řízení BLDC motoru

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
raptor1811
Příspěvky: 56
Registrován: 12 bře 2010, 01:00

řízení BLDC motoru

#1 Příspěvek od raptor1811 »

Zdravím,
má tady někdo nějaké zkušenosti s bezsenzorovým řízením BLDC motoru? Jaký používáte algoritmus pro start a samotnou komutaci motoru? Jak kvalitní máte případné výsledky? Díky.

Uživatelský avatar
rob_brno
Příspěvky: 209
Registrován: 12 říj 2012, 02:00

#2 Příspěvek od rob_brno »

Záleží na výkonu. Pro vyšší výkony použít hotový regl.

Uživatelský avatar
raptor1811
Příspěvky: 56
Registrován: 12 bře 2010, 01:00

#3 Příspěvek od raptor1811 »

rob_brno píše:Záleží na výkonu. Pro vyšší výkony použít hotový regl.
Kde mi o výkony tak 100 až 400W.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#4 Příspěvek od Atlan »

S konstantnou zatazou, mozno inak nie.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#5 Příspěvek od weed_smoker »

Je to 3F synchronní motor s permanentníma magnetama spojenej trvale do hvězdy.Koukni na napětí a proud fázema,pokud to má na štítku,pokud ne,roztoč ho na jmenovitý otáčky a napětí/frekvenci pro optimální chod nějak doměříš.S frekvencí pro začátek nejít pod 100Hz a nad asi 4kHz.Ten budící obvod by šel postavit z několika OZ typu "324" ,ale ty konce budou na tenhle výkon jedině tranzistorový,cenově dostupnej koncovej IO na takovej výkon neexistuje,minimálně ne v CZ/SK obchodech.Na motorek z HDD k tomu jako konec stačej tři TDA2040 se sym.napájením 8-12VDCx2).To ale není úplně optimální chod toho motoru,ty čidla (jako tachopásek a 4 Hall-sondy v motorech jsou na udržování stability otáček při zátěži a ochraně před nadproudem a napájením zastavenýho motoru,jističe nebo tavný pojistky samotný nestačej zachránit všecko a koncový trandy něco stojej. Dobrý obvody byly v mechanikách 5/4",nějaká TOSHIBA v DIL,označení končilo "85P" nebo v servech BELIMO,těma stačí hlídat ty čidla na motoru a generovat signály a k tomu dát 3 konce na odpovídající napětí a proud fázema a napájecí soustava konců má obvykle uzemněnej střed.Je-li dostupnej na motoru konec hvězdy (N) je možný hlídat motor proti chodu na 2 fáze jedním komparátorem a tím případně vypnout napájení konců.

Uživatelský avatar
kalas01
Příspěvky: 211
Registrován: 18 črc 2013, 02:00
Bydliště: Uherskohradišťsko

#6 Příspěvek od kalas01 »

V pohodě by měl fungovat modelářský BLDC regl.I několik kW.Navíc řízení otáček.

Uživatelský avatar
a1234567a
Příspěvky: 12
Registrován: 13 zář 2007, 02:00

#7 Příspěvek od a1234567a »

Záleží na tom co je to za motor. Pokud je to modelářský motor na malé napětí, tak asi nemá cenu to řešit, Číňan to prodává za pár korun. Já se pokoušel postavit driver na AC servomotor s komutací řízenou pomocí detekce indukovaného napětí a zjistil jsem že se na to hodí jenom motory s obdélníkovým (lichoběžníkovým) napájením, to jsou motory které mají hallovy snímače, nebo nemají snímání polohy (HDD, modelářské AC motory atd.) . Sinusový motory (ty mají enkodér, nebo resolver) se na to nehodí. Můj výsledek nebyl nic moc. Bylo to hodně citlivé na nastavení úrovně pro komparátory pro detekci průchodu indukovaného napětí nulou, motor měl malý moment a nízké otáčky. Zatím jsem to odložil, ale kdyby měl někdo nějaké nápady, nebo schemata, dalo by se na tom spolupracovat.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“