Zdroj pro akuvrtačku - spínaný zdroj vs. trafo

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Iroot
Příspěvky: 83
Registrován: 13 čer 2014, 02:00
Bydliště: kósek od Prostějova

Zdroj pro akuvrtačku - spínaný zdroj vs. trafo

#1 Příspěvek od Iroot »

Ahojky, starší akuvrtačce odešla baterka 18V (články). Nechtělo se mi dát nějakých 500,- nebo víc za nové články a tak jsem zkoušel použít jako náhradu baterie spínaný zdroj z adaptéru pro notebook, jevil se jako úplně měkký zdroj, chod vrtačky trhaný, přitom výstupní napětí mělo být vyhlazené a proud u tohoto zdroje podle stítku na zdroji skoro 10A. Pak jsem jako zdroj zkoušel trafo a za ním gretzák a filtrační kondík 5G. Výsledek lepší ale trafo nedá potřebných 6A při 15V (průměr drátu sekundáru 1mm, takže tak asi 3-4A).

Zajímalo by mne proč relativně výkonný spínaný zdroj se chová jako měkký?

Odběr vrtačky z aku byl v době, kdy ještě byly dobré články asi 4-5A pri malé zátěži a asi 7 - 8A při velkém vrtáku (průměr 8 nebo 10mm) a větším přítlaku při vrtání.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Předpokládám odběr motoru větší, 20A zdroj na to obvykle již stačí. Zkusil bych přes motor zapojit antiparalelně diodu, regulace zdroje může být nespokojená s rušením od komutátoru motoru. Případně zkus i přidat za spínaný zdroj filtrační kapacitu, motor je napájen PWM a to se spínanému zdroji taky nemusí líbit.
Naposledy upravil(a) Zaky dne 14 bře 2015, 15:34, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Lukar
Příspěvky: 411
Registrován: 18 čer 2009, 02:00
Bydliště: Karviná

#3 Příspěvek od Lukar »

Zaky píše: Zkusil bych přes motor zapojit antiparalelně diodu,...
Pokud má vrtačka funkci brzdění protiproudem, nebude se to líbit diodě, ani spínanému zdroji.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#4 Příspěvek od TAKJAN »

Jo, těch 20A je tak akorát minimum, aby teda šel naplno využít krouťák

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

S tím protiproudem, to jako že je motor přes H můstek a brzdí se opačnou polaritou? Třeba to někde existuje, ale ještě jsem to neviděl, vždycky jsem viděl akorát motor zkratovávat, samozřejmě až po odpojení od zdroje.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#6 Příspěvek od Duvsan »

Prepáčte OT, brzdenie komutátorového motora skratovaním napájacích svoriek sa v praxi riadne používa? Otcovmu malému cirkulárku som to musel vyradiť. Pod uhlíkmi svietilo a ich životnosť bola drasticky nízka. Ď

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od kulikus »

Zkus PC zdroj. Na 12V dá víc jak 13A a je gratis.

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#8 Příspěvek od Duvsan »

Ale musíš zaťažiť 5V vetvu, alebo upraviť väzby.

Uživatelský avatar
dreamer
Příspěvky: 380
Registrován: 22 říj 2014, 02:00

#9 Příspěvek od dreamer »

Iroot píše: výstupní napětí mělo být vyhlazené a proud u tohoto zdroje podle stítku na zdroji skoro 10A.
Nespletl jsi se? Běžné zdroje k notebookům mívají přes 3A, k 17" notebookům přes 4A. Při napětí 18V by 10A zdroj dodával 180W !

