Bastleni s BM 368

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

Bastleni s BM 368

#1 Příspěvek od Hejnicek »

Ahoj,
podelim se o napad, ktery vzniknul kdyz clovek nemuze usnout a srotuje to v hlave.
Ja vim, reknete to je jasny takova samozrejma vec, to vi kazdej.
Ale kdyby se to nekomu hodilo treba, kdo nemohl usnout a myslel na neco jinyho nez BM 368... Omlouva me snad jen to, ze jsem pred spanim nemyslel na opacne pohlavi, neb jsem cerstvim majitelem meraku a mel jsem radost, ze jsem si na nem opravil nekolik problemu (az na jeden).

Po predmluve k veci:
Kdyz jsem krome jine resil vadu BM 368 spocivajici v nefunkcnim internim oscilatoru 400 Hz, vyuzil jsem pro vyzkouseni AM modulace externi svorky pro pripojeni externiho generatoru. Kontrola na osciloskopu vysledneho signalu potvrdila, ze to chodi pekne pri proladovani NF v sirokem rozsahu.

K cemu je to dobre?
Mozna vice z vas zachrancu stare techniky se nekdy zamyslelo, co az opravdu bude na SV a DV ticho. Viz diskuze tykajici se loni vysilace Topolna. Takze jsem dneska zkusil do tech externich svorek pustit signal pro reproduktor z PC a vystup BM 368 jsem pres tu umelou antenu pripojil do anteny/zeme elektronkoveho radia.
A ono to funguje.
Na BM 368 jde pekne posouvat muj "vysilac" po stupnici radia kam treba a nastavovat i vystupni "vykon" v mikroV. Na PC jde pekne nastavovat uroven co poustim ze "studia" do "vysilace".
"Poslech" stanice s vlastnim programem je cisty a silny.
Hraje to podstatne slabeji i bez umele anteny vzduchem na kus dratu, ale podstatne slabeji a s nejakym tim hucenim.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#2 Příspěvek od jasin »

Jenomže na SV i DV ticho nikdy nebude. Jen se modulace změní na digitální.
Tuatam už tak jedou některé stanice.
Ale těch rádií co bude na skládkách ... :opravar:
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#3 Příspěvek od Hejnicek »

Mel jsem na mysli ticho pro historicka radia na AM. Obavam se, ze to jednou prijde.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#4 Příspěvek od ohryzek36 »

Já jsem podobně blbnul s mým maďarským radiotesterem, akorát možnosti už byly větší (100kHz - 108MHz, AM i FM), takže jsem zkoušel všechny pásma (DV, SV,KV, i VKV OIRT i CCIR) a při nasteveném maximálním výkonu (což sice moc není - 50mV do 75Ω zátěže (jako BM368), ale stejně dost) a připojené prutové anténě ze staré TV to šlo chytit i v okolí domu, na menší vzdálenost šly přehlušit i místní stanice (jak FM rádio, tak Topolná, co je jen pár km).

Nejspíš by se s tím při vychytání různých much dalo i vysílat, ale nějak nemám zájem vzbuzovat pozornost ČTÚ + shánět po delším provozu náhradní E81L do generátoru by asi bylo nad moje síly :? .

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#5 Příspěvek od Hejnicek »

Jo, koukam, ze je nas vic :D .
Jasne jsem si vedom, ze z toho vysilac neudelam, ale kdyby to fungovalo vzduchem aspon na par metru a uzivilo by to par nejblizsich drevenych/bakelitovych mazlicku.
Mozna by se to vylepsilo nejakou vhodnou antenou do vystupu?
Myslim, ze CTU snad ma na praci dulezitejsi veci nez se zabyvat mikrovoltama na pasmu kde je ted hodne volno. Coz je skoda.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od mtajovsky »

Na to by se mohlo použít uspořádání, které primárně slouží k měření citlivosti přijímačů. Magnetka musí přece fungovat oběma směry.

http://mujweb.cz/pjenicek/radio/navodyj ... ferit.html

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#7 Příspěvek od Hejnicek »

Diky za odkaz.
Proctu to.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#8 Příspěvek od Hejnicek »

Zkusim tu antenu vyrobit.

K cemu je jako prislusenstvi ten koaxialni kabel ukonceny jen na jedne strane koaxialnim konektorem?

