Regulovaný zdroj z PC zdroje

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

Regulovaný zdroj z PC zdroje

#1 Příspěvek od varok »

Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu. Vyrábím někomu regulovaný zdroj ze starého pC AT zdroje. Je to myslím typ 250W. Nechal jsem se inspirovat tímto: http://danyk.cz/at_atx.html
Odpojil jsem odpor, který vede z vývodu č. 1 IO na +5V větev. Potom jsem odpojil odpor, který jde také z vývodu č.1 IO, místo toho zapojil potenciometr 25KOhm+ odpor 1KOhm. Jako zátěž jsem zapojil autožárovku 12V 21W. Poprvé po zapnutí šlo napětí hezky dolů, ale pořád mělo snahu padat. Když vylezlo asi na 15V, tak začalo postupně padat asi na 3,5V a pak se zdroj vypne. Podruhé už to nešlo regulovat na ani 15V, jen asi do 9V a opět padá na asi 3,5V a opět se vypne.
Přitom někde na plošném spoji zdroje slyším takové zvláštní sršení, jakoby někde hořel oblouk, nebo tak něco. Ale díval jsem se na stranu spojů a nikde nic opáleného není, ani žádná součástka není vidět poškozená. Nevíte prosím někdo, co by mohlo být příčinou? Děkuji.

Uživatelský avatar
impedance
Příspěvky: 273
Registrován: 14 úno 2012, 01:00

#2 Příspěvek od impedance »

sršení jsem taky nedávno slyšel. Byl to nakonec otočený elit. Nepřepoloval jsi tam nějakej? Nebo do kolika voltů v tom zdroji jsou ty kondíky aby jsi nezvedl to napětí nad jejich jmenovitý.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#3 Příspěvek od breta1 »

S tou úpravou to není tak jednoduché.
Musíš znát přesné zapojení tvého zdroje. Podle popisu ti asi zareagují obvody pro hlídání výstupního napětí, které jsi asi neodpojil.

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#4 Příspěvek od varok »

S elyty jsem nic nedělal, jsou tam na 16V a při zkoušení jsem to hlídal podle měřáku, který měří podle mě docela přesně, alespoň podle mě: DMM 2003.
A zapojení je s IO KA7500, což by měla být náhrada za TL494, jak je na stránkách danyka. Přesně nevím, značka Mikawa, typ MK-201.
To hlídání nevím kde je. O tom na jeho stránkách nic není.

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od varok »

Nejvíce podobné schéma se mi zdá tohle: http://danyk.cz/s_atx01e.png
I když můj zdroj je 200W, předtím jsem to napsal špatně, omlouvám se.
Označení odporů je trošku jiné, ale podle zapojení se mi to zdá nejvíce podobné.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#6 Příspěvek od ok1hga »

varok píše:Nechal jsem se inspirovat tímto: http://danyk.cz/at_atx.html
Odpojil jsem odpor, který vede z vývodu č. 1 IO na +5V větev. Potom jsem odpojil odpor, který jde také z vývodu č.1 IO, místo toho zapojil potenciometr 25KOhm+ odpor 1KOhm. Jako zátěž jsem zapojil autožárovku 12V 21W. . . . . .a opět se vypne. Přitom někde na plošném spoji zdroje slyším takové zvláštní sršení, jakoby někde hořel oblouk, nebo tak něco
před předělávání těchto zdrojů je potřeba udělat několik základních rozvah a potom i pár základních úkonů.
a) jaká napětí chci, ze které sekce půjdou ?( tam se přesměruje zpětná vazda)
b) všechny ostatní výstupy zlikvidovat, odletovat součástky a odštípat dráty.(elyty v 5ti voltovém výstupu bývají jen do 10tiV a při zvětšení výkonu zdroje, nehlídaný výstup 5V, spolehlivě toto napětí překročí a elyty zlikviduje, někdy jdou i do zkratu a vypne se celý zdroj . . . jenom syčí, nebo "srší")

c) potom je možné přehodit i diody z 5ti voltového vinutí na vinutí 12v a bude možnost odebírat větší proudy.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#7 Příspěvek od lesana87 »

ok1hga píše:c) potom je možné přehodit i diody z 5ti voltového vinutí na vinutí 12v a bude možnost odebírat větší proudy.
Opravdu? Netáháš nás za fusekli? :)

