Odpojení zařízení při poruše ochranného vodiče

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

Odpojení zařízení při poruše ochranného vodiče

#1 Příspěvek od doktor365 »

zdravím odborníky,kamarád hraje v kapele a má pro připojení koupený rozvaděč kde jsou zásuvky 400V a 230V,jističe,chránič. Potřeboval by něco co by ten rozvaděč odpojilo od sítě při poruše přívodního kabelu PEN,aby v případě poruchy nevyhořela připojená elektronika. Stačilo by to řešit 3f stykačem jehož cívka by byla napájená z jedné fáze a PEN? Děkuji Milan

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Ne, do PEN vodiče se ti přes spotřebiče vrátí jiná fáze a stykač nevypne. Vyrábějí se přepěťová relé kde se dá nastavit spodní a horní napětí pro vypnutí a čas pro vybavení.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#3 Příspěvek od doktor365 »

No to mě nenapadlo,nějaké ty relátka jsem na netu viděl kde se nastavuje to napětí.

Uživatelský avatar
Jirka525
Příspěvky: 325
Registrován: 22 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Psáry JN79GW

#4 Příspěvek od Jirka525 »

Co myslíš poruchou přívodního kabelu? Přerušení PE? N? fáze? nebo zkrat mezi některými vodiči?
Jirka

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

Pravděpodobně má na mysli přerušení PEN vodiče ve staré 4vodičové soustavě.
To znám, přežijou jen nesilnější spotřebiče-logicky. I když dnes už by taková instalace neměla projít revizí. A každá ext stage musí vždy před akcí mít revizi.

přepětové relé třeba tady
http://www.elkoep.cz/fileadmin/user_upl ... /hrn-1.htm
Naposledy upravil(a) mi-ro dne 10 úno 2015, 18:26, celkem upraveno 1 x.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#6 Příspěvek od doktor365 »

Přerušení PEN,protože kolikrát to připojení které je dispozici prý je strašné. Jde o to aby se v zásuvce 230V toho přenosného rozvaděče neobjevilo vysoké napětí.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#7 Příspěvek od mi-ro »

Taky jsme tady řešili použití varistoru. Nutno předřadit jištění a k varistoru kontaktně tepelnou nevratnou pojistku kvůli zahoření.
http://www.ame.cz/Varistor-275V-20A-_d146560_10699.aspx
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Jirka525
Příspěvky: 325
Registrován: 22 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Psáry JN79GW

#8 Příspěvek od Jirka525 »

Nejjednodušší se mě zdá instalovat do rozvaděče stykač před proudové chrániče. Cívka stykače mezi L1 a PE(N). Při přerušení PE(N) nebo ovládací fáze, stykač odpojí vše, co je za ním.
Jirka

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#9 Příspěvek od mi-ro »

Ale vždyť už jsem psal že to není pravda, namaluj si to i se zátěží, na vodiči po odpojení PEN se ti objeví fázové napětí nejvíce zatížené fáze. S pravděpodobností 66% to bude jiná fáze než ta která je připojená ke stykači a na cívce se objeví ne 230 ale 400V stejně jako na některých zásuvkách. Tudíž stykač neodpane! Horší ale v tomto případě je, že se může na ochranném vodiči objevit nebezpečné napětí. Pak by měl při dotyku vybavit ten chránič. To už ale může být spousty napáječů drahých přístrojů v ...
To není teorie, už se stalo, v kabelu od centrály se v krabici upálil nulák. To bys koukal jak bouchaly a čmoudily elyty v PC zdrojích. Pulzáky šly všechny.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#10 Příspěvek od kbulda »

mi-ro píše:
přepětové relé třeba tady
http://www.elkoep.cz/fileadmin/user_upl ... /hrn-1.htm
Ne, chce to toto relé, to hlídá i N.
http://www.elkoep.cz/produkty/elektroni ... n-57n-168/

Uživatelský avatar
Jirka525
Příspěvky: 325
Registrován: 22 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Psáry JN79GW

#11 Příspěvek od Jirka525 »

Máš pravdu mi-ro, nedomyslel jsem to do konce.
Jirka

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#12 Příspěvek od TAKJAN »

Ale spolehlivost....

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Jenom , mi-ro , nevidím rozdíl 4-5 soustavy .

Uživatelský avatar
dadofry
Příspěvky: 44
Registrován: 03 říj 2011, 02:00

#14 Příspěvek od dadofry »

Nejjednodušší se mě zdá instalovat do rozvaděče stykač před proudové chrániče. Cívka stykače mezi L1 a PE(N). Při přerušení PE(N) nebo ovládací fáze, stykač odpojí vše, co je za ním.
Jirko 525 opatrně s těma radama, uvědom si, že by to někdo zrealizoval a pak se chtěl na tobě zahojit.Stykači by v ideálním případě shořela cívka ovládání asi by ale trvale spínal a rozpínal nebo zůstal sepnut.Jak píše mi-ro, ochrana spotřebičů až na druhém místě horší to napětí na nulových vodičích.To umí zabíjet.[/code]

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#15 Příspěvek od mi-ro »

BOBOBO píše:Jenom , mi-ro , nevidím rozdíl 4-5 soustavy .
To je fakt, stykač by při přerušení N nevypnul ani u 5-ti drátu. Ale kdyby zůstal PE aspoň by to bylo chráněný na dotyk. Taky to byl hlavní důvod proč se zaváděla 5 soustava.
A pro názornost si můžete zkusit zapojit ze tří různých fází proti nule žárovky 10W, 100W a 1000W. Pak odpojte nulák. Přežije pouze kilowatka, slabší dvě se okamžitě přepálí. Drhý pokus, zapojte ze tří fází proti nule tři stejné žárovky. Co se stane po odpojení nuláku? :D
..to bude jen ňákej odpůrek

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“