Sepnutí dvou vodičů při logické jedničce

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
GorgeLD
Příspěvky: 41
Registrován: 21 led 2010, 01:00

Sepnutí dvou vodičů při logické jedničce

#1 Příspěvek od GorgeLD »

Dobrý den,

mám dotaz:

potřebuji udělat spínač který sepne při logické 1 (5V) a zůstane otevřený při log 0 (0.9V), tyto impulsy budu odesílat z Arduina. Zkoušel jsem si to za pomocí jednoho tranzistoru BC639, kdy na bázi jsem přidal potenciometr a mezi kolektorem a emitorem jsem měřil odpor. Bohužel to nešlo nastavit tak, aby byl při 0.9V odpor dostatečně velký a zároveň při 5V dostatečně malý.

Frekvenci přepínání potřebuju cca max 100Hz; nebráním se i jinému řešení než pomocí tranzistoru.

Beru to i studijně :-)

Děkuji velice.
Naposledy upravil(a) GorgeLD dne 10 úno 2015, 15:31, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
dreamer
Příspěvky: 380
Registrován: 22 říj 2014, 02:00

#2 Příspěvek od dreamer »

To jsem teda nějak nepobral :-) a co tím tranzistorem chceš spínat?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Taky to asi moc nechápu. to jako má být ten tranzistor otevřený při log. 1 i log.0?
Pokud ano, tak mě uniká jeho význam.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
GorgeLD
Příspěvky: 41
Registrován: 21 led 2010, 01:00

#4 Příspěvek od GorgeLD »

Je to do motorky. Motocykl má Řídící jednotku, ze které jdou dva kablíky, uzemění a 4.5V. Když ty kablíky spojím, cívka v motocyklu udělá jiskru. Originálně je to napojené na kladívka u alternátoru nebo na hallovou sondu.

Co potřebuji já je, aby to hodilo jiskru při ZMĚNĚ z log 0 na log 1. (může to být i obráceně, budu to programovat a tak mi na tom nesejde). Tedy potřebuji ty kablíky "spojit" na základě logického impulsu.

Chci si totiž udělat vlastní regulátor předstihu, tak proto :-) ovládané to bude z Arduina - mikroprocesoru.

Ještě musím vysvětlit co je tu asi nejasné: když mi jde z Arduina log 0, tak to neznamená 0V, ale cca 0.9V - v tom je ten háček, já nemůžu vypnout v Arduinu signál tak, aby byl 0V.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od Michal22 »

Aha, ty potřebuješ jen krátkodobé sepnutí, to nebylo z dotazu napřed jasné.
Takže hledej MKO.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
GorgeLD
Příspěvky: 41
Registrován: 21 led 2010, 01:00

#6 Příspěvek od GorgeLD »

No počkat ale ten MKO to je asi něco jiného než já chci, já chci udělat laicky řečeno spojení dvou vodičů logickou jedničkou.

To co jsi mi doporučil ty mi, jestli to dobře chápu, udělá impuls konstantní dělky při nějakém jednorázovém sepnutí. To já nepotřebuju, to si udělám klidně programově.

Obrázek

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od Michal22 »

No, je to trochu nešťastně zakresleno do schematu bistabilního KO.
Jde o to, že ty potřebuješ definované sepnutí.
Napadá mě, že by vlastně ani MKO nemusel být, protože budit to chceš z procesoru, tam si můžeš nadefinovat tvar spínacího pulsu.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
GorgeLD
Příspěvky: 41
Registrován: 21 led 2010, 01:00

#8 Příspěvek od GorgeLD »

Já potřebuju prostě tohle:

Obrázek

S tím rozdílem, že ten motor se asi neroztočí při log 0, takže to tak může být, ale ta moje Řídící jednoka by mohla dělat rpoblému, kdyby těmi dvěma vodiči tekl nějaký malý proud.

Napadlo mě použití dvou tranzistorů namísto jednoho, ale přecijen jsem chtěl nějaké pěkné řešení.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#9 Příspěvek od misocko »

kolko mA zerie to spojenei tych kablikov na motorke - zisti pri kolkych mA to spina a kolkych to vypne. Mozno by Ti vyhovoval nejaky mosfet alebo optoclen

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od Michal22 »

Mělo by to jít i takhle- v případě, kdy je na vstupu log. O, tak díky úbytku na diodách neteče do báze proud (nebo spíš neměřitelný). Tranzistor je uzavřen. Jakmile přivedeš log.1, tak se diody otevřou, teče přes ně proud, který otevře tranzistor. Kombinací R1 a R2 se dá dosáhnout toho, aby byl tranzistor v saturaci, ale přitom nebyl přetížen výstup procesoru.
Přílohy
NPN.jpg
(10.96 KiB) Staženo 47 x
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
GorgeLD
Příspěvky: 41
Registrován: 21 led 2010, 01:00

#11 Příspěvek od GorgeLD »

Takže když to zkratuju, teče tam 8mA, když tam dám 2k rezisotor do serie, tak už jen 3.5mA a už to nehodí jiskru. Takže to vypadá že bych mohl použít jen tranzistor :oops: ale zase nechtěl bych z toho mít totální bastl, chtěl jsem to mít trochu na úrovni :-)

Michal díky, to s těma diodama jsem právě teď zkoušel taky a mohlo by to fungovat :lol:

Uživatelský avatar
GorgeLD
Příspěvky: 41
Registrován: 21 led 2010, 01:00

#12 Příspěvek od GorgeLD »

Co tady tohle, je to profi? :D
Přílohy
Untitled.png
Zapojení
(11.88 KiB) Staženo 75 x

Uživatelský avatar
GorgeLD
Příspěvky: 41
Registrován: 21 led 2010, 01:00

#13 Příspěvek od GorgeLD »

A u 4V, voala:
Přílohy
Untitled2.png
Tranzistor otevřen
(11.42 KiB) Staženo 74 x

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#14 Příspěvek od p32 »

Co to je ? Černoch ve tmě ?

Uživatelský avatar
GorgeLD
Příspěvky: 41
Registrován: 21 led 2010, 01:00

#15 Příspěvek od GorgeLD »


Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“