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od Zaky »

Duvsan píše:Prepáčte OT, brzdenie komutátorového motora skratovaním napájacích svoriek sa v praxi riadne používa? Otcovmu malému cirkulárku som to musel vyradiť. Pod uhlíkmi svietilo a ich životnosť bola drasticky nízka. Ď
Na maflu je to už docela hloupé řešení, protože roztočený kotouč má dost velikou setrvačnost a je tak potřeba spálit hodně energie, což se samozřejmě uhlíkům ani komutátoru nelíbí, akušroubováky tak brzdí běžně a protože je setrvačné energie podstatně méně, než u mafla, motor to jakž takž zvládá, uhlíky při brzdění samozřejmě taky jiskří značně víc, než za normánlího běhu. Na druhou stranu pracovat s akušroubovákem bez brzdy (mám jeden takový starý Bosch) není nic moc, protože potřebuješ zastavit bit typicky v nějaké poloze, jak je hlava šroubu a to jde bez brzdy opravdu špatně, navíc zdržuje čekání na doběh. Takže brzda u akušroubováku je dost potřeba.

Uživatelský avatar
Iroot
Příspěvky: 83
Registrován: 13 čer 2014, 02:00
Bydliště: kósek od Prostějova

#11 Příspěvek od Iroot »

dreamer píše:
Iroot píše: výstupní napětí mělo být vyhlazené a proud u tohoto zdroje podle stítku na zdroji skoro 10A.
Nespletl jsi se? Běžné zdroje k notebookům mívají přes 3A, k 17" notebookům přes 4A. Při napětí 18V by 10A zdroj dodával 180W !
Ne, ne, nespletl, je to opravdu výkonný spínaný zdroj k noťasu HP. Má asi 180 nebo 200W.

Uživatelský avatar
Iroot
Příspěvky: 83
Registrován: 13 čer 2014, 02:00
Bydliště: kósek od Prostějova

#12 Příspěvek od Iroot »

Duvsan píše:Ale musíš zaťažiť 5V vetvu, alebo upraviť väzby.
Dal by se ATXovej zdroj upravit aby dával těj 17-18 V? Nějak využít i tu větev 5V?

Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

#13 Příspěvek od ACDC »

Zdravim, ja jsem si upravil atx zdroj tak, že jsem posílil -12V větev, mezi svorkama +12V a -12V můžu odebírat až 15A. Mam to i s regulaci napětí.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#14 Příspěvek od Artaban001 »

Zdravím, Antiparalelní dioda k motoru u aku běžně bývá, akorát že ještě před reverzačním přepínačem. A k těm zdrojům - Nejlepší je k akuvrtečce používat olověné hermeticky uzavřené akumulátory. Jsou celkem levný a nabíjet jdou v krajním případě zdrojem napětí (hodnota na akumulátoru "cycle use") s omezením proudu.
A brždění zkratovacím kontaktem, který zkratuje v klidový poloze přívody k motoru, jsem i párkrát opravoval.
Notebookový zdroj dává sice třeba kolem 6A, ale motor ve vrtačce má odběr kolem 20 až 30A ve špičce při rozběhu. Takže takový průběh zátěže v lepším případě "shodí" většinu spínaných zdrojů. Navíc pulsní průběh odběru je akumulátorům celkem fuk, ale spíňák to může rozhodit.

Uživatelský avatar
Iroot
Příspěvky: 83
Registrován: 13 čer 2014, 02:00
Bydliště: kósek od Prostějova

#15 Příspěvek od Iroot »

2 Artaban001: Ano 18V pro akuvrtačku dostanu když budu mít 2 olověné baterky v sérii (12+6V), ale levné to není. Rozhodně bych se dostal přes 500,- proto jsem uvažoval o spínaném zdroji. Transformátor 15 -18 V s proudem 30A na sekundáru je půlkilowatový trafo, taková malá svářečka, takže tudy cesta taky nevede..... i když!! Kdyby někdo měl takový trafo přebytečný.... Máte někdo? Protože takové trafo nemám tak také uvažuju o pararelní spojení 2 stejných traf, která by měla na sekundáru kolem 10A. Ty sice taky nemám ale možná by se daly sehnat snáz než trafo 30A a pak další úvaha: rozběh akuvrtačky reprezentuje možná těch 30A ale pak se i při zatížení pohybuje někde kolem 8-10A. Snesla by výkonná trafa pararelně propojená krátkodobé přetížení při rozběhu třeba těch 30A?

Odpovědět

Zpět na „Poradna“