Identifikace součástky v UPS

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
placekmilan
Příspěvky: 17
Registrován: 03 lis 2013, 01:00

Identifikace součástky v UPS

#1 Příspěvek od placekmilan »

Zdravím, jsem tady nový a v el. se příliš nevyznám, shořela mi v UPS jedna součástka, viz přiložené fotky. Jedná se o celkem dobrou UPS, tak bych ji rád zachránil. Pomůže mi prosím někdo identifikovat jaká to je součástka a případně i zjistit náhradu?
Přílohy
IMG_3163.JPG
(183.14 KiB) Staženo 65 x
IMG_3164.JPG
(209.19 KiB) Staženo 51 x
IMG_3165.JPG
(254.19 KiB) Staženo 48 x
IMG_3166.JPG
(274.1 KiB) Staženo 114 x
5aaeb17d7cd9.jpg
Tato součástka by to měla být.
(289.3 KiB) Staženo 134 x
Naposledy upravil(a) placekmilan dne 12 pro 2014, 10:20, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

#2 Příspěvek od Charos »

Součástka se jmenuje odpor čili rezistor a zachraňuje se výměnou....nejlépe v servisu (včetně těch dalších, které se přitom také porouchaly).

Uživatelský avatar
placekmilan
Příspěvky: 17
Registrován: 03 lis 2013, 01:00

#3 Příspěvek od placekmilan »

Vypadá to, že je jen tady tento vadný, výměnu bych snad mikropájkou mohl zvládnout, ale teď ještě dohledat eshop kde ho objednat, měl by mít hodnotu 1K, dle barev co jsem dohledal.
Mohl by byt jeden z těchto dvou?
http://www.svetsoucastek.cz/royal-ohm-p ... 8/?cid=160
http://www.svetsoucastek.cz/royal-ohm-m ... 0/?cid=160
Naposledy upravil(a) placekmilan dne 12 pro 2014, 10:43, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

Hmm, a proč shořel?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
placekmilan
Příspěvky: 17
Registrován: 03 lis 2013, 01:00

#5 Příspěvek od placekmilan »

mi-ro píše:Hmm, a proč shořel?
To těžko říct, po příjezdu domů jsem UPS našel v takovém stavu. Do té doby bez problému, ale má své léta.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#6 Příspěvek od PeteBurns »

Vypada to tiez, ze je tu niekto dost naivny :) Ak chces nieco opravit, najskor musis vediet, ako veci funguju a ako zistit, kde je chyba, naozaj mas pocit, ze odpor zhori len tak zrazu znicoho nic a po jeho vymene bude vsetko fungovat rovnako, ako pred jeho zhorenim? :) Skus porozmyslat, kedy zhori odpor? Ked zacne tiect privelky prud...preco zacne tiect privelky prud? Pretoze odide nieco ine, v drvivej vacsine nejaky polovodic...takze mala rada na zaciatok - nauc sa, ako aspon co najjednoduchsie zmerat podozrive polovodice, hlavne vykonove, ci uz bipolarne, alebo fet tranzistory, diody atd, potom sa mozes posunut dalej, inak nemas sancu nic opravit ;)

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#7 Příspěvek od Eleman »

Ten odpor neshořel, jen pro nic za nic. Je to jenom důsledek jiné závady. Jeho výměnou problém nevyřešíš.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
placekmilan
Příspěvky: 17
Registrován: 03 lis 2013, 01:00

#8 Příspěvek od placekmilan »

Jak jsem psal, jsem v tomhle amatér a chci poradit, proto jsem šel prvně touto cestou a když se nezadaří, svěřím to odborníkovi. V den kdy se toto stalo tak bylo několik výpadků proudu, těžko tedy říct co se stalo. Pokud po výměně ups funkční nebude budu pátrat dále. Zajímalo mě, jestli jeden z odporů co jsem zde postnul je zaměnitelný.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od Michal22 »

Výměnou odporu ale taky můžeš dosáhnout toho, že než ti ten nový opět shoří, tak ti odejde nějaká další součástka v UPS. A třeba podstatně dražší.
Proto tě tady pořád směřují do servisu.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#10 Příspěvek od Jodr »

Odpor zaměnitelný samozřejmě je, v tom problém není, ale jak Ti píšou výše, je třeba odhalit příčinu, !proč! shořel.

Soemtron
Příspěvky: 1085
Registrován: 23 čer 2013, 02:00
Bydliště: Olomoucko

#11 Příspěvek od Soemtron »

Na hlavní stránce ebastlirny.cz dole máš "Výpočet hodnot součástek on-line". Klikni na rezistory a doplň barvy proužků dle tvojí poslední fotky, pokud to nepřečteš ze spálené. Zjistíš tím hodnotu odporu rezistoru. Barvy se mohou plést
( zlatá - žlutá a pod. ) Potom kup odpor - rezistor této hodnoty a mechanicky stejné velikosti a vyměň. Jinak platí předchozí příspěvky.
:!: Sháním SM ELKA 21A, 6521, OKU101...
Koupím obrazovku Toshiba LR30477

Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

#12 Příspěvek od Charos »

Tady a jinde řeší týž problém - nabízejí i tipy, na co zaměřit pozornost
http://otvet.mail.ru/question/81331775
..ale ruština skoro nutná...
A tady by mělo být schéma - nutná registrace
http://monitor.net.ru/forum/ups-ippon-d ... -2614.html

Uživatelský avatar
placekmilan
Příspěvky: 17
Registrován: 03 lis 2013, 01:00

#13 Příspěvek od placekmilan »

Už jsem řešil opravu nefunkčního měniče napětí který jsem dostal, bohužel nikdo neví o nikom v okolí města Znojma kde bydlím, kdo by takovouto elektroniku opravoval. Kdybych o někom věděl, hned bych to raději nechal opravit, takhle mě nezbývá než to zkusit a když se nepovede, život jde dál, jsou to starší zařízení :wink:

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#14 Příspěvek od PeteBurns »

Tak profesionalne je to samozrejme problem, nikto to robit nebude, lebo sa to neoplati, nezaplatil by si to...skusat to ani nemusis teda, usetris si zbytocnu stratu casu a sklamanie, ale ked neveris, tak skus, no urcite je rozumnejsie to niekomu ponuknut, kto si to bude vediet nedorypane opravit...ak to rozrypes, nebude to uz chciet nikto, nie je nic horsie, ako opravovat po niekom, kto to cele rozvrta ;)

Uživatelský avatar
placekmilan
Příspěvky: 17
Registrován: 03 lis 2013, 01:00

#15 Příspěvek od placekmilan »

Opravu bych zaplatil, ona ups takového výkonu není dnes zdaleka levná záležitost :) Jak bude čas zkusím se na to blíže podívat, šlo mi hlavně o ten rezistor, stojí sice 2kč, ale poštovné skoro 100Kč :roll:
Můžu tam dát tedy ten 5W co jsem zde postnul? Nebo to musí být vyloženě ten metalizovaný?

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“