Vysavač Rainbow e2, vyhořelá řídící jednotka

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jacktor
Příspěvky: 13
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Litvínov

Vysavač Rainbow e2, vyhořelá řídící jednotka

#1 Příspěvek od jacktor »

Dobrý den, mám problém s touto jednotkou - za zvuků kanonády se odporoučela. Scháním tak nějaké informace popř. schéma. Odešly na ní tranzistory jeden bipolární, mosfet a igbt . Ty bych si i objednal, ale ještě tam odešlo pár smd odpůrků a u těch nevím hodnoty. Jinak je to vlastně frekvenční měnič pro 2f asynchronní motor, který má rotor z plechů a na statoru jsou 4 cívky které jsou každá zvlášť zapojené do té řídící jednotky.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#2 Příspěvek od ohryzek36 »

Dej sem aspoň detailní fotku elektroniky včetně popisu řídících obvodů a polovodičů, možná bych něco našel, ale moc si od toho neslibuj - při takové závadě ve frekvenčním měniči často chcípají polovodiče napříč celou deskou (230V se jednoduše dostane do 5V sběrnice a tam provede krátký proces).

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#3 Příspěvek od misocko »

zalezi od budicov, vsetky frekvencaky co som doteraz videl mali budice s optickym alebo indukcnym oddelenim siloviny od riadenia, a vsetky co som doteraz mal moznost rozobrat tak riadiaca cast bola OK aj ked budic bol "otvoreny" - skratka vystrelil.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Ale to asi nebolo z vysavaca.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#5 Příspěvek od misocko »

nebolo, je pravda ze zatial som nevidel vysavac s frekvencakom a asynchronnym motorom ...
mame sice vysavac s asynchronom , ale nema menic

Uživatelský avatar
TomS
Příspěvky: 18
Registrován: 02 črc 2015, 02:00

#6 Příspěvek od TomS »

Ahoj kluci,
mám podobný problém jako jacktor, taky se mi dostala do rukou částečně vyhořelá deska z Rainbow a nová stojí necelých 10 000, opravy se u nás prý nedělají, posílají to do USA a schéma taky není. Deska má řídit čtyřfázový bezkartáčový elektromotor. Našel by se mezi vámi někdo, kdo by mi podle fotografií obou stran desky dokázal poradit, jestli to má smysl opravovat?
Předem díky! :-)
Tom

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#7 Příspěvek od ohryzek36 »

Nejdřív pošli ty fotografie s popisem (buď sem, nebo na nějaké veřejně dostupné uložiště) - jak už jsem psal 3 měsíce zpátky - bez nich se toho moc radit nedá, s nimi se možná ozvou i elektrikáři, kterým to bude něco (co opravovali) připomínat - takto (jako řídící deska ke čtyřfázovému bezkartáčovému motoru (neví se, jestli je to asynchron nebo BLDC) ve vysavači) to nikomu nic říkat nebude - ale zase si od toho moc neslibuj.

Uživatelský avatar
TomS
Příspěvky: 18
Registrován: 02 črc 2015, 02:00

#8 Příspěvek od TomS »

Ahoj kluci,
na tomto odkazu jsou fotky a popis, ať to tady nezaplácávám. Prosím o radu, co s tím udělat, tip na hodnoty součástek a náhrady těch, které jsou nečitelné nebo nejdou najít datasheety. Předem díky! :-)
Tom
http://www.uschovna.cz/zasilka/FL9J25KD62UXG53T-IVW/

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#9 Příspěvek od ohryzek36 »

Motor asynchronní, stator čtyřpólový, zapojen dvoufázově (4 cívky po 90 stupních, 8 vývodů),
rotor šestipólový bez permanentních magnetů (kotva nakrátko).
Měření otáček pravděpodobně Hall-sondou.
Motor jsem nedemontoval, jen změřil.
Deska je vícevrstvá. Konektory dle foto:
- vlevo nahoře 2x4 piny - cívky motoru (na desce propojené do série)
- vlevo uprostřed - 2 piny - vývod 230V na ext. příslušenství vysavače - turbokartáč
- vlevo dole - napájení z hlavního vypínače: pin1-vys.ot. pin2-níz.ot. pin3-nulák
- vpravo - 3 piny - Hall sonda

Vypálená je pravá dolní část, viz detailní foto 03.
Popisy součástek:

-Q6 - vystřelený tranzistor 2N4401 (NPN, zleva E,B,C).
-Q3 - IRFBE20 - proražený?

-D2 - ON744 - datasheet nenalezen
-D3 - ON748 - datasheet nenalezen
-D16 - T4 -rychlá dioda BAV16w (1N4148W) 100V/300mA
-D23 - T4 -||- přerušená
-Z1 - J5U0-Zenerka 20V/6,2mA - proražená?

-U4 - optočlen LD745 817A - datasheet nenalezen.

-R7 - 1K8
-R20 - M5
-R38 - 68K/1W (naměřeno 16k)
-R39 - spálený
-R40 - spálený
-R41 - 56R
-R43 - 220R
-R44 - spálený
-R45 - 100R
-R46 - přerušený
-R64 - M5

-C51 - 33mikroF,400V
-C55 - 1mF,35V
-C56 - 1mF,35V

Výkonová část - IHCS22R60CE
Procesor - Atmel ATmega88
Trochu jsem toho vytáhnul z toho odkazu - aby to bylo hned po ruce.