Na kabelu je vyrazeno 1AK ... .. Z hlavy nevim cele oznaceni.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#9 Příspěvek od Hejnicek »

Posilam foto toho kabelu i s vyrazenym typoym cislem na zelenem koaxialu a antenu ve vyrobe.
Přílohy
kabls.jpg
(64.48 KiB) Staženo 359 x

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Lukas-Peca »

Podle mě je to určeno jen jako kabel k příslušenství vlastní výroby - aby se majitel nemusel zabývat sháněním koaxu a montáží koncovky.

Jinak kdyby měl někdo BM368 nebo něco podobného navíc, měl bych zájem. Moc pěkný je i ten ohryzkův generátor. Pustil jsem se do stavby vlastního vf generátoru, ale bude to ještě na dlouho.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#11 Příspěvek od Hejnicek »

Antena je hotova a dneska jsem zkousel.

Nejdriv jsem propudil ze z jiste zaslouzeneho spanku elektronkove radio TESLA Popular.
No vysledek byl spatny, hodne hodne slabe vzduchem na kus dratu pripojenem v antennim vstupu radia. Aby to bylo na poslech, musel jsem udelat aspon 1 zavit okolo medeneho kruhu te vyrobene anteny ci se dotknout tim dratem primo kruhu - to uz radio nadskakovalo. Jenze cilem byl bezkontaktni poslech.

Zrobil jsem tedy udelatko a zabudoval do krabicky jak je na fotce.
Udelatko jsem pripojil k radiu.
Pokud jsou civky vuci sobe kolmo, hraje radio perfektne a opravdu hlasite na vzdalenost obou civek 30cm. Se zvysujici se vzdalenosti hlasitost prudce klesa.

Dalsi pokus jsem udelal s radiem na podstatne lepsi technologicke a generacni urovni. Tranzistorove stolni radio s feritovou antenou SABA ze 70.let. To na tu antenu pripojenou k BM 368 hraje s velkou rezervou na vzdalenost 4m a asi by to slo i dal, ale nechtelo se mi opoustet v sychravem pocasi vlidnou naruc trucovny a shanet delsi kabel.
Přílohy
Ant s.jpg
(171.82 KiB) Staženo 383 x

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#12 Příspěvek od mtajovsky »

S tím stíněním se nemusíte trápit. To je důležité pro použití magnetky jako přijímací antény, aby se odstínila elektrická složka pole a tím i většina rušení. U vysílače to může mít význam jen pro přesnost měření, aby se přenášela jen magnetická složka do feritové antény.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#13 Příspěvek od Hejnicek »

To nevadi, chtel jsem to udelat poradne, pripadne i na to mereni.
Aspon to ma nejakou stabni kulturu a vypada to s tou medi i trochu stylove.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#14 Příspěvek od ok1hga »

pokud jde jen o "blbnutí po bytě" byl by lepší nějaký oscilátorek, který bude slyšet rozhodně dále než měřící generátor . . .

inspirace ze stránek OK1IKE . . .
Přílohy
Miniaturní SV vysílač.jpg
(16.85 KiB) Staženo 325 x
generator.jpg
(38.98 KiB) Staženo 282 x

Uživatelský avatar
Miroslavd
Příspěvky: 27
Registrován: 20 úno 2011, 01:00

#15 Příspěvek od Miroslavd »

Lukas-Peca píše:Podle mě je to určeno jen jako kabel k příslušenství vlastní výroby - aby se majitel nemusel zabývat sháněním koaxu a montáží koncovky.

Jinak kdyby měl někdo BM368 nebo něco podobného navíc, měl bych zájem. Moc pěkný je i ten ohryzkův generátor. Pustil jsem se do stavby vlastního vf generátoru, ale bude to ještě na dlouho.
Lukas tu pripajam fotky
Přílohy
2xanteny.JPG
(113.52 KiB) Staženo 311 x
2xanteny2.JPG
(56.05 KiB) Staženo 313 x
kruhova_1500.JPG
(214.78 KiB) Staženo 312 x
kruhova2_1500.JPG
(236.82 KiB) Staženo 284 x
umelá antena BS368.JPG
(76.33 KiB) Staženo 310 x

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“