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od varok »

No tak já to dělám známému. Kdysy jsem kamarádovi dělal z ATX zdroje, ale pevné napětí 12V a proud co dá zdroj. Výstup jsem zatížil žárovkou z auta 12V 21W na +5V větvi a šlape už asi rok v pohodě.
Známý chce regulovaný zdroj asi 5-15V, to by vyhovovalo, napětí bych potom nějak doladil. Ale to padání a sršení tedy dělají prostřelené kondíky +5V sekce? Aha, to jsem nevěděl, nejsou ani nafouknuté, ani prostřelené. Tak já na to mrknu a zkusím je odpojit.
Děkuji

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#9 Příspěvek od ok1hga »

lesana87 píše:
ok1hga píše:c) potom je možné přehodit i diody z 5ti voltového vinutí na vinutí 12v a bude možnost odebírat větší proudy.
Opravdu? Netáháš nás za fusekli? :)
né, proč ?

asi 8 let používám takto upravený zdroj k vysílačce se 130W výstupního výkonu,
která si vezme na 13,6V i 22A proudu.
Ty původní diody ve 12v snesly asi jen 15A, tak jsem tam přepojil drátama tu dvojici z 5ti voltové sekce . . .

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od varok »

Když to tedy tak udělám, mám tedy podle toho přiloženého schématu odpojit kondíky C22, C25, C21? I když budou asi jinak označeny? A mám vyndat i kondík 3,3V větve s označením C23?
Děkuji

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#11 Příspěvek od Mira_A »

Spínaný zdroj 220V/12V zrovna jako regulovatelný moc dobrý nápad není.
Trafo má určitý počet závitů pro určitý převod. Podle toho je spočítáno i sycení jádra. Kdyžtak by to mělo být uděláno tak, že se mění frekvence a usměrněné napětí na výstupu mění hodnotu. Střídavé napětí z trafa zůstává konstatní. Na výstupu 5V větve bývají krom kondíků pouze na 10V také ochranné rychlé diody a ty většinou také víc nezvládnou. Zdroj pak jde do zkratu a píská.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#12 Příspěvek od ok1hga »

varok píše:A mám vyndat i kondík 3,3V větve s označením C23?
všechno co nebudeš využívat pryč . . .

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#13 Příspěvek od varok »

Dobře, zkusím to všechno povytahovat a uvidím. zatím děkuji :)

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#14 Příspěvek od lesana87 »

ok1hga píše:né, proč ?
No na 5V větvi jsou většinou schottky diody s max. závěrným napětím 40V nebo dokonce jen 30V. Při 230V v síti, je špičkové napětí na 12V sekundáru 28V, 28V + 13,6V > 40V. Tak asi proto.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#15 Příspěvek od ok1hga »

lesana87 píše:No na 5V větvi jsou většinou schottky diody s max. závěrným napětím 40V nebo dokonce jen 30V. Při 230V v síti, je špičkové napětí na 12V sekundáru 28V, 28V + 13,6V > 40V.
já tam mám D83-004 a ty to snášejí celkem normálně . . .
samozřejmě to nelze generalizovat, ale obvykle to ty diody vydržejí . . .
těch zdrojů jsem známým dělal už víc kusů a vždy jsem to takto udělal.
Ale máš pravdu v tom, že ta napětí bývají na hranici odolnosti diod.
Nicméně z asi 15ti udělaných kusů, se s proraženými diodami vrátil jen jeden zdroj. Diody jsem vyměnil a zdroj šlape kamošovi dál.
A ten můj šlape víc jak 8 let bez závady, akorát ho musím jednou ročně vyčistit(vysát vysavačem od prachu) . . .

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“