dálková synchronizace oscilátorů..

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

dálková synchronizace oscilátorů..

#1 Příspěvek od Artaban001 »

Hezký večer ve spolek. Vzpoměl jsem si na jeden zajímavý jev, co jsem pozoroval u dvojích hodinek se stejným strojkem (řízený 32.768K krystalem, ručkový). Pokud jsem je nastavil úplně na stejný čas, tak při současném spuštění chodu (zatlačením korunky) jdou přesně stejně. Pokud je položím vedle sebe, jdou stále spolu i několik dní, týden... Pokud je dám od sebe - každý na jiný konec místnosti, tak se viditelně rozejdou už za dva až 3 dny..
přitom mají kovový pouzdra. Je možný, že by se dokázaly "spojit" díky ultrazvuku? - u jedné konstrukce tzv "bat detectoru", neboli detektoru netopýrů bylo tvrzení, že dokáže "slyšet" i kmitání krystalu v hodinkách..
(lokální zdroj ultrazvukové frekvence se odečítá od zvukovýho projevu netopýra a výsledkem je lidským uchem slyšitelný zvuk)

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Moc se mi to sice nezdá, ale třeba to tak funguje. Můžeš zkusit ubastlit dva krystalové oscilátory, jejich výstupy pustit do dvoukanálového osciloskopu a sledovat fázi, když jsou fyzicky u sebe a dále od sebe a uvidíš.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

Ten bohužel nemám k dispozici..

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#4 Příspěvek od termit256 »

Mozne je vsechno, ale videl bych to spis na rozdil teplot. Zkus je dat vedle sebe a jedny hodinky trochu nahrat, treba nejakym odporem a uvidis.

Uživatelský avatar
jiriS
Příspěvky: 609
Registrován: 14 led 2014, 01:00
Bydliště: Ašsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jiriS »

Zaujalo mě to, protože jsem někdy před třičtvrtě rokem koupil v Labuti v Praze nahoře ve výprodeji dvoje stejné hodiny za dvacku- výroba Čína, doma jsem zjistil, že jednak je baterka OK a že jednak jdou. Postavil jsem je vedle sebe, nastavil přibližně stejný čas a v do dneška jdou prakticky stejně (při občasné kontrole minuty sedí a rozdíl mezi vteřinovkami je prakticky stejný).
Ale nezkoušel jsem je dát od sebe dál, pokud si vzpomenu, vyzkouším.
Jirka

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#6 Příspěvek od mihal »

Krystaly na 32,768kHz chodia v obvodoch na dosť vysokej impedancii. Ak po vydelení na 1s následuje pulz do elektromagnetu, tak je možné, že by sa ten pomalší synchronizoval na ten rýchlejší. Bolo by zaujímavé overiť ako reaguje tento obvod na pole od trafopájky.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od PavelFF »

Taky si myslím, že to je jen tím, že dva shodné výrobky (se stejnými vlastnostmi a teplotními závislostmi) jsou na stejné teplotě a tak jdou i zdánlivě stejně rychle. I tak je tam určitě nějaký rozdíl - jen je prostě malý. Když bude pozorovací čas třeba 3 měsíce, tak bude rozdíl patrný. Jenže by neměl být, když jsou oscilátory v synchronizaci. Který oscilátor je řídicí a který řízený? Když jsou hodinky konstrukčně totožné.

Synchronizace oscilátorů nebo dokonce elektromagnetů mi prostě připadá v případě ručkových digitálek nemožná.

Viděl bych to tak, že na začátku je nepravdivý předpoklad a k němu se pak vymýšlejí teorie, které ho mají vysvětlit.


jiriS píše:....Postavil jsem je vedle sebe, nastavil přibližně stejný čas a v do dneška jdou prakticky stejně (při občasné kontrole minuty sedí a rozdíl mezi vteřinovkami je prakticky stejný).
To je ono, kdyby byly v synchronizaci, tak rozdíl nebude prakticky stejný, ale žádný.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

No - Podle mě to zase taková blbina nebude.. když vezmu dva takový ty jiskrový zapalovače na tužkovku, aktivuju je, tak má každej jinou frekvenci jisker. Když je přiložím k sobě, tak se zesynchronizuje ten pomalý na ten rychlejší.. A to je spouštěcí obvod tyristor, který se otevírá přes diodu 1N4148, která je zapojena jako zenerka.
No a u těch hodinek nejde o elektromagnet. Ten je už výstup. A digitální hodinky neřeším, protože jejich technologie je odfláknutá u většiny výrobců (mají nekvalitní krystaly, takže se některý předbíhají a některý opožďují). Zato strojky do většiny náramkových ručkových hodin dělá MYIOTA a ta ty oscilátory nějakým způsobem elektronicky kalibruje. Údajně tak, že se nechává oscilátor běžet úmyslně rychleji a v čipu se naprogramuje, kolik cyklů má dělička vynechat.. No zkrátka - kdyby ten krystal byl doopravdy schopen vysílat ultrazvukovou frekvenci, tak by se mohli v vhodné blízkosti "vzájemně podržet" na nějaké frekvenci jednoho z nich, nebo na nějaké mezi.. (stále se bavíme o rozpětí frekvencí o pár HZ v rámci možnosti toho krystalu)
Jinak, kdyby to bylo, jak píšeš o tom, že se občas "sejdou", tak by to bylo poznat na minutový ručce - nebyly by stejně..

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od PavelFF »

Artaban001 píše:...Jinak, kdyby to bylo, jak píšeš o tom, že se občas "sejdou", tak by to bylo poznat na minutový ručce - nebyly by stejně..
Tomu nerozumím. Kde to píšu?

Každý máme holt jiný názor.

Když jsou ty strojky MYIOTA tak kvalitní a individuálně kalibrované, tak je logické, že jdou na stejné teplotě "stejně". To spíš podporuje úvahu , co napsal jako první termit256 a já s tím souhlasím.

Kromě toho , krystal v hodinkách nemá reagovat na kdejakého okolního netopýra nebo plašič kun, ale má být pokud možno stabilní a jet si na své frekvenci.

Uživatelský avatar
jiriS
Příspěvky: 609
Registrován: 14 led 2014, 01:00
Bydliště: Ašsko
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od jiriS »

Slovo PRAKTICKY jsem použil, protože jsem rozdíl mezi vteřinovkami neměřil ani si nezapisoval, jen si pamatuju, že jsem se tak trochu divil, že je asi stejný. Na minuty to sedělo a dost dlouho, což mi u "šmejdu" připadalo zvláštní, ale spíš jsem to tak nějak vzal na vědomí. Uvědomil jsem si to až po přečtení příspěvku Artabana.
Při psaní jsem je šel zkontrolovat, vteřinovky se prakticky lišily v jiném poměru, ale tentokrát byl už rozdíl v minutách. Ale před časem mi jedny hodiny spadly a běžely nějakou dobu v horizontální poloze.
Před chvílí jsem je nastavil nastejno, jestli nezapomenu, zkusím to sledovat.
Jirka

Odpovědět

Zpět na „Teorie“