Měření vysokých proudů na DPS

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
raptor1811
Příspěvky: 56
Registrován: 12 bře 2010, 01:00

Měření vysokých proudů na DPS

#1 Příspěvek od raptor1811 »

Zdravím,
potřeboval bych měřit proudy okolo 50A na plošném spoji. Přesnost měření není příliš důležitá. Jde v podstatě o takovou proudovou pojistku. Pokud se překročí nastavený proud, MCU odpojí výkonovou část. Nemohu si dovolit použít žádné velké součástky, jen SMD pouzdra. Viděl jsem řešení pomocí měření napětí na bočníku vytvořeného pomocí spoje na DPS. Nejsem si jistý zda je to při takových proudech reálné. Např. při odporu bočníku 0.5 mOhm by byl ztrátový výkon na spoji 1,25 W ! Bojím se, že by spoj shořel. Je to tedy reálné? Napadají vás jiná řešení? Je vůbec možné mít takové proud na DPS s 35um folií? Jak moc pomůže pocínování spojů? Díky moc

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Možná něco od Allegra.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od termit256 »

Na netu je spousta kalkulacek/grafu otepleni plosnych spoju v zavislosti na protekajicim proudu.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

50A je dost. To už je lepší měřit na přívodním vodiči, protože i ten konektor bude docela lahůdka, aby to vydržel, pokud to nebude natvrdo.

Mechanický bočník pro tyhle proudy má průřez kolem 2.5mm², přepočítej si to na DPS s tloušťkou 100um (tolik přibližně mívají silový DPS).
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
raptor1811
Příspěvky: 56
Registrován: 12 bře 2010, 01:00

#5 Příspěvek od raptor1811 »

ZdenekHQ píše:50A je dost. To už je lepší měřit na přívodním vodiči, protože i ten konektor bude docela lahůdka, aby to vydržel, pokud to nebude natvrdo.
Konektor tam žádný nebude. Vodiče budou připájeny přímo na DPS.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od PavelFF »

raptor1811 píše:Nemohu si dovolit použít žádné velké součástky, jen SMD pouzdra.
To je trochu rozpor, protože jen samotný pás mědi 35um, co snese bez výrazného oteplení 50A bude značně velký v porovnání s rozměry SMD součástek. Součástky můžeš dát z druhé strany a nezaberou v podstatě žádný další prostor. Hlavně aby se neodpájely.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#7 Příspěvek od jasin »

SMD senzor proudu je třeba ACS758. Jde použít až do 200A.
Teda s ohledem na proud a pouzdro je to jako SMD :?
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Dnešní proudová trafa (klidně s Hallem pro DC) mají cca 10x20mm půdorys a určitě budou mnohem odolnější než bočník na DPS.

V nouzi lze i malý toroid s pár desítkama závitů navlečený na vodiči. Jen bude reagovat pouze na změnu proudu...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od workhard »

A co 100x omílané omotání jazýčkového kontaktu kusem drátu?
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#10 Příspěvek od monterjirka »

workhard píše:A co 100x omílané omotání jazýčkového kontaktu kusem drátu?
S ohledem na citlivost jazýčkových kontaktů kolem 50 - 60Az by měl stačit 1 závit...

Osobně to beru jako relativně jednoduché řešení, ale mám jisté negativní zkušenosti s dlouhodobou spolehlivostí jazýčkových kontaktů.

Uživatelský avatar
raptor1811
Příspěvky: 56
Registrován: 12 bře 2010, 01:00

#11 Příspěvek od raptor1811 »

Rozhodl jsem se použít Current Shunt Monitor. Proto bych se ještě zeptal. Můžu použít High side verzi pro zapojení v Low side (mezi zátěž a zem). Podle zapojení používá High side verze operační zesilovač v diferenciálním zapojení, čili by v tom neměl být problém ne?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já tomu stejně moc nevěřím. Mám tady shodou okolností na opravu zdroj 5V/50A a už vím, co to provádí s tou přívodní měděnou licnou (co vede k zátěži), která určitě nemá méně než 2.5mm² průřez.

Mimochodem, ve zdroji je 50A bočník taky, samotný bočník je kus kovu 40x10x2 mm, takže žádnej drobek, všechno připojeno přes šroubky a očka.

Věřil bych ve spolehlivost, kdyby byl bočník v luftě nad DPS, dráty na šroubky a samotné snímání v SMD. Přes DPS bych na tohle neměl odvahu. Tu mají jedině v APC.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Teorie“