Zapojení jednoduchého rozvaděče

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
gisanter
Příspěvky: 5
Registrován: 27 pro 2014, 01:00

Zapojení jednoduchého rozvaděče

#1 Příspěvek od gisanter »

Dobrý den,
mám takový dotaz. Jeden můj známý mi tu má zapojovat jednoduchý rozvaděč. Není moc zkušený, tak proto se radši ještě dotážu vás. Chci zapojit rozvaděč, do kterého budou vedeny tyto věci: 3 obyčejné zásuvky, 2 světla, a venku přes tento rozvaděč budu mít cirkulárku.kabely mám natažený a na tu cirkulárku mám natažený kabel se 4 dráty, čili pokud se nemýlím potřeboval bych pouze nejspíš nějaký 3 pojistky jestli se nepletu ne? Jeden na světla, druhý na zásuvky a třetí nějaký třífázový ne? A hlavně jak silný? Popřípadě trochu mi vysvětlete jak se zapojuje zemnění. Díky předem za rady.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Když tomu nerozumíš ani ten tvůj známý, tak proč to nenecháš zkušenému elektrikáři?

Uživatelský avatar
gisanter
Příspěvky: 5
Registrován: 27 pro 2014, 01:00

#3 Příspěvek od gisanter »

Rozumí snad, ale jednou se mi stalo že mi vyhořela chata kvůli vadné elektroinstalaci a to byl zkušený elektrikář tak se radši zeptám, tak proto.

Uživatelský avatar
gisanter
Příspěvky: 5
Registrován: 27 pro 2014, 01:00

#4 Příspěvek od gisanter »

a abych věděl co budu na toto zapojení potřebovat 10A pojistky na světla a 16A pojistky na zásuvky a na tu cirkulárku?

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od badoch »

Již z principu v dnešní době kabel na 3f zásuvku byť pro cirkulárku 4x není dobře a v budoucnu se to vymstí.(vím, že pro motor je to OK)
Kde je chránič?
pojistky v dnešní době?
jaké je nadřazené jištění?
Jaké jsou průřezy drátů?
jaká je tam soustava ?

Evidentně tomu nerozumíš, tak buď si to nech udělat někým a potom poctivou revizi, a než začne tak to s RT prokonzultuje co a jak se udělá,nebo si kup hotový rozvaděč.
Naposledy upravil(a) badoch dne 27 pro 2014, 14:54, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
gisanter
Příspěvky: 5
Registrován: 27 pro 2014, 01:00

#6 Příspěvek od gisanter »

badoch píše:Již z principu v dnešní době kabel na 3f zásuvku byť pro cirkulárku 4x není dobře a v budoucnu se to vymstí.(vím, že pro motor je to OK)
Takže by měl být určitě 5 vodičový kvůli zemi? a respektivě hlavně kvůli bezpečnosti?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Především mysli na to, že v případě, že se něco stane, pojišťovnu ani policejního vyšetřovatele nebude zajímat, jestli rozvaděč dělal zkušený elektrikář, ale zda měl na výrobu rozvaděče oprávnění. Jde totiž o výrobek a spadá pod zákon 22/1997 Sb.
To je asi nejslušnější odpověď, kterou bys dostal na elektrika.cz.
Leda bys ten rozvaděč koupil hotový, vydrátovaný ve skříni nebo vestavném rámu, abys k němu měl protokol o kusové zkoušce.

Nové instalace se dělají zásadně v soustavě TN-S a, nejsou-li vážné důvody proudový chráníč nepoužít, pak musí být předřazený všem jističům. A nemusí být jen jeden.
Vývod pro spotřebiče používané venku pak musí bých zapojený přes proudový chránič s vybavovacím reziduálním proudem do 30 mA pro všechny zásuvky do 16A včetně.
A jen tak na okraj: ani zkušený elektrikář neumí zabránit tomu, abys vyhořel, zvlášť, když máš místo jističů pojistky. Nebude tě přece hlídat každý den, jestlis místo nich nepoužil osmičku šroub, aby ti přímotop nevyrážel pojistku, co tam patří, nebo si nenatloukl hřebík zrovna do fáze ve vlhké zdi. Zato chránič dokáže ochránit i před uhelnatěním izolace jak v instalaci, tak ve spotřebiči: v nejméně 50% případů vypadne dřív, než to chytne plamenem.
Ale to vše by zkušený elektrikář měl přece vědět.
Naposledy upravil(a) Hill dne 27 pro 2014, 15:02, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od badoch »

Dnes je jiná doba a platí i jiná pravidla a předpisy, ono na tu cirkulárku by to být mohlo to by bylo OK, ale pokud vznikne potřeba zapojit tam něco jiného než motor, (svářečka, štípačka, .....) vznkne problém jelikož vodič N tam nebude přítomen a potom se začne vymýšlet jak to udělat atd.

