Výber starších HDD do ntb

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
spirit
Příspěvky: 217
Registrován: 14 bře 2012, 01:00
Bydliště: West Slovakia

Výber starších HDD do ntb

#1 Příspěvek od spirit »

Ahojte, mám kúpené 3 staršie disky. Históriu toho WD nepoznám. Oba Hitachi sú vytiahnuté z funkčných notebookov. Chcel by som z tých troch vybrať dva lepšie a dať si ich do notebookov svojich. Samozrejme kvôli kapacite používať prioritne ten WD320. Vyzerá dokonca, že veľa nenabehal, ale dočítal som sa, že modré WD sú všeobecne problém. Dáta síce priebežne zálohujem, ale problémom by som sa radšej vyhol, chcel by som sa teda opýtať, aké máte s tými modrými WD diskami skúsenosti?

Z tých Hitachi neviem. Samozrejme by som radšej použil väčší 120GB, ale má raz toľko nabehané ako ten 80GB.... Neviem tiež, čo znamená ten veľký počet udalostí otrasov a čo znamená ten počet chybných čítaní (má ho aj WD). Tiež sú tam udalosti s cieľom realokovania sektorov, čoho dôležitosť taktiež nepoznám. Zaujímali by ma teda názory na výber.

Ďakujem vopred za všetky rady.
Přílohy
Hitachi 80GB.jpg
(148.55 KiB) Staženo 59 x
Hitachi120GB.jpg
(154.87 KiB) Staženo 51 x
WD 320GB.jpg
(144.82 KiB) Staženo 60 x

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Ještě bych všechny disky projel testem reinicializace povrchu v HD Sentinel, ale podle SMARTu vypadají OK. Ani toho modrého WD bych se nebál. Mám zkušenost, že problémem jsou disky s přibývajícími realokovanými sektory, aby se toto poznalo, chce to právě provést ten výše doporučený test. Pokud v jeho průběhu žádný sektor realokován nebude a test projde stabilní rychlostí, můžeš disky bez obav používat. Test prováděj na nativním rozhraní, ne přes USB konvertor, je pomalý a rychlostní problémy disku se mohou schovat.

Uživatelský avatar
spirit
Příspěvky: 217
Registrován: 14 bře 2012, 01:00
Bydliště: West Slovakia

#3 Příspěvek od spirit »

Ďakujem za reakciu, behom nejakých 5 sekúnd po spustení HD Sentinel z Hiren's Boot CD 15.2 nabehlo toto (obrázok).
Myslel som, že pôjde o nejaké dlhšie skenovanie, toto je to čo som mal dostať, alebo je potrebné mať zakúpený iný HD Sentinel ?
Přílohy
WD320GB - HD Sentinel.JPG
(129.76 KiB) Staženo 55 x

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Test jsem prováděl na windows verzi HD Sentinelu, najdeš jej třeba na uložto, nech si vyhledat sentinel 4.50. Tu dosovskou verzi neznám. Odkaz sem kvůli pravidlům nedám, takhle je to doufám snad ještě průchodné.

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#5 Příspěvek od Mira_A »

Ty záznamy SMART jsou na prd. Protože nevíš kdo záznam smazal.
Bych se vsadil, že jsou před časem smazané.
Kdyby si ty disky měl od začátku a nic nemazal je to něco jiného.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

Umíš modifikovat SMART u mechanických disků? Poradíš, jak? Já toto docela hledal, ale nikde nenašel a považuji to za dost nesnadné. U SSD je to něco jiného, tam update firmware SMART přepíše, to jsem již několikrát viděl.

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#7 Příspěvek od Mira_A »

Zaky píše:Umíš modifikovat SMART u mechanických disků? Poradíš, jak? Já toto docela hledal, ale nikde nenašel a považuji to za dost nesnadné. U SSD je to něco jiného, tam update firmware SMART přepíše, to jsem již několikrát viděl.
Je to v nějakých starých DOS, Linux utilitách a umí to vymazat smart nastavit AAC a takové sračky dokonce i velikost.
(Ultimate boot CD 2.31 - konkrétní název programu si z hlavy nepamatuji)
Takže ze 60GB disku uděláš 120. :lol:
Funguje to skoro na všechny disky. :roll:
Naposledy upravil(a) Mira_A dne 20 pro 2014, 12:54, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Zaky »

Poradíš nějakou konkrétní utilitu, co to umí?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Udaje v SMART nejdu upravit ziadnym beznym programom.

AAC nema so SMARTom nic a velkost tiez nie. Velkost sa da zmensit vhodnym prikazom a potom zase vratit naspat - ale urcite nie zvacsit.


A nevymyslajte blbosti, tie disky su vsetky OK.

Uživatelský avatar
spirit
Příspěvky: 217
Registrován: 14 bře 2012, 01:00
Bydliště: West Slovakia

#10 Příspěvek od spirit »

Takže už ich nebudem trápiť, ďakujem za všetky odpovede.

Aj tak by ma zaujímalo, z rodiny mala pani NB, na ktorý určite dávala pozor, aby s ním nikde neklepla, maximálne ho tak mohla prenášať spustený z kolien na stôl a naopak, S.M.A.R.T. jeho disku mám založený, má tiež obrovský počet udalostí otrasov, čo zaznamenáva to číslo?
A čo znamenajú tie udalosti s cieľom realokovania sektorov a počet chybných čítaní u tých mojich diskov?

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#11 Příspěvek od Mira_A »

Tak ty disky asi nikdo nepoužíval a ležely v šuplíku.
Vždyť nemají za ta léta žádné provozní hodiny. :lol:
Přílohy
21-prosince-2014_08-27.png
(40.22 KiB) Staženo 47 x

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“