Jak obecně definovat budící signál?

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kloban
Příspěvky: 12
Registrován: 27 led 2015, 01:00

Jak obecně definovat budící signál?

#1 Příspěvek od kloban »

Ahoj všem.
Chci se zeptat jak obecně popsat co je to budící signál. Budu rád za formální popis i popis pro laika.

Díky Dan

Uživatelský avatar
Hrnous
Příspěvky: 470
Registrován: 25 pro 2005, 01:00
Bydliště: Valašské Klobouky

#2 Příspěvek od Hrnous »

Vstávaaaaaat!

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Hrnous- dobrý :D
Budící signál bych já definoval jako užitečný signál, který splňuje všechny parametry požadovaného signálu vyjma výkonu (amplitudy). Alespoň v audiotechnice a VF technice se tak nějak asi dá popsat.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#4 Příspěvek od monterjirka »

Tak kolik těch "popisů" dáme dohromady?
Já bych řekl, že budicí signál je to, co přivedu na vstup zesilovače abych na výstupu měl to, co požaduji.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od mtajovsky »

Budící signál je obecný pojem, který agreguje tolik různých případů a situací v reálném světě, že dávat obecnou definici nemá smysl. Byla by tak obecná, že by asi nikomu nic neřekla. Takže jedině v konkrétním kontextu.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

To je pravda: řekl bych to tak, že budicí signál může být obecně jakékoli napětí či jakýkoli proud stejnosměrný nebo střídavý o nějakém kmitoču a průběhu, pokud jejich hodnoty jsou zpracovatelné vstupem konkrétního, tímto signálem buzeného, obvodu tak, aby ovlivnily stav jeho výstupu žádaným způsobem.

Příklady:
co je například pro anténní či mikrofonní vstup příliš silným budicím signálem, může být pro vstupní port počítače signálem slabým, pod prahem sepnutí.

Je proud 50 mA moc silný nebo moc slabý? Některé cívky sluchátek takový proud spolehlivě zničí, některé cívky relé nevybudí tak, aby přitáhla kotva.

Zrovna tak signálem o kmitočtech nad 40 kHz lze budit ultrazvukový vysílač, ale už nemá smysl ho cpát do sebelepších reproduktorových soustav, protože nejvyšší frekvence, kterou dokážou vyzářit, je v lepším případě o oktávu, v horším o větší interval, nižší.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

Já bych zkusil : "Budící signál je forma energie, určená nebo používaná k buzení".

Tak a teď bych doporučil se optat třeba na fóru mladých křesťanů :wink: .

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od mtajovsky »

Sendyx píše:Já bych zkusil : "Budící signál je forma energie, určená nebo používaná k buzení".
Aha, tak už vím, co do mě pouští moje lepší polovička každé ráno, když se mnou třepe. :D

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Pokud to máš coby odpověď na otázku z testu , dej ji sem komplet celou , žádné slovo nevynechat ! Někdy to vyplyne z kontextu . Když máš předtím otázku na konkrétní zařízení , tak to bude vztaženo k němu . Tedy při normálním zadavateli .

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

Hrnous píše:Vstávaaaaaat!
U budíku je dobré budící signál nastavit na čas, který dá člověku jistý "předstih" na probrání před samotným vstáváním, ale málo času na další krátké usnutí. Dále je potřeba posoudit intenzitu budícího signálu, ta je taky silně individuální. :)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Nejenom , že je měnlivá dle osoby , ale ještě hůře , je závislá na včerejším divadle .

Uživatelský avatar
kloban
Příspěvky: 12
Registrován: 27 led 2015, 01:00

#12 Příspěvek od kloban »

Díky všem. Názory mě pomohly.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#13 Příspěvek od Hill »

Ještě jsme se nedověděli to ostatní okolo, k čemu že to ten budicí signál má sloužit, takže ti všechny názory můžou být v důsledku na howning.

Uživatelský avatar
kloban
Příspěvky: 12
Registrován: 27 led 2015, 01:00

#14 Příspěvek od kloban »

V jednom předmětu ve škole jsem se na zkoušku učil, že stabilní systém je takový, který se po odeznění budícího signálu vrátí do původního tedy stabilního stavu.
No a šlo mě o to, že jsem nevěděl jestli ten budící signál je nějaký speciální konkrétní signál.

Takže jsem zde pochopil, že budící signál je vpodstatě takový signál, na který systém nějakým způsobem zareaguje. A může to být v každém konkrétním případě něco úplně jiného.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

V podobných teoretických případech/příkladech se používá jako budící signál buď "jednotkový skok" nebo "Diracův impulz", které se dají dobře matematicky definovat a v podstatě obsahují všechno důležité, co se týká spektra.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Teorie“