diferencni zesilovac-vstupy s offsetem

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
alvr
Příspěvky: 288
Registrován: 25 led 2008, 01:00

diferencni zesilovac-vstupy s offsetem

#1 Příspěvek od alvr »

Zdravim.
Mel jsem nejakou mylnou predstavu ohledne funkce zapojeni diferencialniho zesilovace. Myslel jsem, ze pokud na vstupy zesilovace privedu signal, ktery muze byt posunuty nejakym offsetem do plusu nebo minusu, tak to nebude mit na vystup vliv. Nejak jsem to urcitou dobu nedokazal vstrebat, ale po simulacich uz to snad chapu. V mem konkretnim zapojeni by mi to nemelo moc vadit (pokud signal na vysilaci strane dobre svazu na zstejny potencial s prijimaci stranou-zesilovacem), ale zajimalo by mne, zda se bezne pouziva i nejake zapojeni, ktere by ten zmineny offset vstupniho signalu eliminovalo a neuplatnil se na vystup. Prikladam snimek ze simulace a zapojeni klasickeho diferencniho zes. , ktery je ovlivnen vstupnim offsetem.
Predem diky za pripadnou diskuzi.
Přílohy
difer zesilovac.JPG
(242.51 KiB) Staženo 205 x

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Něco je v té simulaci špatně, podívej se, zda z generátoru leze, co očekáváš. Diferenční zesilovač má mít zesílení 2 a pokud bude na obou vstupech totéž, na výstupu bude 0, tedy vstupní signál s offsetem bude na výstupu 2 x zesílen a bez offsetu.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od mtajovsky »

TL074 má CMMR typicky 100 dB. Taky to nějak nevstřebávám.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Bernard »

Jestli náhodou na vstupu A osciloskopu není jeden výstup generátoru uzemněn.

Uživatelský avatar
alvr
Příspěvky: 288
Registrován: 25 led 2008, 01:00

#5 Příspěvek od alvr »

ta simulace je dobre. To je jen ukazka zapojeni, ktere prenasi vstupni offset i na vystup. Z toho generatoru je brany signal z diferencialniho vystupu, takze ta hodnota vstupu je dvojnasobna oproti zadane hodnote na generatoru. Zesilovac ma zesileni 2x, tady bych v nicem chybu nehledal.
Zajimalo me spis, zda se pouziva nejake jine zapojeni, ktere by na vystup neuplatnovalo vstupni offset?

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

V tom zapojení signál na výstupu má být symetrický kolem 0, tedy bez offsetu, offset co ukazuje osciloskop na výstupu je špatně a je následkem nějaké chyby, kterou je potřeba najít. Chyba je v připojení generátoru nebo osciloskopu, kupříkladu má ten osciloskop plovoucí vstupy, nebo jsou oba vůči společné gnd, jako to běžně mají skutečné osciloskopy?

Uživatelský avatar
alvr
Příspěvky: 288
Registrován: 25 led 2008, 01:00

#7 Příspěvek od alvr »

totez jsem mel nabastlene na stole se skutecnyma soucastkama a chovalo se to stejne. Kdyz dam na vstuy napr. +6 a +6V, tak je vystup 0V. Kdyz dam napr. +6V a +5V, je vystup +2V. To mi vysvetluje, ze to zesiluje diferencialni signal, ale prenasi offset i na vystup. Ale mozna se mylim, nemam s tim moc zkusenosti, jen jsem to z laborovani takhle pochopil......

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Zaky »

Nějak nerozumím, jak se z tvého popisu má přenášet na výstup offset (tedy souhlasná složka obou vstupních signálů), ten se právě u rozdílového zesilovače nepřenáší, pouze rozdíl obou signálů, proto je to rozdílový zesilovač.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#9 Příspěvek od serviceman »

Jenom prostou úvahou: když si přivedu na vstup ss. offset +3V, nebo +6V, nebo -3V (aby se mi to dobře dělilo v poměru odporů), budu mít na výstupu stále nulu. Nevidím problém.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#10 Příspěvek od Hill »

alvr píše:...Kdyz dam na vstuy napr. +6 a +6V, tak je vystup 0V. Kdyz dam napr. +6V a +5V, je vystup +2V. To mi vysvetluje, ze to zesiluje diferencialni signal, ale prenasi offset i na vystup...
Ale to je přece v pořádku: mezi vstupními signály je rozdíl +1 V, operák má nastavené zesílení 2, takže na výstupu se objeví +2 V. Když ta vstupní napětí přehodíš navzájem, na výstupu se objeví -2 V, i když na vstupech bude +5 V a +6 V, tedy ofset kladný.

Uživatelský avatar
alvr
Příspěvky: 288
Registrován: 25 led 2008, 01:00

#11 Příspěvek od alvr »

jasne, rozumim prenosu s rozdilem na vstupech a zesileni, ale porad nejsem presvedceny s tim offsetem. Nevim, jak to presne vysvetlit, ale kdyz pustim na vstupy signal napr. o ampl. 1V bez offsetu, tak bude vystup taky bez offsetu. Kdyz pustim stejny signal o ampl. 1V, ale s offsetem 1V vuci nule, tak bude v horni spicce mezi vstupy ne 1V, ale 2V a ve spodni spicce ne -1V, ale 0V. Toto se prenese s prislusnym zesilenim i na vystup....nebo to je blbost? Zkousel jsem to 2 zpusoby merit a vychazi mi to tak. Nechce si to taky nekdo zkusit hodit do simulace? :-)

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#12 Příspěvek od serviceman »

Máš offsetové napětí připojené na střed signálu? Resp. mezi dva soufázové zdroje signálu?
Naposledy upravil(a) serviceman dne 10 čer 2015, 21:13, celkem upraveno 2 x.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od Sendyx »

Vojím Kefalín, čo rozumíte pojmem "offset" ?

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Bernard »

No právě, lepší termín je common-mode, po našem souhlasné napětí. V simulaci dole je zdroj V3 tím souhlasným napětím. A protože napájí můstkové zapojení V1-R3,V2-R4, a pokud je ten můstek symetrický, což by tedy měl být, tak na jeho uhlopříčce inP-inM ten souhlasný signál zmizí. Potlačí ho ta symetrie, i bez OZ. Není důvod, aby se přenesl na výstup OZ, když není na rozdílovém vstupu.
Přílohy
OZ-cmm.png
(33.45 KiB) Staženo 107 x

Uživatelský avatar
alvr
Příspěvky: 288
Registrován: 25 led 2008, 01:00

#15 Příspěvek od alvr »

Tuhle predstavu jsem taky mel (posledni obr.), ale ted jsem z toho jeste vice zmateny. Moje zapojeni je stejne jako na tom obrazku a taky jsem to zkousel v realu a je to jako v te simulaci. Tak jsem zatim nenasel zradu, proc to tak je. Zitra se jeste na to musim podivat....

Odpovědět

Zpět na „Teorie“