Výběr elytů do pulzáku zdroje

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Výběr elytů do pulzáku zdroje

#1 Příspěvek od Celeron »

Dodavatel mi nabízí docela širokej výběr elytů. Máte prosím někdo přehled, co nejlíp vybrat? V jeho nabídce nízkoimpedančních -55 až 105 st. C. převažuje Nippon Chemi-Con. Předpokládám, že je to lepší než Yageo nebo Huanong aspoň cenově jsou Nipony vejš.
Jinak předpokládám, že čím je menší Z20 (impedance mOhm), tak tím je elyt vhodnější. Uvádí se ještě Ir. To je maximální nabíjecí proud? Jak je to s ním? Čím větší, tím pro pulzák zdroj lepší?
Kurňa, kde jsou ty časy, co jsme byli rádi, že se daly vůbec nějaký radiály sehnat, jen na blbejch 85 st a dál se nic neřešilo. :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#2 Příspěvek od starecd »

Asi před rokem jsem vyměňoval všechny ve zdroji a dal jsem tam KY.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

KY, to je co?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#4 Příspěvek od starecd »

Označení označení série, vybírat se má podle datashetu, ale já jsem spíš vybíral podle udané životnosti. Někde je ale potřeba dát o řád vyšší napětí nebo kapacitu. Každý zdroj má jinou konstrukci. Původně jsem měl ve zdroji jen 85°C, teď tam jsou 105°C, nízká impedance. Zrovna před chvílí jsem měnil kondík v settoboxu, ještě nebyl úplně nafoulý, ale už měl ESR -4, vydržel asi 3 roky, byl sice na 105°C, ale už "kostičkoval" obaz.
http://www.ame.cz/1000uF-10V-105-C-Nipp ... 10699.aspx

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#5 Příspěvek od Kvicala_r »

Já teď do zdrojů bral Rubycon ZL (1000u/10V) a ve srovnání na stejné kapacitě s LXZ (1000/10) je to 40mohm vs 90mohm. Takže z tohoto pohledu vede R... Ještě mám z ebaye na cestě nějaké "low ESR - spíše pajc" takže zkusím změřit a uvidím - mj. je to pro zdroje od RNBW

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#6 Příspěvek od starecd »

Taky jsem zjistil, že některé LXZ mají vyšší ESR ü KY se mi to nestalo.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Do spinanych zdrojov patria low ESR typy. Aj Yageo robi nejake slusnejsie, napr. SY alebo SC. Ale japonske su lepsie. Treba vsak vzdy okrem znacky pozriet aj typ, aby si tam nedal nejake obycajne.

Z eBay elyty nebrat, jedine ak sa nahodou najde cele originalne balenie (kupil som tak Panasonic FJ 1000uF/6,3V).

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Coo? To jako že mám ten PC zdroj celej předělat? 8O
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#10 Příspěvek od starecd »

rnbw: nevím, jestli jsou Yageo slušnější. Z nouze jsem je koupil a kapacita místo 47uF byla 43uF a ESR 1,5, což už je jak na použitém. Mám i jiné hodnoty, to samé, takže nebrat!

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#11 Příspěvek od Kvicala_r »

Poslední - poměrně dost slibná řada od Nipponů je KZM (tu zatím nemají ani v ecomu). Pokud bych bral něco z AME, tak je zkusím, zatím mám šuplíky plné "modráků" LXZ. Jinak Rubycon a Panasonic vybrané řady, které si hlavy zatím moc nepamatuju.
Celekm zajímavá stránka je BADcaps

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#12 Příspěvek od starecd »

KZM také nějaké mám, ESR slušný, ale kapacita do mínusu.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

V Ecomu objednáno, faktura je tady, zaplacená. V úterý by mohly být tady, tak se uvidí. KYčka moc nemaj, většinu jsem vzal LXZ.
Ještě dotaz k měření sériovýho odporu elytů na BM509. Nový elyty mě ukazují 0,1 - 0,3 R. Jetý ukazují 0,4-0,9 R. Vyloženě špatný elyty s malou, či moc velkou kapacitou třísknou ručkou o doraz, po přepnutí rozsahu klidně 5-30R. Je to u těch Vašich měřáků ESR v podobných hodnotách??
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#14 Příspěvek od starecd »

Nevím, jaké hodnoty LXZ jsi bral, ale čím menší kapacita, tím větší ESR. Navíc jsi omezený místem, tak doufám, že jsi počítal s rozměry. Hodnota ESR u starých je 3-5 Ohmů, zatím jsem nenarazil na víc. Ale narazil jsem na kond v CD přehrávači s 0hodnotou, ten už nepřehrával. Taky jsem narazil na kondy zdánlivě ještě v normě, přesto zdrojová deska nefungovala(vytečený elektrolyt). Takže ne všechny měřené jsou OK. Ale na druhou stranu i Nichicon po 30letech má nárok odejít. Akorát se to špatně hledá, když jsou parametry celkem OK.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

S těma rozměrama mi povídej... Origo byly nějaký s popisem Asia X všechno max 10 mm průměr ale dlouhý nudle 20-30 mm. A samozřejmě nahňácaný těsně na sebe. Obtíž vybrat. Třeba 1G5/16 v týhle velikosti nebyl, tak jsem vzal 1G2/16. Nějaký 1G5/16 OST tu mám mírně jetý a tak váhám zda novej menší či jetej stejnej.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Součástky“