Cívky k LM3478

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
blazenabc
Příspěvky: 16
Registrován: 15 lis 2014, 01:00

Cívky k LM3478

#1 Příspěvek od blazenabc »

Dobré dopoledne pánové a dámy,

chtěl bych se zeptat jestli někdo z Vás nepracoval s obvodem lm3478. Schema mám viz. obrázek.

Jde mi hlavně o to, jaké indukčnosti použít, ideálně, kdyby byl přímo nějaký urč. typ??
A ještě jeden drobný dotaz, ty tečky u cívek značí začátky vinutí, že?? Jistý si moc nejsem, jelikož je to "americké" značení součástek.

Děkuji všem za cenné informace
Přílohy
Výstřižek.PNG
(26 KiB) Staženo 133 x

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Vše je popsáno v datasheetu příslušného obvodu, proto výrobce také datasheety publikuje, viz. http://www.ti.com.cn/cn/lit/ds/symlink/lm3478.pdf V sekci SEPIC je to popsáno, lze použít buď dvě nezávislé cívky, nebo jedno jádro se dvěma vinutími, potom orientace hraje roli, tečky jsou začátky vinutí, mohou to být samozřejmě i konce, jen to nesmí být jeden začátek a jeden konec. Jaká má být indukčnost a saturační proud, to záleží na vstupním a výstupním napětí a odebíraném proudu, v datasheetu je samozřejmě i postup výpočtu.

Uživatelský avatar
blazenabc
Příspěvky: 16
Registrován: 15 lis 2014, 01:00

#3 Příspěvek od blazenabc »

Tak jsem se dal do počítání, a vyšlo mi něco takového. Výstupní proud 0,5A, výst. napětí 5V.

Indukčnost L1 a L2 = 12uH takže standard. 10uH.

Špičkový proud cívkou L1=1,2A a L2=0,6A.

Takže bych volil obě cívky třeba tyto:ODKAZ

Ještě zkusím, co to udělá v OrCadu.

Uživatelský avatar
blazenabc
Příspěvky: 16
Registrován: 15 lis 2014, 01:00

#4 Příspěvek od blazenabc »

Tak jsem si to všechno kompletně spočítal a navrhl. Hodil do Orcadu a zde jsou výsledky.
A schema je zde: ODKAZ

Při zatížení R=10ohm - Iload = 0,5A
Při zatížení R=50ohm - Iload = 0,1A
Při zatížení R=500ohm - Iload = 0,01A

A je vidět, že při odběru 500mA je to OK. Ale při nižším odběru je to brutální. Takže neví někdo jak toto zvlnění eliminovat?? Protože odběr se bude měnit, ale maximálně bude 500mA???

Uživatelský avatar
blazenabc
Příspěvky: 16
Registrován: 15 lis 2014, 01:00

#5 Příspěvek od blazenabc »

Tak stále se s tím patlám a ono ejhle. Zvýšil jsem hodnotu výstupního C na 1000uF a napětí se polepšilo.

500R
50R
10R

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od mtajovsky »

blazenabc píše:Ale při nižším odběru je to brutální. Takže neví někdo jak toto zvlnění eliminovat?? Protože odběr se bude měnit, ale maximálně bude 500mA???
Je to pořád stejná písnička. Tlumivka filtruje, pokud jí teče pořád proud, čili pracuje ve spojitých proudech. Problém není ve velkém odběru, ale v malém. Pro danou indukčnost se dá určit hranice minimálního odběru, kdy proud přestane být spojitý. Pak tlumivka přestane filtrovat a je třeba zvýšit její indukčnost.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“