Připojení PC k LAN síti přes rozbočovač

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kejsler
Příspěvky: 71
Registrován: 06 bře 2015, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Připojení PC k LAN síti přes rozbočovač

#1 Příspěvek od kejsler »

Zdravím,

máme doma počítačovou síť a rozhodl jsem se připojit ještě jeden počítač k síti, ale je to poněkud komplikovanější. Pokusím se to stručně vysvětlit.

Před několika lety se natáhl ethernetová kabel z pokoje (kde byl dříve počítač pro bratra) do ložnice (kde byl switch a modem), ale jednoho dne se bratr z pokoje odstěhoval na podkroví, a tak já jsem se rozhodl switch dát k němu do podkroví (a modem jsem nechal u sebe v ložnici) a celou síť jsem předělal tak, že kabel co byl od bývalého pokoje pro bratra jsem nechal odpojený a místo toho jsem natáhl kabel k němu do podkroví (a z mé ložnice jsem ho taky natáhl do podkroví). Jenže teď jsem se rozhodl dat další počítač do bývalého pokoje kde býval bratr, jenže tam je teď jen ten odpojený kabel, který vede ke mě do ložnice, kde už nemám switch, ale pouze ten modem a nevím jak to propojit.

Mě osobně napadlo koupit redukci (adaptér nebo-li rozbočovač) a dat ho do toho modemu, který mám v ložnici, jelikož do modemu vedou dva dráty - jeden z antény a druhý vede do switche na podkroví. Takže ten konektor v modemu co vede do switche bych rozdvojil a do něj dal ten kabel, který bych přes rozbočovač připojil k tomu kabelu co vede do pokoje kde býval bratr.

Problém je v tom, že nevím jak zvolit pořadí barev na ethernetovém kabelu. Kabel co vede od bývalého pokoje bratra má pořadí barev přímé:
http://www.imghosting.cz/images/471.jpg

Ale kabel co vede od modemu z antény do switche na podkroví má pořadí barev křížené a to takové: http://www.imghosting.cz/images/652.jpg

Tady jsem udělal menší schéma jak to chci:
http://easyupload.cz/925596bf84

Také nevím, jestli ten spojovač (http://www.datart.cz/Kabel-k-PC-Lama-KQ ... -RJ45.html) už automaticky ty barvy zrcadlově otáčí nebo musím na kabelu ty drátky otočit já ručně.

Děkuji a pokud jsou v tom nějaké nejasnosti tak se zeptejte a rád vše doplním.
Naposledy upravil(a) kejsler dne 04 dub 2015, 15:16, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Heno
Příspěvky: 1900
Registrován: 21 bře 2015, 01:00

#2 Příspěvek od Heno »

Daj tam další FTP switch. Nerýp sa v kábloch, nakoniec niečo pokazíš.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#3 Příspěvek od jirkati »

Taky jsem dal nový switch, ze kterého bezproblémově jedou najednou tři PC s kabely dlouhými 3, 11 a 22 m. Kabely přímo na míru mi udělal místní poskytovatel internetové wifi sítě. O žádném překřížení nebyla řeč. Kabely jsem vrazil do switche a do PC a vše fungovalo při prvním spuštění PC. Jen jsem mírně upravil celý systém tak, aby se mi poštovní klient zobrazoval jen na jednom PC, aby nevznikaly zmatky se zobrazováním resp. s nezobrazováním emailů.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#4 Příspěvek od p32 »

Kabel se překřižuje v jediném případě a to při přímém propojení mezi dvěma PC či podobnými zařízeními.

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#5 Příspěvek od Mira_A »

p32 píše:Kabel se překřižuje v jediném případě a to při přímém propojení mezi dvěma PC či podobnými zařízeními.
A router s 2xWAN není počítač?

Dnes je to u většiny zařízení jedno. Lze použít jak křížený, tak nekřížený kabel. To by musel narazit na nějakou extra specialitu nebo hodně starou mrchu.

Dokonce i u připojení dvou PC mezi sebou nic křížit není třeba.
Sťovky mají detekci a vše se upraví v HW.

http://www.datart.cz/Kabel-k-PC-Lama-KQ ... -RJ45.html
Nic nekříží. Na jednom konci je koncovka jedním směrem a na druhém otočená opačně. Propoje jsou lineárně. Jediné co je nevýhoda spojky, zvyšuje útlum. Uvnitř není točená. Takže kabel pak nemůže mít délku max. 100 m, ale třeba jen 70m.

Uživatelský avatar
cechpk
Příspěvky: 364
Registrován: 13 črc 2014, 02:00
Bydliště: Petřvald U NJ

#6 Příspěvek od cechpk »

A ta luxusní cena :)

Uživatelský avatar
kejsler
Příspěvky: 71
Registrován: 06 bře 2015, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od kejsler »

OK, děkuji všem za odpovědi. Dneska jsem to zkoušel propojit a funguje to. Zapojil jsem to tak, že do modemu jsem dal rozbočovač a do něj udělal přímí nekřížený kabel a zkusil připojit k notebooku a jede to.

Jediné co nechápu ještě je ten spojovač. Pokud to chápu dobře tak mám do něj připojit přímí kabel a na druhý konec ve stejném pořadí připojit i ten druhý? Tzn. že nemusím ty drátky otočit obráceně?

