V čem 3D schémata ?

Software potřebné k práci s elektronikou

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

V čem 3D schémata ?

#1 Příspěvek od hakamusai »

Zdravím,
před pár dny jsem narazil na netu na webovou aplikaci kreslení podobných schémat jako je toto. Má někdo tip na nějakej podobnej program ?
Díky.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Z toho "schémátka" je mi na blití. Je to možná atraktivní pro laiky, ale pro seriozní kreslení schémat na nic.

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#3 Příspěvek od hakamusai »

To jo.já to uvedl jako příklad o co tak nějak jde.

Uživatelský avatar
Tommi
Příspěvky: 71
Registrován: 19 črc 2012, 02:00
Bydliště: Brno 62800

#4 Příspěvek od Tommi »

Takle se to dá kreslit v Solid Edge 2D. Po registraci se to dá stáhnout.
[/img]
Přílohy
Solid_Edge_2.0.png
(147.83 KiB) Staženo 251 x

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#5 Příspěvek od hakamusai »

Díky za tip,ale raději něco víc 3D :) Já to potřebuju do jednoho programu pro výpočty.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od masar »

Program Proficad umožňuje v registrované verzi vkládat obrázky, tedy i fotky součástek a to jak do schematu tak i do tvorby nové schematické značky, což tvůj požadavek určitě splní. Akorát si musíš vygůglit všechny potřebné obrázky použitých součástek. :wink:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

jezevec píše:Z toho "schémátka" je mi na blití. Je to možná atraktivní pro laiky, ale pro seriozní kreslení schémat na nic.
Souhlas. Schéma je schéma a stále platí normy pro jeho kreslení, i když jisté odchylky lze tolerovat. Tohle je však daleko přes čáru. Mít tak nakreslenou schématickou část manuálu ke stroji, která například obsahuje 157 stran schémat a 62 stran tabulek s rozpisy kabelů s konektory, tak podle něj mašinu po první poruše na portu kteréhokoli z kontrolérů, nebo některého z téměř stovky čidel, už nikdy nerozeběhneme.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od masar »

Nebyl bych tak příkrý vzhledem k tomu, že se klidně může jednat o něco mezi schematem a "zapojovacím plánkem" pro děti. Vzpomínám si na sovětský časopis Юный Техник z poloviny 60-tých let, který podobné návody otiskoval. Navíc byly ručně kreslené. Působily navíc jako reklama k rozšíření řad zájemců o radiotechniku. :wink:

Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

#9 Příspěvek od Milan121 »

O programu nevím,ale měl bych připomínku k diskutujícím.Vždyt ten člověk se neptá na normativy tvorby dokumentace,on se ptá zda existuje program na tvorbu schématu,zapojení či obrázku v takové a takové kvalitě.
Dost mi vadí tyto reakce i v jiných vláknech,kdy se někdo nezkušený v dané problematice ptá a je z něj udělán idiot.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#10 Příspěvek od frantajetel11 »

On z něj ale není dělán idiot. Spíš je mu vysvětlováno, že takový schéma/zapojovací plánek, není vždycky to pravý ořechový...
Taky mi přijde pro laika lepší, naučit ho se orientovat v normálním schématu, kterejch je všude 10000006 x víc, než když to je v tom 2/3 D a když to v 2/3 D nebude, tak bude v kelu...
Druhá věc je ta, že pokud si jako laik neumim představit, co je to tam za součástku, tak 2/3D plánek je nepochybně aspoň poučnej.
To Hill i Jezevec: Ano 157 stran schémat, by s tímhle asi nikdo nedělal, ale na pár součástek do začátků bych to až tak nezavrhoval.

Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

#11 Příspěvek od Milan121 »

Ale ten dotaz zní zcela jasně.
Vždyť to může být člověk,jež se živí tvorbou dokumentace a potřebuje jen doplnit schéma.Třeba pro účely výuky.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

Že o takovém programu nevím, neznamená, že ho zatím někdo nevytvořil.
Ale pro jednoduchá schémata stačí jen podklad ze schématu dokreslený v některém grafickém editoru. Případně do toho obrázku lze vrazit i fotky součástek. Kreslení složitých schémat v tom samozřejmě už tak efektivní není.

A nejde o žádnou novinku, obrázky zapojení se kreslí už od doby, kdy si ještě každý kreslil schéma podle svého.
Přílohy
Lucas_schema_m.jpg
Část schématu je z manuálu, ostatní dopsáno a dokresleno v programu Malování...
Taky to není podle norem, ale při hledání v kabelech je to lepší.
(208.39 KiB) Staženo 137 x
Lucas_spotrebice_1m.jpg
Část schématu je z manuálu, ostatní dopsáno a dokresleno v programu Malování...
(155.93 KiB) Staženo 126 x

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od kulikus »

Taky mně zajímá, v čem vytvořil autor manuálu obrázek osazení. Dobře to vypadá.
Přílohy
USB.png
3D osazovák
(83.45 KiB) Staženo 153 x

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#14 Příspěvek od Hill »

Doložím, že takové nákresy existují už 60 let: ukázky jsou z knihy Heinze Richtera "Radiobasteln für Jungen", 5. vydání, 1961 (předchozí vydání 1958, 1955, dřívější ročníky vydání nezjištěny).
Je to skutečně kniha pro úplné začátečníky, čili vše po lopatě, a to lopatě hodně velké.
Jen se s tím kreslili ručně nebo zařízení sestavili, současně se tím i ověřila funkčnost zapojení (a třeba i nějaký ten špíček, na který je třeba při stavbě a seřízení dát pozor), nafotili a doretušovali.
Přílohy
Heinz_Richter.pdf
několik ukázek z historie
(277.06 KiB) Staženo 170 x

Odpovědět

Zpět na „Software“