Jakou 9V baterii pro multimetr?

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
RQLM
Příspěvky: 1
Registrován: 12 lis 2014, 01:00

Jakou 9V baterii pro multimetr?

#1 Příspěvek od RQLM »

Zdravím.
Koupil jsem si svůj první multimetr (UNI-T UT 70B, http://www.hityshop.cz/multimetr-uni-t- ... 30450.html) a nyní řeším, jakou 9V baterií jej budu napájet.

Jde mi o to, že jsem zjistil, že existují baterie do cca 50 Kč, které se dle popisu hodí do zařízení s nízkým odběrem, jako třeba hodiny apod. Potom existují baterie až za několik set, které dodávají větší proud třeba do nějakých detektorů, alarmů atd.

Také mě zajímá kvalitativní provedení baterie, abych se nemusel bát třeba vytečení a poškození multimetru. Multimetr budu využívat jen občas, určitě ne k měření každý den, byl bych ale rád, aby nějaké samovybíjení baterie bylo co nejmenší a nemusel ji často měnit.

Prosím, poraďte mi tedy, jaké parametry by měla vhodná baterie mít. Pokud jsou moje úvahy zcestné, prosím, vyveďte mě z omylu. Jak říkám, je to můj první multimetr a nemám s tím příliš zkušenosti.

Děkuji!

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

Obyčejná zinko-uhlíková za dvacku musí stačit, mně vydrží v měřáku třeba 2 roky.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#3 Příspěvek od serviceman »

Já mám ve dvou multimetrech GreenCell Heavy duty - prostě jen nějakou, která byla, bez výběru - z roku 1996 - bezmála tedy dvacet let. Fungují a nevytékají.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od forbidden »

Já jsem koupil na zkoušku lithiový Energizer, byly v nějaké akci, tak jsem koupil rovnou tři. Výdrž zatím porovnávat nemůžu, to počítám až za nějakej ten rok. :D

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Davidus »

Ahoj, docela často používaný starý Fluke 87-V má pořád ještě plnou originální baterii Energizer (ještě vyrobenou v US)

jinak uplně levným bateriím bych se vyhnul, některé ještě před ukončením životnosti vytečou

UT70B vydrží na tu 9V baterii docela krátce, měnil jsem ji cca každý měsíc

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od Michal22 »

Já na to jdu zjednodušeně- pokud má multimetr Auto Power Off, kupuji kvalitní baterii (je velká pravděpodobnost že tam bude dlouho, nekvalitní by mohla vytéct), pokud je multimetr bez automatického vypínání, dám tam cokoliv (stejně to za týden nebo měsíc zapomenu vypnout a je po baterce) :D
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Já se jen zkusím přilípnout . CR2032 , Kvalita , trvanlivost , výrobce , koupeno nyní . Kodovaná data výroby atd.....

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#8 Příspěvek od sr71 »

Michal22 píše:pokud má multimetr Auto Power Off
napø. mùj HC-81 z roku cca 1993 auto power off má, ale pokud je touto automatikou vypnut baterii stále vybíjí i když míò než za provozu, ale na to aby se baterie vybila to staèí. 8O

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od Michal22 »

sr71- ale není to třeba spíše závada než vlastnost? Nevím, neznám tenhle model...
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#10 Příspěvek od sr71 »

je to nejspíš vlastnost, protože vím ještì o dalším stejném mìøáku, kde je situace naprosto stejná

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Metex D-38xx (musel bych se jít kouknout), vybíjí baterku furt, vydrží v něm tak měsíc - vyřešeno dvojím napájením, v dílně jede na adaptér ubastlenej ze starší nabíječky na mobil, když se jde ven nebo když s ním chci opravdu bezpečně měřit napětí nad 100V, mrsknu do něj NiCd bloček 8,4V 210mAh koupenej někdy kolem roku 1996 - na den dva v pohodě vydrží.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od forbidden »

Metex M-3850D mám už docela dlouho a kvůli tomu vybíjení jsem ho kdysi reklamoval. Naštěstí úspěšně. Teď tam vydrží standardní alkalika asi dva roky při mým používání.

Uživatelský avatar
dzenik
Příspěvky: 28
Registrován: 14 úno 2011, 01:00

#13 Příspěvek od dzenik »

Vlastním UNI-T UT71A. Odběr v klidu 3-9 mA (v závislosti na zvolené funkci), poté, co se automaticky vypne tak 1 mA.

Abych nemusel kupovat baterky (ne ani tak kvůli ceně, jako spíš, abych na to nemusel myslet), pořídil jsem si 9V/200mAh NiMH akumulátor zn. Tecxus s nízkým samovybíjením (výrobce udává ztrátu uloženého náboje ze 100% na 80% za 100 dní):

http://www.tecxus.com/images/download/d ... /23803.pdf

Mohu jen doporučit, aku se samovybíjí skutečně daleko méně než 9V NiCd? od GP, co jsem měl dříve (ta se skoro nedala používat, jak byla neustále vybitá).

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od jjilek »

Mám Metex, používám tam nabíjecí NiMH z Lidlu. Za pár měsíců, když multimetr signalizuje vybitou, tak baterii strčím do nabíječky (taky z Lidlu). Zdá se mi to levnější, než co měsíc nebo dva kupovat novou za dvacku.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#15 Příspěvek od Artaban001 »

Já kupuju alkalický 9V baterie v drogérii Rossman. Mají je tam za ceny, za které jinde prodávají klasický.. vyzkoušeno v práci na Metexu - vydržela tam skoro 9 měsíců při každodením používání .. A to automatický vypínání jsem stopnul, protože mě kolikrát dost vytočilo, když se mi při měření měřák vypnul - když uplynula lhůta 15 minut..

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“