řízení stmívatelného předřadníku pro zářivku

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

řízení stmívatelného předřadníku pro zářivku

#1 Příspěvek od bu2520 »

řeším následující problém, známý potřeboval v hale pozvolné rozsvěcování a zhasínání zářivek. Podle nějakých datasheetů jsem mu doporučil řiditelné předřadníky 0-10V a vytvořil zařízení ze kterého leze požadované napětí. Když jsem to zařízení instaloval zjistil jsem , že elektrikář (poněkud svérázný) nainstaloval zářivky, které na řiditelném vstupu mají cca 14V a svítí plným jasem. Pokud vývody zkratuji zářivky zhasnou. Předpokládám, že asi bude řízený jas rezistorem nebo proudově. Jenže nemohu najít nějaké obecné parametry. Neznáte někdo tento způsob řízení jasu? Bohužel jsou zářivky i elektrikář nedostupné abych zjistil co je to za typ.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#2 Příspěvek od xsc »

A není tam jen nějaké předpětí, aby zářivky bez připojeného řízení svítily naplno? A po připojení řídícího napětí se budou chovat dle očekávání. Proudově nebo přes odpor by se těžko řídilo víc zářivek najednou.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#3 Příspěvek od bu2520 »

výstup 0-10V mám oddělený diodou a na drátech od předřadníku, bylo 14V pak by jedině ještě mohlo být, že by tam měl být nějaký zakončovací odpor.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#4 Příspěvek od xsc »

Pokud není možné sehnat přímo nějaký dokument ke světlu, tak bych před začátkem experimentů zjistil, jak velký proud při tom zkratu řídícího napětí vlastně teče. Pokud je to nula nula nic, tak bych se toho nebál a zkusil tam přivést výstup z nějakého regulovaného zdroje.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#5 Příspěvek od bu2520 »

to regulovatelné napětí tam přivádím z toho modulu co jsem stvořil. Jak říkám jediný problém by mohl být v tom, že tam předřadník nevidí zakončovací odpor, protože je výstup napětí oddělený diodou.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od masar »

A proč tu diodu prostě nevyhodíš? To se ti tam tak líbí?:wink:
Samozřejmě, až po změření zkratového proudu, jak psal xsc

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#7 Příspěvek od bu2520 »

ta dioda se mi tam líbí výstup je z operáku a díky tomu, že nevím jak je zapojená elektronika předřadníku tak mi odděluje výstup aby mi neovlivňoval zpětnou vazbu.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#8 Příspěvek od xsc »

Výstup z operáku je výstup s nízkým výstupním odporem. Připojená elektronika vazbu nebude ovlivňovat, pokud její odběr není větší než možnosti operáku. Proto je potřeba to změřit. Nebo diodu nahradit oddělovacím odporem ~1k.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#9 Příspěvek od masar »

Jenže ta dioda znemožňí funkci stmívání, protože stmívač musí být schopen "absorbovat" proud předřadníku. Např. předřadníky Quicktronic (Osram) mají tento proud cca 0,6mA. Tyto předřaníky lze ovládat proměnným odporem (potenciometr 100kΩ/počet předřadníků) nebo cizím zdrojem (pozor na oddělení od sítě) schopným tento proud absorbovat. Pokud tam mermomocí tu diodu necháš, pak je třeba na vstup předřadníku zapojit zatěžovací odpor >680Ω.
Ten předřadník nemá žádné označení? :wink:
Přílohy
quicktronic.png
(16.91 KiB) Staženo 128 x

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#10 Příspěvek od bu2520 »

masar děkuju to bude ono . Bohužel označení převodníku nelze jednoduše zjistit je to za těžko demontovatelným sklem.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#11 Příspěvek od masar »

V tom případě si tím potenciometrem nejprve ověř, jest-li to funguje (rozhraní typu DALI takto fungovat nebude).
Jinak na stránkách OSRAM je informací dost. :wink:

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#12 Příspěvek od bu2520 »

tak že závěrem, připojil jsem po testu trimrem paralelně rezistor 1K2 na řídící vstup 1-10V napětí pokleslo na cca 0,6V a po připojení vlastního regulovatelného zdroje 0-10V ji zářivku proreguluji v plném rozsahu. Děkuji všem a jmenovitě masarovi za pomoc.

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“