Nejlevější platforma pro programování

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pirat077
Příspěvky: 324
Registrován: 02 kvě 2014, 02:00

Nejlevější platforma pro programování

#1 Příspěvek od pirat077 »

Dnes jsem náhodou v GME narazil na člověka, který se mě ptal,

proč kupuju ATmegu8...že rovnou kupuje Arduino i s převodníkem na USB za 70,- Kč!

Já používám atmely, Céčko a nepájivé pole...ale poslední dobou mám docela velkou spotřebu...

Moc nerozumím Arduinu...jen mi prosím řekněte, jestli má cenu se od Céčka trochu vracet k Arduinu....a KDE sehnat tak levné Arduino nebo LEVNÉ ATmegy ;)

díky ;)

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Porozhlédni se po Ebay, Arduino desku můžeš použít i bez jejich SW s tím, na co jsi zvyklý, v tom ti nikdo nebrání.

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od FHonza »

Arduino jednoznačně ebay, třeba tady

ATmega8

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od ross4435897 »

ma pravdu ... Arduino je pro zacatek idealni platforma

Uživatelský avatar
petus
Příspěvky: 594
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od petus »

Ideální platforma pro co??? Pokud umí C je naprostá hloupost jít k Arduino. Nenech se zmást a zůstaň u ATMega. Pokud máš velkou spotřebu, můžeš ušetřit na použiti různých uP na různé projekty (kde je blikání ledkou dám levnější uP). Nebo na nákupu většího množství třeba na tme nebo přejít k jiným typům uP, které jsou levnější. Nebo budeš použit SMD uP, které jsou levnější :-)
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ :)
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus

Uživatelský avatar
AB1
Příspěvky: 312
Registrován: 23 lis 2009, 01:00

#6 Příspěvek od AB1 »

Nenech se zmást a klidně kup desku Arduino.
Můžeš s ní bez problémů dál používat Atmel Studio nebo v čem děláš.

Musíme rozlišovat desku Arduino od softvéru (jazyka) Arduino.

Uživatelský avatar
petus
Příspěvky: 594
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od petus »

a k čemu je dobrá ta deska? Do teď programoval ATMega v C, takže už i nějaký vývojový prostředky má.. tak proč kupovat něco, co vlastně nijak nepotřebuje
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ :)
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus

Uživatelský avatar
Jirka525
Příspěvky: 325
Registrován: 22 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Psáry JN79GW

#8 Příspěvek od Jirka525 »

Arduino není nic proti ničemu. Získáš relativně levný HW, který můžeš programovat, tak, jak jsi zvyklý nebo nebo pomocí Arduino IDE. Tady nejde pouze o samotný procesor. Já vidím sílu Arduina především v tom, že je k dispozici spousta modulů pro Arduino a když něco plánuješ, nemusíš začínat od začátku. Nakoupíš moduly, které se ti hodí a zbytek dobastlíš. C a Assembler jsou univerzální programovací prostředky, které můžeš použít na cokoli včetně Arduina. Když už jsi se prokousal všemi úskalími C++ a prošlapal spoustu slepých cestiček, tak je škoda to opuštět.
Jirka

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od ross4435897 »

No treba by se rad posunul k C++ ... ale jak jiz tady bylo receno, Arduino HW je vyvojova deska, puvodne s ATmega328P a jine, nikoliv nutnost pouzivat Arduini knihovny, muzes si klidne napsat svoje v C. Vyhoda Arduina je, ze je to zatracene levna varianta, ktera poskytuje s ruznymi moduly (shields) paradoxne vice, nez ostatni vyvojove kity na trhu. Arduino je pouze obchodni nazev/znacka vyukove platformy.
Osobne pouzivam tuhletu platformu ... cena je oproti arduinu 10x, avsak variabilite arduina se nevyrovna. To mam samozrejme taky ... 8-)
Naposledy upravil(a) ross4435897 dne 07 led 2015, 17:09, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
AB1
Příspěvky: 312
Registrován: 23 lis 2009, 01:00

#10 Příspěvek od AB1 »

Já bych použil tyhle Arduino nano desky vůbec místo mikroprocesoru.
Kdybych třeba dělal nějakou desku s relátkama, tak na tu desku umístím minidesku Arduino. Ušetřím si osazování mikroprocesoru, krystalu, tlačítka reset a pár odporů a kondů.
A vyjde to zhruba stejně draho.

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od ross4435897 »

Presne ... nejsi sam kdo to uz takhle dela :)

Uživatelský avatar
nekmil
Příspěvky: 780
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Havířov

#12 Příspěvek od nekmil »

"AB1" to popsal přesně. Já používám např. Arduino Pro Mini čistě jako "součástku", kolem které se postaví zbytek. A vůbec není nutné používat bootloader, mě stačí to SPI. Pokud ta deska stojí na Ebay +/- 50 Kčs tak není co řešit.

Uživatelský avatar
AB1
Příspěvky: 312
Registrován: 23 lis 2009, 01:00

#13 Příspěvek od AB1 »

petus: Do teď programoval ATMega v C
A s Arduino deskou může programovat dál v C.
Nechápu proč si myslíš, že nějaká vývojová deska nejde programovat v libovolném jazyku.

Uživatelský avatar
petus
Příspěvky: 594
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od petus »

Pokud se řekne Arduino, jsou to jejich desky, jejich jazyk a mikrokontrolér s bootloaderem. To je Arduino.
I samotné použití desek mi přijde zbytečně drahé, když si dotyčný doteď dělal zařízení sám... proč dávat 80Kč za desku, když uP ho bude stát 40Kč a vybavení už doma má taky...
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ :)
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#15 Příspěvek od mtajovsky »

Pokud by se nepoužily knihovny pro Arduino, tak se mi smysl jeho použití nějak vytrácí. Tu širokou škálu periferií můžu využívat i bez základního modulu, ne?
Smysl Arduina vidím v tom, že se začátečník velmi rychle dopracuje k funkčnímu zapojení a programu. Pokud však budu dělat už specifickou aplikaci bez Ard. knihoven je to zbytečný overhead. Stejnou službu mi poskytne i minimální systém, když už tedy chci mít procesor na nějaké hotové desce. A stejně tak s EVB nebo jinými evaluation kity - snadno zapojím nějakou část budoucí aplikace, odladím a pak to přenesu do cílové aplikace.

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“