Staré baterky z notebooků

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
666mb
Příspěvky: 68
Registrován: 23 úno 2014, 01:00

Staré baterky z notebooků

#1 Příspěvek od 666mb »

Ahoj,
nevíte kde sehnat staré baterie z notebooku? Už jsem obvolal asi 40 servisů a podařilo se mi sehnat asi 20 packů.
Já bych ale potřeboval mnohem víc, řádově stovky packů.
Potřeboval bych to na školní projekt - elektrickou motokáru, ale škola nám nechce proplatit nové baterky, páč se ji to zdá drahé.
Samozřejmě pokud někdo doma nějaké baterky má a rád by se jich zbavil, zaplatíme poštovný, případně si pro ně zajedeme.
Brněnsko, Svitavsko
Děkuju za jakékoliv nabídky a pomoc

Uživatelský avatar
1N4148
Příspěvky: 185
Registrován: 15 led 2012, 01:00

#2 Příspěvek od 1N4148 »

Řádově stovky packů, jo? Kolik taková motokára bude vážit?
Když to fungovalo loni, musí to fungovat letos taky.

Uživatelský avatar
666mb
Příspěvky: 68
Registrován: 23 úno 2014, 01:00

#3 Příspěvek od 666mb »

Řádově stovky packů chceme z důvodu, že si myslíme, že cca polovina článků bude na vyhození.
Jelikož články budou staré, neděláme si iluze, že nám dají potřebný proud, proto potřebujeme na 5kW motor zhruba 700 bateríí, což i kdyby byli všechny baterie v packu v pořádku, potřebujeme cca 120 packů.

Uživatelský avatar
666mb
Příspěvky: 68
Registrován: 23 úno 2014, 01:00

#4 Příspěvek od 666mb »

Ještě jsem zapomněl odpovědět, cca 700 baterií bude vážit cca 35 kg.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

Nedělal bych si iluze, že staré opotřebené pakety půjdou na něco použít, je to nesmysl.

Uživatelský avatar
666mb
Příspěvky: 68
Registrován: 23 úno 2014, 01:00

#6 Příspěvek od 666mb »

Jde o to, že většina bms v notebookovém packu mají tu vlastnost, že po chvíli jeden článek vybije uplně do nuly, ale ostatní jsou v pořádku.
Podle mě to výrobce tak chce, aby se ten prodej baterek točil, jenomže třeba 4-5 článku ze 6 článkové baterie jsou v pohodě a mužou se ještě využít.
U nás třeba na tu motokáru.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od forbidden »

Našel bych tak 5-10, v každé je 6 kusů 18650 Li-Ion. Ale musíš si pohnout, mám objednanej odvoz krámů.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Mám jiné zkušenosti, kombinovat kdovíjak jeté články různých výrobních šarží znamená nulovou výslednou spolehlivost. To bych raději sehnal olověné gelovky, vyřazené z velké UPS (desítky kW - banky...), dost často to jsou kvalitní typy, velké množství stejných a vyřazuje se to často ve velmi dobrém stavu.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Davnejsie som rozoberal viac vadnych baterii z notebookov. V kazdej bola aspon jedna paralelne spojena dvojica/trojica dobra (dokonca aj v baterii, ktora bola vyradena ako nefunkcna a potom lezala niekolko rokov). Vacsinou bola prave jedna dvojica/trojica vadna. Meral som to len voltmetrom - zle mali 0V, dobre nad 3 V.

Ale neviem si predstavit, ako to chcete zapojit...

Uživatelský avatar
666mb
Příspěvky: 68
Registrován: 23 úno 2014, 01:00

#10 Příspěvek od 666mb »

Přesně tak. Rozebrali jsme asi 15 packů a máme stejnou zkušenost.
Zapojit to chceme serio-paralelně, stejně jako to je v packu, akorát ve větším měřítku :-)
Naštěstí se baterie 18650 vcelku dobře pájí, tak to spájíme.

Uživatelský avatar
1N4148
Příspěvky: 185
Registrován: 15 led 2012, 01:00

#11 Příspěvek od 1N4148 »

Jen tak pro zajímavost, jaké vám vychází proudy tekoucí každou větví (tj. každým článkem)?
Když to fungovalo loni, musí to fungovat letos taky.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od jjilek »

rnbw píše: Vacsinou bola prave jedna dvojica/trojica vadna. Meral som to len voltmetrom - zle mali 0V, dobre nad 3 V.
Zkoušel jsem dát do vadných baterií "dobré" články z jiných. Neuspěl jsem ze dvou důvodů.
-Packy dnešních notebooků mají elektroniku, která po určitém odevzdaném výkonu odpojí celou baterii.
-Dobré články (podle měření napětí) měly většinou již malou kapacitu, většinou kolem 25%.
Zkoušel jsem možná 15 baterií.
Pokud se podaří dát dohromady zdánlivě funkční baterii, pak při jednoduchém nabíjení všech článků dohromady se ty s malou kapacitou přebíjejí a rychle ztratí živostnost úplně. podobně při vybíjení se špatné články vybijí rychleji a nakonec přes ně prochází opačný proud, který je rychle zničí.
Naposledy upravil(a) jjilek dne 23 led 2015, 20:40, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
666mb
Příspěvky: 68
Registrován: 23 úno 2014, 01:00

#13 Příspěvek od 666mb »

1N4148 píše:Jen tak pro zajímavost, jaké vám vychází proudy tekoucí každou větví (tj. každým článkem)?
Proud jedním článkem je vypočítán na 1,75A
jjilek píše:
rnbw píše: Vacsinou bola prave jedna dvojica/trojica vadna. Meral som to len voltmetrom - zle mali 0V, dobre nad 3 V.
Zkoušel jsem dát do vadných baterií "dobré" články z jiných. Neuspěl jsem ze dvou důvodů.
-Packy dnešních notebooků mají elektroniku, která po určitém odevzdaném výkonu odpojí celou baterii.
-Dobré články (podle měření napětí) měly většinou již malou kapacitu, většinou kolem 25%.
Zkoušel jsem možná 15 baterií.

Battery packy bychom vykuchali a použili jenom články bez elektroniky.
Co jsem měl možnost měřit, tak kapacita článků je přibližně okolo 80% výrobní kapacity.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od jjilek »

Mezitím jsem odpověď rozšířil o další negativní zkušenosti. Viz můj poslední příspěvek.

Uživatelský avatar
666mb
Příspěvky: 68
Registrován: 23 úno 2014, 01:00

#15 Příspěvek od 666mb »

Ano, to víme. Proto musíme vyrobit bms pro baterii, kterou plánujeme vyrobit.
Bude s tím spousta práce, ale nás to baví, což je ohromný plus. U všech článků budeme muset zjistit přesnou kapacitu a následně z toho sestavit celej pack pro naši motokáru :-)

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“