Rozvaděče

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
westhuserlt
Příspěvky: 10
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

Rozvaděče

#1 Příspěvek od westhuserlt »

(text od mého kamaráda)
Ahoj, mám možnost se ucházet o práci v jedné společnosti zaměřené na konstrukci rozvaděčů. A zajímalo by mě, zda existuje nějaký zdroj informací, abych tam nešel jen s naprosto "čistou hlavou".
Dají se odněkud naučit zákonitosti? Třeba informace o tom jak správně projektovat, jak např. dimenzovat pasy, zda udělat přívody zezhora či zezdola (skříně), a podobně? Když vidím ta schémata, netuším, proč to udělal autor zrovna tak, a ne onak.

Přeformátováno: nepoužívej ENTER k ukončení řádků, ale pouze odstavců, prosím!

Uživatelský avatar
westhuserlt
Příspěvky: 10
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#2 Příspěvek od westhuserlt »

Jde o to, že toto sem už četl: http://www.unmz.cz/urad/nove-normy-pro- ... eho-napeti

A je v tom tolik vyjímek, že v tom tápu... nedá se nováčkovi dát nějaký výchozí bod, aby se netopil v tunách papírů, co někdy už ani neplatí?
http://shop.normy.biz/detail/90501 -- toto má 130 stran proboha!!!

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#3 Příspěvek od Sandal »

Ty budeš ty rozvaděče vyrábět podle projektu nebo budeš jen projektovat?Nebo obojí?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Jen 130 stran? To je nějak málo.
K tomu ti totiž chybí ještě spousta stran souvisejících elektrotechnických i právních předpisů, které je také nutné zohlednit při návrhu.
A přírodních zákonů...
Tak jako tak - samotná teorie z tebe mistra světa neudělá, snaž se hned od nástupu napřed co nejvíc odkoukat.
Bez konkrétních případů (a pochopitelně představy, jak to má vypadat ve skutečnoti,) se sice můžeš normy naučit, ale pořád to neznamená, že budeš schopný je aplikovat v praxi.
Prostě se vyrovnej s tím, že praxi bez praxe těžko někde získat.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

Stále jsi nenapsal, zda tam jdeš dělat dráteníka, nebo konstruktéra. Jako dráteník stačí umět číst schemata, zapojováky složitějších přístrojů, štípat, ohýbat, vyvazovat a holit dráty, případně mačkat dutinky a utahovat šrouby. Pak je tam ještě zámečničina, pokud je to rozvaděč nad cca 100A, řezat , vrtat a ohýbat fázový a nulový šíny. Skříně už skoro nikdo sám pro sebe nevyrábí, většinou se kupují hotový od specializovaných výrobců.
Pokud se tam ucházíš o projektanta, tak to je běh na trochu delší trať. :wink:
Jirka (kdysi jsem měl od EZU oprávnění na výrobu rozvaděčů do 100A)

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#6 Příspěvek od Sandal »

Tááák.Hill to řekl dobře.Proto jsem se ptal jestli to budeš jeom projektovat nebo...

Uživatelský avatar
westhuserlt
Příspěvky: 10
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#7 Příspěvek od westhuserlt »

Ty budeš ty rozvaděče vyrábět podle projektu --- budu je konstruovat podle projektu.

Dostanu projekt, a podle toho připravím podklady pro dílnu (konstrukce, čelní pohledy, propojky, a podobně)

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#8 Příspěvek od TAKJAN »

No, dneska se už hodně rozvaděčů (mimo atyp a velkých) vyrábí z různých "stavebnic" od řady výrobců. Takže hlavně katalogy. Sám jsem je dělal řadu let, ale vše od zadání po kontrolu. Pokud jsi trochu technický typ, v pohodě..

Uživatelský avatar
westhuserlt
Příspěvky: 10
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#9 Příspěvek od westhuserlt »

Mě jde hlavně o to tam nepřijít bez elementárních znalostí... co si tedy předstudovat? Ano, praxe je praxe, ale je možné příjít do ní předpřipravenej a pak neztrácet čas doplněním toho, co mohu teď.

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#10 Příspěvek od Jimmi2 »

Větší firmy už používají na výrobu rozvaděčů software, kde se dají jednotlivé komponenty vhodně rozložit, nějak to zapojí dle výstupu z projektu a tak.
Jiná otázka je, jestli to máš dělat samostatně, nebo pod někým. Já se tomuhle věnoval jen okrajově a silového tam bývalo pomálu (napájení a jeden jistič, například), ale pokud jsem nějaký rozvaděč měl opravdu navrhnout, vždycky jsem to dělal podle nějakého již vyhotoveného vzoru.

Uživatelský avatar
westhuserlt
Příspěvky: 10
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#11 Příspěvek od westhuserlt »

nějakého již vyhotoveného vzoru.

Tím myslíš projekt, anebo něcí už hotovou práci?

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#12 Příspěvek od monterjirka »

Výkony, proudy, velikost, použití vyrobených rozváděčů?

Někteří výrobci jako např. Legrand nebo HAGER poskytují SW, pomocí kterého se toho dá hodně navrhnout, udělat výrobní podklady,...
Logicky ten SW podporuje produktovou řadu toho výrobce, který SW nabízí, ale dá se na tom obecně spousta věcí vyzkoušet, prozkoumat,...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Nejenom, že budeš dělat podle projektu , ale schváleného projektu . V podstatě dnes nemůžeš zapojit nový silový rozvaděč bez jeho zkoušek ve zkušebně . Proto se využívá stavebnic , jejichž jednotlivé bloky jsou schváleny . Pokud v té firmě mají sami svůj schválený typ , bude trochu jiný , než ostatní stavebnicový . Uvidíš až na místě . Ale čeká tě dlouhá cesta , nestačí znát jen elektrickou praxi , ale umět si i představit technologii zhotovení , aby rozvaděč byl co nejlevněji vyrobený . Ale uvidíš sám , že pokud budeš v malé firmě , tak mnoho změn nezažiješ . Změna = prachy , a ty pochopitelně nikdo zbytečně vyhazovat nebude .

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Nejenom, že budeš dělat podle projektu , ale schváleného projektu . V podstatě dnes nemůžeš zapojit nový silový rozvaděč bez jeho zkoušek ve zkušebně . Proto se využívá stavebnic , jejichž jednotlivé bloky jsou schváleny . Pokud v té firmě mají sami svůj schválený typ , bude trochu jiný , než ostatní stavebnicový . Uvidíš až na místě . Ale čeká tě dlouhá cesta , nestačí znát jen elektrickou praxi , ale umět si i představit technologii zhotovení , aby rozvaděč byl co nejlevněji vyrobený . Ale uvidíš sám , že pokud budeš v malé firmě , tak mnoho změn nezažiješ . Změna = prachy , a ty pochopitelně nikdo zbytečně vyhazovat nebude .

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#15 Příspěvek od palmalsport »

Ono se stačí učit a dívat, a po čase to jde.
Na foto připojení rozváděče 400V/2500A
Dopr..nedaří se mě zmenšit foto :(

Odpovědět

Zpět na „Teorie“