Retro hodiny

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Retro hodiny

#1 Příspěvek od Celeron »

Kámošův synátor má dělat ročníkovou práci. Má ve škole odkejvaný LED nebo digitrom retro hodiny ale za pár podmínek. Musí být postavený na 51 řadě v ASM nebo C, protože se to učili, čas musí jít na baterku při výpadku napájení, musí to umět 3 volitelný budící časy a denní a noční svit displeje. Návrh na ořezaným Eagle, takže nesmí být moc součástek. Napájení koupeným zásuvkáčem adaptérem. Napadlo mě když retro, tak začátek 80-tých let. Mám starou inteláckou vokýnkovou 8751 c1980. Může se to odladit na AT 98c52 a pak to do ní napíct. V podstatě tohle: http://elbastl.sweb.cz/hodiny.htm. Aby se vyhovělo tomu chodu na baterku tak jeden prvních RTC MC6816, co se dával už do osmibitů. Má multiplex adresa/data, takže by šla s 8751 napřímo bez adresovýho latch. Celý by to běželo na 3 švábech, 6 digitronech v multiplexu, 6 x anodovej spínač, měniči s možností změny napětí. Přemejšlím, zda tomu nedat nastavování hodin a minut a času buzení pomocí palcových BCD přepínačů, taky dost retro, mohly by se multiplexovat s displejem, takže by stačily jen 4 bity. No a k tomu nějaký funkční tlačítka na Set Time, Set Alarm, přisvícení v noci a vymáčknutí buzení.
RTC 6818 je na to stáří dost chytrej, všechno má k dispozici v BCD či bináru, umí komparovat čas s alarmem a má navíc 50 byte RAM pro libovolný další použití (třeba na ty další budící časy). Takže by to bylo programově jednoduchý, jen přesouvání dat na displej a multiplex displeje od přerušení od časovače, změna intenzity svitu podle asi jen měsíce (změna dylky dne a noci) a něco trochu kolem nastavení.
Sice se mladej kasal, že si to udělá sám, ale už to vidím, že přijde a budu mu s tím muset pomoct. Naštěstí na I51 mám vývojový prostředí včetně HW emulátoru.
Nedělal jste někdo něco podobnýho ? Nebo co by jste na tom změnili v rámci dodaných podmínek?
Díky za názory,
Jirka

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#2 Příspěvek od Hydrawerk »

Raději LED, než digitrony, bude to jednodušší. Pokud je to školní práce, tak se tam hodí používat běžně dostupné součástky.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#3 Příspěvek od ZVUK2000 »

Denní a noční svit? To pak můžeš zavrhnout vëtšinu zapojení. LED a digitron nato nejsou předurčeny. Snad jen LCD s podsvícením.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#4 Příspěvek od serviceman »

LED se dají šířkově velmi dobře regulovat.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#5 Příspěvek od ZVUK2000 »

Ano PWM regulace to řeší. Ale ruku na srdce kdo řeší noční svit. Naopak takové hodiny LED se stanou v létě mnohdy nečítelné.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Hydrawerk píše:Raději LED, než digitrony, bude to jednodušší. Pokud je to školní práce, tak se tam hodí používat běžně dostupné součástky.
U mě běžně dostupný jsou a je to víc retro. -:) Ale máš pravdu, odpadl by měnič a anoďáky by taky nebyl problém. Jenže co tam dát? Naše LQ410 je strašnej poruchovej hnůj. Ekvivalent MAN72 je moc malej. Pak tady mám ještě z něčeho dvojtý LN526. A dekódovat to na M5480 s multiplexem 1 ze 2. Sehnatelnost v podmínkách není, to by tam nemohla být ani RTC Motorola. V době co se jinde běžně používala, u nás nebyly ani CMOS čítače...

to Zvuk2000: Jak to? Třeba led driver ST M54xx má přímo vývod na řízení intenzity svitu. No a intenzita digitronů se snad dá řídit napětím.
To spíš mě hlodá, co dát do měniče na anody, v tom odkazu nejsou moc retro součástky. Asi něco s uA723. Tedy pokud bude, Hydrawerk mě to nějak rozmlová. :)
Jirka

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#7 Příspěvek od ZVUK2000 »

Ale stále vyřešíme noční svit. Co denní. Kdo nemá chuť v létě praštit mobilem o zem jenom proto že v pravé poledne venku nevidí na displej. Zlaté klasické LCD které je už také retro.

Uživatelský avatar
Jeejda_teda_puvodne
Příspěvky: 142
Registrován: 08 dub 2012, 02:00

#8 Příspěvek od Jeejda_teda_puvodne »

Naposledy upravil(a) Jeejda_teda_puvodne dne 25 říj 2016, 10:12, celkem upraveno 1 x.

Soemtron
Příspěvky: 1085
Registrován: 23 čer 2013, 02:00
Bydliště: Olomoucko

#9 Příspěvek od Soemtron »

Případně s itrony?
:!: Sháním SM ELKA 21A, 6521, OKU101...
Koupím obrazovku Toshiba LR30477

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

Celeron píše:...To spíš mě hlodá, co dát do měniče na anody, v tom odkazu nejsou moc retro součástky. Asi něco s uA723. Tedy pokud bude, Hydrawerk mě to nějak rozmlová. :)
Jirka
Histes použil v těchto hodinách násobič napětí bez indukčností a ten chodí spolehlivě.
V té konstrukci byl jediný problém s příliš velkým rozkmitem krystalu, sem tam to některý odnesl. V diskusi k článku je k tomu další, ten vynechaný ochranný odpor bylo nakonec lepší vyzkoušet, s jakým se to ještě stabilně rozkmitá. Bez něj skutečně některé krystaly dlouho nevydržely.
Škoda, že první došly digitrony, pak i celé stavebnice...

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#11 Příspěvek od Hydrawerk »

Školní práce by měla být především nerozbitná, takže hlasuju pro LED displeje. To je taky retro.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#12 Příspěvek od Artaban001 »

U těch hodin z Tipy jsem rozstřelil dva krystaly při jejich naladění. Po úpravě obvodu krystalu doplněním sériového odporu se již problém vyřešil..

Uživatelský avatar
ross4435897
Příspěvky: 426
Registrován: 10 lis 2009, 01:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od ross4435897 »

kdyz retro ... tak digitrony ...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

Hill píše: Histes použil v těchto hodinách násobič napětí bez indukčností a ten chodí spolehlivě.
To bude Hille problém. Kde splašit zásuvkovej střídavej 24V adaptér aby ten
Villard měl rozumnej počet stupňů? Podmínkou je fabrickej napaječ co prošel zkušebnou. Takže asi měnič bude nutnej. Teď mě napadlo, že ten měnič bude muset mít bezpečnej proud. Ani nevím, jak to maj dnes študáci s padesátkou....Maj kvůli dílnám $5 nebo ne?
Jirka

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#15 Příspěvek od Hill »

Většinou nemají, tu pětku si můžou na některých školách udělat, ale až od osmnácti. Tak jako tak je v dílnách a laborkách vše na zodpovědnosti vyučujícího. Ovšem řada škol to vůbec neřeší, jen někde mají učitelé a asistenti v dílnách a laborkách platnou padesátku (§§ 6 a 11).

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“