Presny termostat pokojovych teplot s nastavitelnou hysterezi

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

Presny termostat pokojovych teplot s nastavitelnou hysterezi

#1 Příspěvek od ross4435897 »

Zdar vsichni ... vcera jsem to nakonec splacal do finalni podoby, tak kdyby nekdo resil neco podobneho, zde ma inspiraci. Duraz byl kladen na jednoduchost ovladani (idealne trimrem = jednou a na furt), stavitelnou hysterezi, presnost, male rozmery, zadnou potrebu kalibrace, a hlavne cenu ... protoze jich potrebuju vyrobit 12ks. PCB jeste nemam, a kdo vi jestli na ni vubec dojde, protoze jednoduchost zapojeni a minimum soucastek to nevyzaduji, a hlavne vymysleni PCB neni moje silna stranka.
Parametry jsou: rozsah regulace teploty je 0-51°C, hytrezeze je symetricka 0-5°C, interval mereni 2s, presnost je dana pouzitym digitalnim cidlem rady DS1820 .... coz je +/- 0.5°C. Jako sonda slouzi tento polotovar se zminenym obvodem. Spinaci obvod je navrzen pro bezpecne spinani 43W topneho teliska, ale to neni podstatne ...
Cela konstrukce se soucastkama nakoupenyma na ebayi a GMe se tak pohodlne vejde asi do 70,-
Puvodni schema je na obrazku ... ale napajeci cast +5V jsem nakonec udelal 78L05. Kod do MCU prikladam, s AVRdude syntaxi. MCU je taktovan internim oscilatorem na 9,6MHz. Ve schematu jeste chybi indikacni LEDka, pripojena na ovladaci vystup MCU.
Overit spravnou funkci termostatu, nebo presne nastaveni teplot je mozno provest pripojenim bezneho serioveho "terminalu" (115200,8,1,N) na monitorovaci vystup. Zobrazovane hodnoty je potreba vydelit 100. V kodu je zabudovana ochrana pro pripadne selhani/odpojeni cidla.
Kdyby mel nekdo zajem ci nejaky dotaz, klidne se ptejte ...
Přílohy
termostat.jpg
(152.37 KiB) Staženo 290 x
ATTINY13_termostat.cpp.hex.txt
avrdude -pt13 -cusbtiny -Pusb -e -U lfuse:w:0x7a:m -U hfuse:w:0xff:m -U flash:w:ATTINY13_termostat.cpp.hex.txt:i
(2.57 KiB) Staženo 165 x

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“