Moc ale nepomůžu - závada sice vypadá jednoduše (jen ve spínaném zdroji, co napájí nízkonapěťové obvody a nejspíš budiče), ale bez (aspoň) slepého schémata se ty hodnoty odhadují zle - kdyby se ti podařilo překreslit ten roh mezi usměrňovačem (D1, L2, C51) a trafem (TRX28) tak by to určitě pomohlo - takto se dají maximálně tak odhadnout hodnoty součástek u gate Q3 (který bude nejspíš vadný), ale celá funkce zdroje (a funkce vystřeleného Q6) nepůjde dobře odhadnout. Možná se o něco také pokusím, ale nic neslibuju.

Mimochodem - ten optočlen (U4) je PC817 nebo něco podobného (pod označením **817 ho vyrábí mnoho výrobců. Napiš ještě označení U2 a U3 - může se hodit.
Přílohy
01.jpg
(123.22 KiB) Staženo 392 x

Uživatelský avatar
TomS
Příspěvky: 18
Registrován: 02 črc 2015, 02:00

#10 Příspěvek od TomS »

Ahoj, doplňuji některé součástky a náčrtek zapojení části desky (ze strany spojů).
Je zajímavé, že zatím co kondenzátory C21,C67,C65 vedou jednou nohou k pólům usměrněného síťového napětí, tak C18 nevede nikam (měl by vést na -pól?). Taky nerozumím tomu, jak deska řeší, jestli fáze přijde na vstup 1 (vysoké ot.) nebo 2 (nízké ot.).
Díky za pomoc! :-)
Tom
U 2-CXXX 2951 CMC
U 3-732 P161J
U 5-CYRG LMC60 321M
U11-LD745 817A
U12-C5 7B
Q 7-Triak BTB12
Přílohy
05.jpg
(253.04 KiB) Staženo 374 x

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#11 Příspěvek od ohryzek36 »

Jestli ještě sleduješ toto vlákno, tak zkus vzít multimetr, přepni ho na pípák a najdi cesty, co nejsou zakreslené ve schématu (je to vícevrstvá deska, takže prostě nejdou vidět), jinak to občas nedává smysl (třeba source Q3 a - pól C51 by mělo být spojené).

Zkus třeba v tom šedém obrázku zvýraznit cesty z jedné strany jednou barvou, z druhé strany druhou barvou a cesty vnitřkem třetí barvou - pak by to už snad šlo. Už jsem měl i část schémata překreslenou, ale zasekl jsem se u různých nesmyslů (třeba že Q6 má emitor a kolektor přehozený) a chybějících cest + nakonec ještě vypadla elektřina, takže jsem to ani neuložil :? .

Teď nebudu chvíli (do pondělka) doma (budu ve Vizovicích), ale pak bych s tím asi i pomohl - ale (jak už jsem psal) nic neslibuju.

Uživatelský avatar
TomS
Příspěvky: 18
Registrován: 02 črc 2015, 02:00

#12 Příspěvek od TomS »

Ahoj Ohryzku36 :-)
Velmi ti děkuji za tvůj čas, který tomu věnuješ. Pracuji na překreslení desky v GIMPu, jestli by ti to pomohlo. Chybička se vloudit může vždycky, samozřejmě že cesty proměřuju, protože mnohdy nejsou vidět ani ty pod součástkama. Ovšem až teď, když kreslím skutečné propojení vrstev té desky, tak vidím, že kreslit to od ruky byl nesmysl. Dej mi vědět, jestli to má smysl a nebo v jakém formátu by ti to vyhovovalo. V době 25.7.-1.8.2015 budu v Uherském Hradišti, takže kdyby jsi s tím souhlasil, požádal bych tě o opravu nebo konzultaci osobně. Email na mě: tomas.studeny@email.cz Díky!
Tom

Uživatelský avatar
TomS
Příspěvky: 18
Registrován: 02 črc 2015, 02:00

#13 Příspěvek od TomS »

Ahoj, přikládám prozatimní zapojení desky, v případě potřeby dodělám zbytek.
Přílohy
L1234All.png
(160.09 KiB) Staženo 320 x

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#14 Příspěvek od ohryzek36 »

Tak zkusil jsem překreslit primár toho zdroje (na sekundár s druhou stranou optočlenu nevidím) a vypadá to jako nějaký samokmit se zpětnou vazbou - akorát všechny součástky, co se do hlavní funkce zdroje zapojují (Q3, Q6, R39, R40, R44, R46, nejspíš U4 a nějaké diody) jsou buď vadné nebo přímo shořené, takže nevím, jak dál - prostě tady máš schéma a zkus si nějak poradit.

Možná nebude od věci začít přemýšlet, jestli by nestačilo ten zdroj nechat nefunkční a dodělat někam do vysavače klasické trafo s usměrňovačem a stabilizátorem a z něho napájet tu nízkonapěťovou větev (zelené kondenzátory vlevo), ale nevím, jestli to půjde (na chodu zdroje můžou být závislé i jiné obvody).
Přílohy
L12574.GIF
(6.37 KiB) Staženo 352 x

Uživatelský avatar
TomS
Příspěvky: 18
Registrován: 02 črc 2015, 02:00

#15 Příspěvek od TomS »

Moc díky, asi zkusím tu variantu s externím zdrojem, jen musím nějak tipnout napětí. A zjistit, jestli se to vleze pod kryt. Až udělám nějaký pokus, tak dám vědět. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“