Nafouklé elyty na základní desce

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kondor
Příspěvky: 193
Registrován: 31 črc 2005, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

Nafouklé elyty na základní desce

#1 Příspěvek od kondor »

Mám na základní desce nafouklé skoro všechny elyty,a rozpálený nějaký toroid či tlumivku-nevím co to přesně je.Ty kondy jsou s kapacitou 2700 mkf a 1500 mkf.Mohu místo těch 2700 dát 2200 mkf?Nebude mi to dělat nějakou paseku?Nenšel jsem nikde v prodeji takové kapacity.Pokud někdo ví kde se dají koupit,poraďte prosím.Díky za každou pomoc

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

a ta základní deska funguje? elyty samy od sebe nebouchají, vypadá to na nějakou těžkou nemoc zdroje, buď přepětí nebo impulsní rušení. V které sekci ty elyty jsou nafouklé, nebo ve všech? Je jich tam hodně ve větvi +5V, o něco míň ve větvi +12 a +3,3 a pár v ostatních 1,6 -5 atd.
Měly by to být elyty s nízkým ESR (pro spínané zdroje) obvykle mají hnědou fólii místo černo šedé. Na kapacitě tolik nezáleží, mají stejně dost velkou plusovou toleranci. Zkus to v Alfatronicu, ale není to zrovna levné, nebo od někoho z nějaké MB která už je po smrti, vyletovat kondy.
ALe hlavně prověřit ten napájecí zdroj.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Elyty na doskach sa praveze nafukuju same od seba - casto sa pouzivaju smejdy ako Chhsi, Choyo, Tayeh, G-Luxon, Wendell, Jackcon, Licon... a tie sa po niekolkych rokoch (niekedy aj skor) nafuknu - vid. http://www.badcaps.net
Z inej mrtvej dosky sa daju pouzit - ale IBA kvalitne znacky - Rubycon, Nichicon, Sanyo, Nippon Chemicon. Ked nic take nemam, tak pouzivam obycajne KOME 1000uF, 2200uF a 4700uF/16V zo SOS Electronic - nie su sice low-ESR, ale zatial sa mi osvedcili - tie 1000uF a 2200uF maju 10mm priemer, takze to vacsinou pasuje. Ked su na doske 8mm, tak treba vymyslat...
Ked mas tu tlmivku zhorenu, tak ju treba vymenit - najlepsie najst rovnaku na inej odpalenej doske.

Uživatelský avatar
kondor
Příspěvky: 193
Registrován: 31 črc 2005, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#4 Příspěvek od kondor »

Zdroj jsem dával před časem nový,odešel na věčnost.Deska jinak běhá v pohodě,ale pekelně se hřeje právě kolem té tlumivky.Ty kondy jsou TAYEH a Chhsi a všech 8 je kolem procáku.Juknu se po nějakých starších deskách,snad něco najdu.Šlo mi hlavně o to,jestli bude vadit když tam dám o něco menší kapacitu než byla původní.Každopádně díky všem za rady,pánové

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

K těm elytům - dobrý jsou i Hitano EXR z GES elektro. Jinak já měním elyty na deskách jak na běžícím páse, je to hit dnešní doby, deska je pak nestabilní, kouše se atd.

Pokud jsou vývody elytů zahnutý, je bezpečnější elyty doslova utrhnout z desky (jde to lehce) , uštípnout u desky a nožky vytáhnout ze strany spojů, jinak je nebezpečí, že to jde ven i s prokovem, např u desek ACER atd... Potom teprve odsát, vyčisti, zaletovat nový. Místo 1500u/10V dávám 1000u/16V/105st .
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od drabek06 »

Dostal jsem taky takovou desku. Vsechny elity v 3.3V vetvi byly nafouknuty, tak jsem dal jiny a stejnak deska nefunguje, ji zapnu a sama se po 5s vypne a kolem ty tlumivky to je taky pekne cerny, asi se pekne hrala a je to deska K7VTA3

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

S vytahovanim nemam problem - nahrievat 1 vyvod (pridat cin) a pritom druhou rukou tahat, potom druhy, potom zase prvy - vacsinou to vylezie.
Nikdy nezaskodi premerat MOSFETy, ci tam nahodou nie je skrat.

2700uF som parkrat za 2200uF menil na nejakych doskach a chodilo to. Urcite lepsi dobry 2200uF ako nafuknuty 2700uF :)

drabek06: Mal si zapojeny ventilator CPU s 3-drotovym vyvodom do spravneho konektora na doske? Raz mi niekto doniesol dosku s presne rovnakym problemom (zapne sa a o par sekund vypne) a bolo to prave tym, ze mal ventilator zapojeny do ineho konektora (asi do konektora pre ventilator v case). Doska bola ECS/PC Chips, mozno presne ten isty typ.

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od drabek06 »

Kua ! To me nenapadlo ! To jsou ty desky tak inteligentni ? Co kdybych tam chtel mit pasiv ?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Tusim sa ta kontrola da v BIOSe vypnut.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ta metoda nahřívání vývodů a postupnýho tahání ven funguje v případě, že dobře drží prokovy a plošky kolem vývodů a nejdou další vodiče blízko plošek a elyt není doslova narvanej v díře.

V případě Aceru to neplatí a i když vývod elytu odsaju, stejně prokov a ploška povolí. Jsou to šmejdy...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Je pravda, ze Acer som este nerobil...na inych ziadny problem (Abit, AOpen, Epox, MSI, ECS/PC Chips, Soyo, QDI, PCPartner...a neviem co vsetko)

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od drabek06 »

Měl jse desku od EPOXu 8RDA3i a začala mě zamrzat, tak jsem zkoušel měnit elity a nic ! Mě to pěkně nasra*o, pač to je výborná deska :wand:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

Občas se hodí zjistit teplotu čipu, co je u procesoru a má pasivní chladič. Pokud je horkej, pomůže mu dodatečnej malej ventilátor a stabilita se zlepší.

Stejně je to zajímavej jev, že časem některý desky začnou tuhnout, i když se vymění elyty. Že by záměr ???
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od drabek06 »

no pasiv tam je, to je pravda, ale ono to vytuhlo treba 5 vterin po zapnuti PC, to se asi nestihne ohrat. Nevim, ale 2 roky to bezelo uplne bez problemu. CPU mam AMD Athlon XP 2600+ a mel jsem ho tam taktlej na 3200+ . . .

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#15 Příspěvek od rezis »

Někdy pomůže přehrát bios. Tím jak odchází elyty vyskytuji se na desce nějaké špičky které ho dostanou do stavu že nejede.
Internet - metla lidstva

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“