Výpočet Ueb

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
cadej
Příspěvky: 6
Registrován: 23 lis 2014, 01:00

Výpočet Ueb

#1 Příspěvek od cadej »

Zdravím Vás,
před nedávnou dobou jsem realizoval zapojení NPN tranzistoru jako spínacího prvku podle jedné stránky ( http://robodoupe.cz/2012/tranzistor-jako-spinac/ ) i s výpočtem odporů a podobně pro můj případ, ale co mě vrtá hlavou je, kde jsme vzali, že na tranzistoru BC337-25 bude mít Ueb=7V v sepnutém stavu. Pisatel článku uvádí jenom, že víme tuto hodnotu, ale kde ji vzal už neuvádí, tak se ptám Vás.

Předem děkuji za odpověď a pěkný (n/N)ový rok. :)

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Já tam vidím 0,7V. Tato hodnota je dána tím, že při průchodu proudu přes PN přechod vznikne úbytek právě těch 0,7V (přibližně). Tato hodnota je veskrze pro všechny bipolární tranzistory stejná (pomineme-li tranzistory s integrovanými odpory, Darlingtony apod).
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
cadej
Příspěvky: 6
Registrován: 23 lis 2014, 01:00

#3 Příspěvek od cadej »

Jo, taky když jsem to četl teď znova jsem si všiml těch 7 místo 0,7, ale byl jste rychlejší, než jsem to stihl opravit. ¨

Za tuto informaci moc děkuji, já se pořád pídil datasheetem a podobně kde jen vzal těch 0,7V a on to je úbytek na PN přechodu.

Ještě jednou moc děkuju. :)

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

cadej píše:ale co mě vrtá hlavou je, kde jsme vzali, že na tranzistoru BC337-25 bude mít Ueb=7V v sepnutém stavu.
nespletl jsi se ?
v článku je napsáno:
"Víme, že napětí mezi bází a emitorem bude v sepnutém stavu zhruba 0,7V."

a 0,7V je zhruba napětí polovodičového přechodu z křemíku . . .

Uživatelský avatar
cadej
Příspěvky: 6
Registrován: 23 lis 2014, 01:00

#5 Příspěvek od cadej »

Jo, když mi to Michal22 napsal, tak mi došlo, že to přibližně odpovídá Si přechodu PN. A s tím 7V jsem se spletl, jak jsem již psal, mělo tam být samozřejmě 0,7V, ještě se jednou za to omlouvám. S tím Ueb jsem hledal pořád nějaké velké výpočty a hledání v grafech, přitom to bylo takhle jednoduché. :) Tak pro příště už budu vědět.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Vono totiž na UBE není co počítat - je daný fyzikou pevný fáze, která v křemíku určuje úbytek napětí na přechodu PN na přibližně 0,65 - 0,7V podle teploty a kvantovejch konstant. Počítají se jiný hodnoty trandu, ale tohle napětí je poměrně přesně určený samo sebou...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Bernard »

Samo sebou se rozumí, že taky záleží na proudu přes ten přechod. Nulový proud, nulové Ube.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#8 Příspěvek od p32 »

A taky na odporu (hlavně k práci). Velký odpor, málo práce. :lol:

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#9 Příspěvek od FERYACT »

Hodnota transistoru v sepnutém stavu není 0,7V.To je značně rozšířený omyl.
Tzv.spínací transistory mají spínací napětí i 0.05V.To že napětí BE je 0.7V je fakt.Ale podíváte li se na náhradní zapojení transistoru uvidíte proč.Zapojte si při napětí 10V přes odpor 1kOhm kolektor transistoru.Budete li budit bázi přes 10kOhm z 10V zjistíte že spínací napětí Uke bude pod 0.7V.
Nejmenší spínací napětí má transistor v inverzním težimu./mV/

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#10 Příspěvek od mi-ro »

To jsem nějak nepochopil, napětí BE je u Si trandů cca 0,6-0,7V. (vyloučíme darlingtony, fety ap.). Napětí CE pak může být při sepnutém stavu i 0,05V-dle proudu. Nebo o jakém napětí tranzistoru píšeš?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#11 Příspěvek od lesana87 »

Hodnota tranzistoru v sepnutém stavu se pohybuje od asi 50 haléřů po několik tisíc Kč.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#12 Příspěvek od FERYACT »

MI-ro:Píšeš o napětí Ube v pořádku.Ale saturační napětí transistoru je něco jiného.Táraš dve na tri.
Lesano:Saturační napětí na tanzistorech se měří ve voltech ne v Kčs.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#13 Příspěvek od lesana87 »

Psal jsi hodnota tranzistoru, ne saturační napětí. A ani toto vlákno nebylo o saturačním napětí ale o Ube, viz. název vlákna, a tudíž těch 0,7V bylo zcela na místě. A já zase nepsala nic o Kčs, protože ty už víc jak dvě desetiletí nemáme. Chce to nedělat chaos v termitech. :D

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#14 Příspěvek od FERYACT »

V prvním příspěvku: Tranzistor jako spínač a a 0,7V pro sepnutí jsem opustil směr hlavního útoku.Slůvko sepnutí mne vykývlo od Ube.Nic to nemění na obsahu a pravdivosti mého příspěvku.
Celý život jsem používal pro síťové napětí název 220.Koruny i nadále zůstávají Kčs.Nehodlám to na pár posledních let života měnit.A to proto abych si nedělal šaos v termitech.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#15 Příspěvek od lesana87 »

Pominu-li termín "hodnota tranzistoru", opravdu vás v těch dávných dobách učili nazývat Uke spínacím napětím? 8O

Odpovědět

Zpět na „Teorie“