejchovnu zrujnovalo. Minimálně je to 160000:30=5333kWh.ale bylo mi řečeno, že to ještě není vše. Jediná neznáma je odpor proudových cívek v elměru a že vystačím s ohmovým zákonem. Mě už prostě nic jiného nenapadá.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#12 Příspěvek od Achab »

Jedině mě napadá zvýšení frekvence měřeného proudu.

Uživatelský avatar
magadafagada
Příspěvky: 49
Registrován: 18 led 2008, 01:00

#13 Příspěvek od magadafagada »

Musíš kalibrovat za přesně daných podmínek. Tzn.frekvence musí.být přesně 50.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#14 Příspěvek od procesor »

Aby bolo jasné....
Pri kalibrovaní je odpojená "prepojka" prúdovej a napäťovej svorky.
Napäťové svorky sa napájajú štandardným napätím (npr. 230Vac 50/60Hz).
Prúdové sa napájajú samostatným prúdovým zdrojom. Podľa výkonnosti tohoto zdroja sa môžu do serie zapojiť desiatky až stovky elektromerov. Spotreba (strata) výkonu na elektromere je niekedy menšia ako strata na pripojovacích vodičoch a svorkovniciach.

Šup, šup do ciachovne a pozrieť si prierezy prepojovacích káblov prúdových elektromerov. Tak isto pozrieť odpájateľnú prepojku z prúdových svoriek na napäťové odmeriavanie. Tá prepojka sa pred zablombovaním zapojí späť.
Přílohy
3FELEKTROMER v ciachovni.JPG
(62.24 KiB) Staženo 73 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

Jojo , je to ptákovina . Myslím , že jsem ten krám viděl na Ampéru tak před dvěma lety . Je to bedna , která dá minimální napětí , ale hustej proud . Naschvál sem pošli podložený výsledek . Jak je psáno výše , spotřebovali nula nulaprd . A je v tom ještě zamontovaný určitě ten převod . Už si nepamatuji , jestli je dáno napětí na převodním trafu při jmenovitém proudu . Potom by se to dalo .

Odpovědět

Zpět na „Teorie“