Jaká relé pro přepínání audiosignálů?

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

Jaká relé pro přepínání audiosignálů?

#1 Příspěvek od Charos »

Zdravím,
jaká relé pro přepínání audiosignálů by mi doporučili zdejší audioznalci?
Myslím materiál kontaktů (asi nejlépe Au?)?
Jsou vhodná jazýčková relé (např. mini v pouzdře DIL)?
Jaký výrobce?
Nezáleží na velikosti a ani moc ceně či spotřebě cívky, rád bych stvořil okolí pro předzesilovač k DPA bez zbytečných kompromisů.
Předem díky za praktické rady.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#2 Příspěvek od Yarda1 »

Zlaté (resp. pozlacené) kontakty jsou vhodné pro hodně malá napětí a hodně malé proudy. Tak pokud budou spínat signály o amplitudě nula nula prd (a ty amplitudové signály nebudou podložené stejnosměrným napětím třeba 60V), tak rozhodně.
Co se týká jazýčkových relé, asi by pro malé signály byly taky vhodné, je dobré držet se doporučení výrobců.
Nejsem audioznalec (zabýval jsem se kontakty pro jiné účely), nebylo by dobré pouvažovat místo relé třeba o nějakých polovodičových spínačích (jestli by ta relé nevnášela do zvuku nějaké lupance)?
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

A s vactroly by se ti to nelíbilo? Na linkových úrovních zkreslení pod 0,05%, pokud by nestačil útlum, dáš dvojitý a zapojíš dva děliče v sérii nebo použiješ dva střídavě spínané v obou větvích děliče.

Uživatelský avatar
Nika
Příspěvky: 191
Registrován: 17 úno 2008, 01:00
Bydliště: Dačice
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Nika »


Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#5 Příspěvek od weed_smoker »

Na vstupní cestu asi ty kovový se skleněnejma vývodkama plněný plynem,maj AU nebo AG kontakty (QN59925,RFT...),možná jazýčkový HU... nebo i rtuťáky HAMLIN,pokud je seženeš (ty ale musej bejt šipkou nahoru a nikdy jinak,nehejbat s nima za chodu).Na výstupy ze zesiláku stačej jakýkoliv s normálnim 10A/250V kontaktem.
BTW.na přepínání vstupů se používaly i multiplexery MAB/MAC 24A a 28A,někdo dával i 4051,to už ale žádný HIFI nebude.

Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

#6 Příspěvek od Charos »

Díky za názory.
K elektronickému spínání nemám moc důvěru (myslím ty 4051, MAC apod.), složitost zapojení a zkreslení vactrolů mě také odrazuje.
Čili vyhrabu zásoby QU a budu testovat, diskuze v tom odkazu výše také není od věci. Po Hg pokoukám, vzhledem k pevnému stanovišti přístroje není problém se spínámím.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Zkreslení vactrolů?
Jak moc zkresluje obyčejný odpor, tak moc zkresluje vactrol. Samozřejmě, pokud nespíná 10 V efektivní hodnoty, tam už se asi nějaká nelinearita projeví.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#8 Příspěvek od ZVUK2000 »

Ve spotřebce se běžně dává pro dva stereo vstupy 4066.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#9 Příspěvek od Olchor »

Mám tu pytel nových relé QN59926 á 5kč, kdyby byl zájem...

Odpovědět

Zpět na „Součástky“