Měření max. proudu po připojení přístroje (Inrush current)

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 292
Registrován: 28 dub 2006, 02:00
Bydliště: Praha / Česká Třebová

Měření max. proudu po připojení přístroje (Inrush current)

#1 Příspěvek od dayslypper »

Zdravím a prosím o radu,

potřebuji změřit maximální proud, který SS zařízení odebírá po připojení ke zdroji.
http://en.wikipedia.org/wiki/Inrush_current

Ustálená hodnota je cca 100mA, ale nárazová až 10A.

Problém mám momentálně ve spínání.
- manuální je nepraktické, problém v přechodové fázi - výpadky
- byl mi doporučen rtuťový spínač, ale rád bych spínání ovládal elektronicky (rád bych měření opakovat např. 100x abych měl nějaká statistická data)
- jedná se o velice rychlý přechodový jev, tedy pravděpodobně bude problém s dostatečnou rychlostí otevírání tranzistoru, pokud bych zvolit ten. Koukal jsem zběžně do datasheetů, ale připadají mi dost pomalé... v řádu [ms], nicméně spice při přechodu trvá pár [ns].

Mám k dispozici 60V zdroj, kterým bych mohl transistor ovládat, ale napětí na něm roste při zapnutí postupně, tudíž by bylo třeba nějak spínat I toto ovládací napětí.

Další možnost, jak to zautomatizovat, vidím pomocí toho rtuťového spínače umístěného na nějaký motůrek. :-D

Přikládám obrázek: kan8l 1 je proud 1V = 1A

Osciloskop: Tektronix DPO 2014
Měření proudu realizuju bočníkem. (možná by se spíš vyplatilo koupit proudovou sondu, nevím)

Díky moc za rady.
Přílohy
04_15V.PNG
Inrush_current
(6.01 KiB) Staženo 151 x

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#2 Příspěvek od Milan »

Nebyl bych si vůbec jistý,že to,co ukazuje osciloskop,se tam skutečně odehrává. Tak např. odhadem 10cm drátu+bočník bude mít indukčnost třeba 1nH/mm,tj. 100 nH. Rychlost změny proudu bude třeba 10A/ 10 ns.Pak bude napětí na této indukčnosti cca 100V ,omezeno zdrojem a zátěží.Krom toho to bude rezonovat s parazitními kapacitami,zde asi hlavně sonda osciloskopu,to jsou ty kmity v průběhu..A to by musel být zdroj ideální,v těchto parametrech zřejmě nerealizovatelný.
Čili,problém nebude hlavně spínač,ale hlavně zdroj,který se bude chovat jako ideální zdroj bez parazitních odporů a indukčností . Máš jej ? Asi ne,a v reálném světě potřeba není ,spíše jde o definici podmínek měření a vlastností přístrojů k tomu.Přece to tvoje zařízení bude připojeno ke zdroji reálnému a ne ideálnímu,takže i když ty to možná změříš přibližně správně,nikdo jiný už ne - tak k čemu to bude dobré ?
Možná by bylo dobré,abychom problém pochopili správně,napsat něco
aspoň jako černá skříňka o zdroji ,zařízení a jejich propojení a smyslu toho měření .

Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 292
Registrován: 28 dub 2006, 02:00
Bydliště: Praha / Česká Třebová

#3 Příspěvek od dayslypper »

Ta oscilace je skutečně způsobuvána nějakou indukčností drátů.

Co tedy vzít jako relevantní maximum hodnotu po ustálení? (graf vpravo cca 2V resp. 2A)

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#4 Příspěvek od Yarda1 »

Já jsem kdysi potřeboval změřit (tedy spíš udělat kvalifikovaný odhad) okamžitý proud při zapnutí a neměl jsem po ruce nic pořádného čím to změřit. Tak jsem měřil, jak se nabije kondenzátor připojený přes diodu k malému odporu a použil vzorec stařičkého pana Ohma.
Přílohy
proud.JPG
(4.08 KiB) Staženo 121 x
Naposledy upravil(a) Yarda1 dne 15 kvě 2015, 14:07, celkem upraveno 1 x.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#5 Příspěvek od Milan »

Tak znovu - tvým cílem je změřit max.proud ,který odebírá zařízení XYZ ze zdroje. A já se znovu ptám,z jakého zdroje,jaké má parametry ten zdroj,a jakým způsobem je tvé zařízení k němu připojeno.Pokud toto nebude definováno,není se o čem bavit, s každým typem zdroje naměříš něco jiného
i když budeš měřit správně a navíc to bude závislé na provedení spojení zdroje se zařízením / třeba 1cm drátu se asi bude chovat jinak než 1m/.
Prostě pokud ti ten max.proud nějak omezí svými vlastnostmi zdroj nebo dráty, měříš asi něco jiného než max.proud ,který zařízení odebírá po zapnutí třeba z ideálního zdroje napětí.

Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 292
Registrován: 28 dub 2006, 02:00
Bydliště: Praha / Česká Třebová

#6 Příspěvek od dayslypper »

Používám PSU TTI 6A
http://cz.farnell.com/aim-tti-instrumen ... dp/1670768

Jako bočník zatím použit...
http://www.gme.cz/rd-0r1-10w-5-p114-180

Na cestě je
http://www.newark.com/bourns/pwr4413cr1 ... dp/06X6817

Momentálně řeším nějaké řiditelné spínání. Nějaký opravdu rychlý MOSFET. Solid state relé jsou pomalá (spínací čas při odečtení prodlevy 0.1ms, takže ten jev by ani asi nešel pozorovat.
Např...
http://cz.farnell.com/international-rec ... dp/1608200

Potřebuji něco na spínání v nanosekundách.
Bylo by použitelné něco z této kategorie? Mám obavy, že by se tím zvýšil celkový odpor obvodu.
http://cz.farnell.com/webapp/wcs/stores ... 1010187528
Přílohy
eBastl_Inrush_current_osciloskop.png
Inrush current osciloskop
(31.35 KiB) Staženo 134 x
eBastl_Inrush_current.png
Schema
(8.38 KiB) Staženo 119 x

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#7 Příspěvek od Milan »

Příteli výzkumníku,ač jsem tě žádal o objasnění smyslu tvého měření,nedozvěděl jsem se vůbec nic, takže jsem ani nepochopil,co vlastně chceš a proč měřit. Takže snad jen pár poznámek k tomu,co jsi napsal:
- chceš měřit až 10A se zdrojem 6A,jehož vlastnosti neznáš /např.vnitřní odpor či impedanci ,odezvu na skokovou změnu zátěže ..../ Něco určitě naměříš,když si pak já vezmu svůj zdroj ,naměřím něco úplně jiného .Co tedy bude odběr tvého zařízení - tvoje nebo moje měření ?
- použít drátový odpor jako bočník a chtít honit ns je blbost,
- spínání proudu cca 10A v čase ns - tak možná nějaký generátor výkonového laseru apod.,ale to jsou úplně jiné kategorie ,
- MOSFET možná tak 5ns-20 ns,bude-li velmi tvrdý budič a zátěž blízká reálné,což nebude tvůj případ / 10A/100mA / ,
- odpor sepnutého MOSFETu ,který zcela jistě změní impedanční poměry,
by bylo zřejmě možné za určitých podmínek použít i jako bočník pro měření proudu.

Nevylučuji však,že se mýlím , neboť jsem tok tvých myšlenek nepochopil.

Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 292
Registrován: 28 dub 2006, 02:00
Bydliště: Praha / Česká Třebová

#8 Příspěvek od dayslypper »

Omlouvám se.

Vnitřní odpor zdroje 0.018Ω.

Jedná se o snímač, co má na vstupu odpor 4.7Ohm a souhrnnou kapacitu >7uF (viz. obrázek). Zde v té kapacitě je ten zdroj proudového rázu, který se snažím empiricky měřit.

Připojuju kabely 10cm o průřezu 1mm.

O nevhodnosti drátového odporu vím, byla to jen nouzovka. Proto jsem zmínil I ten nízkoindukčnostní, který jsem už objednal.


Koment k obrázku:
+Vs ... (+) napájení z PSU
L101 bráno jako přerušený kontakt (jev je velice krátký a odpovídající AC signal o vysoké frekvenci.)
Dále brány v potaz jen červeně vyznačené součástky. Tedy resistor a kondenzátory. Empiricky bylo zjištěno, že kapacita senzoru je ještě o něco vyšší 12.5 [µF]
(zřejmě díky nezapočítaným kapacitám dalších připojovaných prvků k napájení.)
Přílohy
Circuit.png
(14.59 KiB) Staženo 152 x
Naposledy upravil(a) dayslypper dne 09 čer 2015, 09:16, celkem upraveno 3 x.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#9 Příspěvek od Milan »

Asi se již u mne začíná rozvíjet stařecká demence,ale tomu obrázku nerozumím - kde je konec a kde začátek, kde měřím,co je s čím spojeno ,
- obvykle se tam dělají tečky , co je to "for AC" v červeném kroužku atd.
Sorry, zkus to vylepšit či aspoň v detailu slovně popsat.......

Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 292
Registrován: 28 dub 2006, 02:00
Bydliště: Praha / Česká Třebová

#10 Příspěvek od dayslypper »

Koment k obrázku:
+Vs ... (+) napájení z PSU
L101 bráno jako přerušený kontakt (jev je velice krátký a odpovídající AC signal o vysoké frekvenci.)
Dále brány v potaz jen červeně vyznačené součástky. Tedy resistor a kondenzátory. Empiricky bylo zjištěno, že kapacita senzoru je ještě o něco vyšší 12.5 [µF]
(zřejmě díky nezapočítaným kapacitám dalších připojovaných prvků k napájení.)

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#11 Příspěvek od rudolf02 »

Co takhle naopak, potlačit proudový náraz při zapnutí. Nebo je zapotřebí?

Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 292
Registrován: 28 dub 2006, 02:00
Bydliště: Praha / Česká Třebová

#12 Příspěvek od dayslypper »

Je potřeba ten červeně zakroužkovaný peak (obr výše). Peak, co je předtim, není potřeba. Níže dokumentuju jen přechodovou fázi mezi peaky.

Spínám to momentálně N Mosfetem. Je to o něco lepší. Ale je to podle mě díky tomu, že otevírá postupně.

http://www.ges.cz/en/mosfet-n-fet-trans ... 13417.html


Osciloskop:
Ch1 Shunt current
Ch2 Voltage drain-source (Vds)
Ch3 Voltage (PSU +Vs)
Ch4 NI PXI 6251 DO voltage
Přílohy
TEK00001.PNG
PSU 28V
(6.5 KiB) Staženo 110 x
TEK00006.PNG
PSU 15V
(7.82 KiB) Staženo 103 x
Circuit.png
Inrush-MOS-N-FET
(19.73 KiB) Staženo 110 x

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“