Prostě budeš to dělat , fajn mysli nešetři, a udělej to pořádně. Děláš to na hodně let. U silové elektriky končí sranda.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od Michal22 »

Ona i ta cirgula může potřebovat nulák- když bude mít ovládání pomocí stykačů...
(já se takhle vyučil s kompresorem Orlík)
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
gisanter
Příspěvky: 5
Registrován: 27 pro 2014, 01:00

#10 Příspěvek od gisanter »

díky všem

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#11 Příspěvek od Lukar »

gisanter co tím myslíš --zkušený elektrikář--?Například Dr.(doktor) je právník i patolog. Pod pojmem zkušený elektrikář může být kdokoli s § a vyhláškou 50. Otázka je, umí instalace budov? Jinak - odkud jsi? Možná, že se tady najde někdo, kdo tomu opravdu rozumí a pomůže na místě.Žiješ jen jednou :wink:

Uživatelský avatar
Jimmi2
Příspěvky: 1177
Registrován: 04 led 2010, 01:00
Bydliště: Praha, Teplice

#12 Příspěvek od Jimmi2 »

Jediný opravdu košer postup je projekt - realizace - revize.
Ale to je opravdu vzácnost 8-)

Uživatelský avatar
jjjlll
Příspěvky: 4
Registrován: 11 pro 2009, 01:00

#13 Příspěvek od jjjlll »

Tak jsem si to skusil hodit na papír a vím že dělám chybu, ale je mi to teď líto zmuchlat. Když tak to dejte známému jako inspiraci.
Přílohy
rozv.jpg
(41.58 KiB) Staženo 222 x

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od badoch »

Obrázek je fakt hezký , ale ne moc použitelný.
1, když to budu řešit tak musím vědět co chci
2, podle toho navrhnout ani ne tak zapojení tam snad není co pokazit, ale podle počtu obvodů a komponent určit již vhodnou velikost a typ skříně (počet modulů, krytí .....)nezapomenout na místo pro sběrnu PE a N
3,bude to instalace na ,nebo pod omítkou?
Toto je naprostý základ.

Mmj, ten obvod na cirkuli
1, podle mne je 16A a B je málo, ale nevíme jaký je motor, jaký přívod a něco čemu se říká třeba selektivita jištění.
2, pokud by to bylo opravdu pouze pro cirkuli, uvažoval bych o motorovém jističi na ochranu toho jednoho konkrétního motoru. Cenově to není zas tajové navýšení a převinovat spálený motor dneska není taky laciná záležitost.
Takže není jistič jako jistič a jako motorový chránič.



Prostě je tam stále spousta ale. A padlo to tu již.

Já i když tomu nerozumím si vymyslím co vlastně chci. S tímto jdu za projektantem (zde zbytečné) ale za RT,nebo poctivým elektrikářem. Tam spolu navrhgneme funkční kompromis (cenově a technicky pro ně to musí být denní chleba a brnkačka) potom proběhne realizace a výsledkém je KLADNÁ a poctivá revizní zpráva.

Fakt se víc na dálku poradit nedá a nějaké málůvky jsou nanic.

Taková blbost (zásuvka) a kolik to dá ve finále práce.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#15 Příspěvek od weed_smoker »

Pokud ten přístroj(zmíněnej kompresor atd),kterej by potřeboval modrej (N-ko) má na sobě bednu,stačí do ní přidat trafo 400-440/230V a ovládací přístroje napájet z toho trafa.Přívod trafa jistit v obou fázích a s tim PEN spojit kostru a studenej konec sekundáru.Několik takovejch problémů(5-kolík u stroje vs. 4-kolík+FI30mA v baráku) to trafo vyřešilo,hlavní je cena a aby se takový trafo vešlo do tý bedny na stroji.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“