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#8 Příspěvek od p32 »

Mira_A píše:
p32 píše:Kabel se překřižuje v jediném případě a to při přímém propojení mezi dvěma PC či podobnými zařízeními.
A router s 2xWAN není počítač?

Dnes je to u většiny zařízení jedno. Lze použít jak křížený, tak nekřížený kabel. To by musel narazit na nějakou extra specialitu nebo hodně starou mrchu.
A tobě je jasné hned, že každý má novou mrchu ? Ale stejně jsi první, co tady tvrdí, že router je počítač a lze si na něm číst knížky a psát paměti. Zkus si ještě jednou a pomalu přečíst, co jsem tam odepsal. :lol:

Uživatelský avatar
cechpk
Příspěvky: 364
Registrován: 13 črc 2014, 02:00
Bydliště: Petřvald U NJ

#9 Příspěvek od cechpk »

UTP CROSS tj křížený užítí mezi dvěmi počítači na přímo
UTP PATCH tj Přímý užítí mezi počítač a síťový prvek switch router modem a kdoví co všechno

pokud má switch funkci MDI/MDI-X tak mu je to jedno co mu dáš za kabel on si to upraví sám

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#10 Příspěvek od Mira_A »

kejsler píše: Jediné co nechápu ještě je ten spojovač. Pokud to chápu dobře tak mám do něj připojit přímí kabel a na druhý konec ve stejném pořadí připojit i ten druhý? Tzn. že nemusím ty drátky otočit obráceně?
Nic neprohazuješ.
Dáš prostě buď oba přímé kabely.
Nebo dáš přímý a křížený
Ještě lze také křížený - křížený = přímý

Křížený neznamená prohodit dráty v opačném pořadí.

A pozor při zamačkávání na osazování. To co jsi dal výše ty obrázky.
Vždy se to osazuje od pinu 1 a ten pin 1 je když se podíváš na konektor zvrchu tak, že kabel je směrem k tobě a ty kovové dotykové plochy vidíš pohledem vždy vlevo.

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#11 Příspěvek od Mira_A »

p32 píše:
Ale stejně jsi první, co tady tvrdí, že router je počítač a lze si na něm číst knížky a psát paměti. Zkus si ještě jednou a pomalu přečíst, co jsem tam odepsal. :lol:
Ano to s routerem opravdu jde. Můžeš si na něm číst klidně knížky nebo prohlížet soubory v pdf. Na nejnovější mašinky můžeš klidně nainstalovat Android 2.3.6. Jen to musíš trochu routeru přizpůsobit. Pro nějakého dobrého linuxáka by to neměl být problém.

Nejnovější mašinky obsahují procesory jako jsou v tablet PC nebo andro-boxech.

třeba ARM7 800MHz RAM 512MB ROM 256MB

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Kedysi platilo, ze medzi koncovymi zariadeniami (tam patri PC aj router) sa pouziva krizeny kabel. Lenze domace routery maju v sebe switch. A vzdy s autodetekciou kabla, takze mozes pouzit lubovolny.

Android na routeri, to je teda pekna blbost... Ale router je pocitac, ma procesor a operacny system. Mnoho domacich routerov bezi na Linuxe. Ked sa tam narve openwrt a textovy editor, tak mozes aj texty pisat. Aby si nepotreboval PC, tak mozes na seriovu konzolu pripojit terminal :D

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#13 Příspěvek od Mira_A »

rnbw píše:
Android na routeri, to je teda pekna blbost... Ale router je pocitac, ma procesor a operacny system. Mnoho domacich routerov bezi na Linuxe. Ked sa tam narve openwrt a textovy editor, tak mozes aj texty pisat. Aby si nepotreboval PC, tak mozes na seriovu konzolu pripojit terminal :D
openwrt už je tu od dob, kdy na routrech byly pouze pomalé 200MHz procesory

Android by na slušných routrech běžel. Jen o to není zájem je třeba prodávat tablety boxy tak proč by to dělali.

Android může běžet i na DLNA TV nebo nových satelitních přehrávačích.

U routeru je jen problém, že nemá grafický výstup. Ten by se musel programovat třeba přes USB. A pak pro grafické zobrazování použít USB nebo LAN monitor což je asi budoucnost.

Kdysi už před tak 6 lety někdo vzal obyčejný router Edimax BR-6104K(P)
a displej z mobilu Ericsson. A upravil linux, že mu na tom displeji zobrazoval co chtěl.

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#14 Příspěvek od Mira_A »

rnbw píše:Kedysi platilo, ze medzi koncovymi zariadeniami (tam patri PC aj router) sa pouziva krizeny kabel. Lenze domace routery maju v sebe switch. A vzdy s autodetekciou kabla, takze mozes pouzit lubovolny.
Jenže pokud dobře čteš já píšu o routeru 2x WAN.
To zamená, že nemá třeba 5 konektorů, ale konektorů 6.
Doma má málokdo rezervní připojení internetu a ten druhý WAN se většinou používal pro připojení řídícího PC, které jelo nonstop a posílalo něco třeba ještě do netu. Tam by pak měl být 100% křížený kabel. Nevím jestli na WAN je vždy autodetekce. Dalo by se to ověřit spojkou a kříženým kabelem směrem od poskytovatele.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Pomale procesory sa v routeroch pouzivaju stale. Akurat tie modernejsie maju integrovanu aj celu wifi cast aj switch. Aby nebol problem s vykonom pri velkych datovych tokoch, tak je tam nejaka HW akceleracia NATu.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“