"Farebne" znacenie elektroniek

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

"Farebne" znacenie elektroniek

#1 Příspěvek od zdenoeddie »

Zdravim, hlavne starsich kolegov,
mal by som otazku ohladom elektroniek. Na niektorych Tesla elektronkach je zataveny vyvod oznaceny farebnou bodkou/smuhou - cervena, biela, zlta... hlavne som si to vsimol na bateriovych typoch (1F.., 1H... apod.). Co to oznacuje, alebo co to znamena? Dakujem.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#2 Příspěvek od Achab »

Nevím jestli je to tento případ ale ve starých vojenských zařízeních se elektronky značily barevnou značkou pro rychlou orientaci v přístroji. Němci to mám dojem nazývali "kennfarbe".

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Sendyx »

U některých přístrojů to byly i v SND selektované elky, třeba tuším ECC88 s červeným flekem pro vstup mf, s bílým na ostatní pozice a zelená pro demodulátor nebo podobně.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#4 Příspěvek od Achab »

RV12P2000 z Torna co jsem měl možnost vidět měly na patici podobné značení - barevná šipka (nebo klín).

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#5 Příspěvek od Otkundes »

V katalozích jsem se s barevným značením elektronek nesetkal. Předpokládám, že se bude jednat o kód příslušného výrobce finálního elektronického zařízení. Asi jako u některých měřících přístrojů z Tesly Brno, byly pro některé pozice v přístroji, vybírány elektronky podle nějakého důležitého parametru, a označovány třeba kódem 1ANxxxx a pod.
Jinak, něco o barevném značení vojenských elektronek, snad vyšlo v Radioamatéru v roce 1947. Nemám to však k dispozici.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

V civilních zařízeních jsem se s tím nesetkal .

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od pajosek2 »

Například u EL34 se barvou popisek značila kvalita,ale už si nepamatuji , co znamenala ,která barva.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od zdenoeddie »

Dakujem za tipy a nazory. Neviem ako to presne je, kedze som videl osadene radio s elektronkami, ktore znacky nemali (predpokladam ze osadenie bolo povodne), a "nove" elektronky z krabicky znacky mali.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

No do klasiky radia bych vložil EL84 v jakékoliv barvě .

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#10 Příspěvek od Otkundes »

Tak jsem to našel: Radioamatér 1947, strana 322, článek "Barevné značení vojenských elektronek".
Jedná se však o značení elektronek na patce, nebo na klíči, u řad začínajících na: RV, RL, RG, které byly vyráběny v předválečném období a za II.sv. války.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Já myslel , že hledáš něco k původní otázce .

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#12 Příspěvek od Otkundes »

Ano, hledal jsem. Když už jsem však před tím upozornil na toho Radioamatéra, článek jsem si později našel. Bohužel, jak výše referuji, jednalo se sice o barevně označované vojenské elektronky, ale spíše německé válečné a předválečné typy, se značkami na patce a klíči, nikoliv na zátavu, jak to známe u heptalových a novalových elektronek.
Tak jsem to sem dal, ať to někdo v tom starém časopise taky nehledá a pak třeba není zklamán.
Ještě mě napadlo, že existovaly státní hmotné rezervy, ve kterých byly uloženy také elektronky. Možná byly elky značeny barvou při periodických kontrolách? Více mě teď o původu barevných značek nenapadá.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#13 Příspěvek od serviceman »

Barevné značení jsem poznal pouze jako interní záležitost různých závodů ve vztahu k jejich výrobku.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#14 Příspěvek od rudolf02 »

Jeden nejmenovaný vojenský opravárenský závod používal barevné značení pro snadné rozlišení dílů/součástek a jejich osazení na správná místa, pokud tuto činnost prováděli pracovníci s nižší odbornou úrovní (u sériové výroby).

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od Sendyx »

Našel jsem ve svém archivu, je to od jednoho pána z Hradce :

Barvy na zátavech moderních elektronek - JZ Tesla a řady 80 co my měli na praxi, vznikalo několikerým způsobem :

1. Elektronky vybrané podle podnikové normy - zátav je označen barvou a na elektronce býval je papírový štítek s označením normy, příklad 1AN110 12. Stejné označení bylo v dokumentaci příslušného přístroje a na šasí u takové elektronky bylo vyraženo třeba E4 - 1AN110 12. Tato konkrétní elektronka je 12TA31 pro BM211. Elektronka se objednávala pod tímto označením. U nás se takové elektronky připravovaly na pracovišti měření. Vedoucí tam měla sadu předpisů, podle kterých se tyto součástky vybíraly z běžné dodávky a značily se. Barvy na zátavech se dělaly proto, že štítky spadávaly, a taky, že to bylo jedinné viditelné místo na elektronce v krytu. Stačilo se podívat a viděli jste, že je tam správná elektronka. 1AN109, 1AN110, 1AN111 bývaly pro přístroje BM200-400. Krom elektronek jsou v tomto souboru variátory, zenerovy diody a detekční diody.

2. Výběrové elektronky pro průmysl - to byly lampy pro automatizaci, do vysílačů, radarů, radiokomunikace a další. Já jsem se k tomu nedostal, jenom třeba pro hlídače teploty jsme dostávali 6CC42 s bílou barvou a značení bylo 1PN.

3. U vojenských přístrojů se dělal výběr podobně, ale ty předpisy se tajily. Elektronka mohla být obyčejná, jenom označená meči, nebo speciální. Speciální se za nás značily označením souboru a pozicí v přístroji. Tak třeba bylo SD112 E24 a měla červenou tečku. Všechny s červenou tečkou šly mezi sebou prohodit.

4. Na opravně se po osazení obarvovaly zátavy na lampách v přístroji po dokončení opravy. Dělalo se to když nebyly lampy dle podnikové normy


Odpovědět

Zpět na „Součástky“