RC Oscilátory

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rudie
Příspěvky: 4
Registrován: 02 pro 2010, 01:00

RC Oscilátory

#1 Příspěvek od rudie »

Zdravim,

Mám menší problém. v bc práci jsem měl k simulaci zadané jako jedno ze schémat RC oscilátor s posuvem fáze a amplitudovou stabilizací. Schéma přikladam v příloze.

Oponent mi dal otázku proč v něm chybí poslední odpor ve fázovacim članku. A já rpostě nevim jak se na tento dotaz mám připravit. je tu někdo schopný mi poradit? Předem díky za odpověď.
Přílohy
shape04 schema.jpg
schema oscilatoru
(28.06 KiB) Staženo 124 x

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

co impedance vstupu OZ ?
a také SS napětí na vstupu OZ.

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#4 Příspěvek od renda15 »

Na vstupu toho operáku je vždy nulové napětí, protože operák se snaží vždy vstup vynulovat. Z toho bych vycházel - je to jako by byl výstup článku uzemněn.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

V praxi je to tak, že ty dva fázovací články nejsou ideální, tudíž nedokážou posunout fázi o celých 180°, proto je tam ten třetí kondík a jeho "zatěžovacím" odporem je zpětnovazební odpor toho OZ (na vstupu OZ je tzv. virtuální nula). Ten třetí článek už posouvá fázi jen o "pár" stupňů tak, aby se to celý mohlo rozkmitat.

Ale na teorii jsem nikdy moc nebyl, možná je to i jinak...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Bernard »

Možná je to tak, že ten třetí kond dodává největší část fázového posunu. Tím, že je za ním jakoby zkrat, teče dál přes zpětnovazební odpor proud Ic=jωC·Uc; teoretický posun 90°.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#7 Příspěvek od danhard »

Derivuje to do vstupní impedance toho operáku.

Uživatelský avatar
rudie
Příspěvky: 4
Registrován: 02 pro 2010, 01:00

#8 Příspěvek od rudie »

Díky vám moc za poznatky...
Zkoušel jsem obvod simulovati s tím posledním rezistorem a zkoušel jsme ho přidat na začátek i na konec fázovacího obvodu a je fakt že vliv na výstupní periodu neměl skoro žádný. Tudíž tam prostě asi není protože se neuplatní, no zkloubím vaše poznatky s tím co ještě zjsitím z simulací , to snad bude na uspěch stačit :)

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

Výchozím bodem pro Tvoje "kloubení" by měla být reakce Bernarda.

I já se nad tím musím zamyslet, protože v té zpětné vazbě je 10x větší odpor než v těch fázovacích RC. Ale nejspíš proto, že na vytvoření virtuální nuly bude potřeba 10x větší amplituda na výstupu a tudíž to bude i zesilovat... :)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
rudie
Příspěvky: 4
Registrován: 02 pro 2010, 01:00

#10 Příspěvek od rudie »

vedoucí mi poradil ať si zkusím odsimulovat zapojení bez rezisotru s rezistorem (10k ohm) k zemi a pak sériově s tím posledním kondenzátorem (1-10k já volim 5kohm) že prej po simulaci na to snad přijdu :)

Perioda vychází zaokrouhleně 2,1ms ve všech variantách s rezistorem v sérii (5k ohm) průběh vidět nejde jelikož graf je výřez a k rozkmitání u tohoto zapojení dojde s vetším spožděním. Nicméně konečná odpověď mi zatim jasná není. Zítra to budu ještě konzultovat s učitelem ze střendí školy tak se uvidí.

Tučný průběh je zapojeni bez posledního faz. článku...
Přílohy
PS osc.jpg
(296.51 KiB) Staženo 123 x

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od Zaky »

Už ti to psal ve třetím příspěvku renda15. Pokud je OZ v dynamice, což se u sinusového oscilátoru jaksi předpokládá, je na obou vstupech pořád totéž, jeden ze vstupů je na GND, druhý tedy musí mít na vstupu taktéž stále nulové napětí (proud samozřejmě přes fázovací článek a zpětnou vazbu OZ teče, ale právě takový, že je na vstupu neustále nulové napětí). Pokud z tohoto bodu zapojíš rezistor proti GND, bude na něm také neustále nulové napětí, nepoteče s ním žádný proud a tudíž se nijak neuplatní.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“