Lze opravit 230V LED žárovky (typ led 5630)?

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Legon
Příspěvky: 2
Registrován: 29 led 2015, 01:00

Lze opravit 230V LED žárovky (typ led 5630)?

#1 Příspěvek od Legon »

Dobrý den,
potřebuji poradit od zkušenějších, nakoupil jsem z Číny postupně cca 15 LED žárovek, bohužel některé vydržely svítit měsíc až čtvrt roku, nejdýl vydržely 16 LEDkové 5630 ale jen studená bílá - ty mě stále svítí v obýváku již půl roku cca 7h/denně. Svítivost 16 a 36 LEDkových je zhruba stejná a odpovídá cca 50W žárovce, jmenovitý příkon 7W a 6,5W, spotřeba obou žárovek je okolo 5W.

Součástky: C1: CBB22/105J400V =1uF,C2: 4,7nF400V =4,7uF,R1 a R2 105 =naměřeno 990k Ohm,
R3 a R4 241 = naměřeno 118 Ohm,
Diodový můstek označen MB6S

A na co odešly(tzn. přestaly svítit)? Měřením multimetrem ukázalo, že jsou všechny součástky v pořádku: odpory, kondíky i diody, ale odešla vždy jedna svítivá dioda a protože jsou v sérii přestaly svítit všechny i ty dobré. Vadná dioda má na sobě vždy tmavou tečku, pokusně jsem ji překlenul drátem a celá žárovka zas svítila ke smůle jen několik hodin a pak zas se na jiné udělala tmavá tečka. Rovněž jsem zkusil zapojit 12 z těch 16 diod na 36V baterii (SS) bez jakýkoliv jiných součástek, diody svítily, ale po několika minutách začala celá žárovka blikat tj. zhasínala a rozsvěcela se cca po vteřině.
Otázka: je mi líto je vyhodit, šlo by zapojit zbývající diody jinak (jiné součástky)? Aby déle vydržely na 230V, popřípadě i jako alternativu zapojení i na 12V (autobaterii).
Děkuji
Přílohy
LED přehled.jpg
nefunkční LED žárovky
(225.09 KiB) Staženo 175 x
LED 5630 black dot.jpg
36 LEDková žárovka s přemostěnou LED drátkem
(43.9 KiB) Staženo 183 x
LED 5630 black dot 2.jpg
16 LEDková žárovka, jedna LEDKa s tmavou tečkou
(40.27 KiB) Staženo 197 x
LED 5630 soucastky.jpg
Dole destička k 16-Ledkové žárovce
(245 KiB) Staženo 210 x

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

No co, leze přes ně příliš vysokej proud a/nebo jsou blbě chlazený. Odešel nejslabší článek řetězu. Takže bych ten sériovej kundenzátor (nejspíš ten hnědočervenej kundík) dal s kapacitou o stupeň menší, třeba 1µF → 680nF, nebo dát 2 paralelně, jeden 470nF a druhej 330nF (celkem 800nF) apod., jak budeš chtít. A musej bejt minimálně na stejný napětí!
Bude to svítit nižším jasem, ale životnost bude o poznání delší.
No a co se tejče opravy, můžeš zkusit tu LED nahradit jinou, POKUD jsou ostatní zdravý.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Sendyx »

Některé tyhle levné žárovky jsou osazované tak mizernými čipy, že to chcípá dost rychle i při 25-50% jmenovitého výkonu. Prostě značkové čipy něco stojí, a tyhle zmetkáče nespolehlivé jsou za zlomek ceny.

BTW, levné kusy 3,5W, kde je myslím 11 čipů dával známý na chodby na nonstop svícení, ale všechny vylepšoval - paralelně ke každé LED dával zenerku 5V.

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#4 Příspěvek od Devo70 »

V prvom rade treba odstrániť ten plastový skafander. Pod ním sa ledky škvaria vo vlastnej šťave. SMD ledky by sa tak mohli uchladiť. Samozrejme potom si treba dávať pozor na bezpečnosť.
U nás v Poprade je predajca Majtech, a ten predáva len holé kukurice, asi vie prečo.

Uživatelský avatar
Legon
Příspěvky: 2
Registrován: 29 led 2015, 01:00

#5 Příspěvek od Legon »

Děkuji za rady,
zkusím tedy nahradit stávající kondenzátor za jiný o nižší kapacitě a do toho plastového krytu vyvrtám více cca 4mm otvorů (nyní je tam několik ani ne 1 mm dírek), aby se lépe chladily ledky, ale zároveň zůstala aspoň nějaká ochrana proti náhodnému dotyku.

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“