Stmívač osvětlení (přesunuto)

Vše, co se týká osvětlení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
majklboj
Příspěvky: 2
Registrován: 10 čer 2015, 02:00

Stmívač osvětlení (přesunuto)

#1 Příspěvek od majklboj »

Dobrý den,

prosil bych o radu ohledně stmívače osvětlení.

Mám doma stmívač, který má uvedeny následující parametry:
P min: 40VA, 40W
P max: 400VA, 400W

Mám v plánu ho použít na 4 LED žárovky 12W, celkově tedy 48W.

Můj laický dotaz zní: Je vhodné použít tento stmívač? Když má min. 40W a žárovky dají dohromady "jen" 48W? Znamená to, že pokud budu stmívat na minimum, tak s tímto stmívačem půjde pouze na 40W?

Díky

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#2 Příspěvek od monterjirka »

Ten minimální výkon vychází z minimálního proudu, který by měl téci triakem, aby fungoval korektně.
I spotřebič s výkonem mezi 40 - 50W by měl jít stmívat v širokém rozsahu.
Někdy se používají různé filtry, různě zapojené, takže to nemusí jít stmívat úplně od nuly.

Ale pozor - ne všechny stmívače jsou vhodné pro stmívání světel s elektronickými zdroji a ne všechny pásky jsou určené a vhodné pro stmívání, takže pozor při výběru.

Uživatelský avatar
majklboj
Příspěvky: 2
Registrován: 10 čer 2015, 02:00

#3 Příspěvek od majklboj »

Díky,

z toho jsem měl právě trochu strach, že by to stmívání mohlo být minimální, což by potom moc neplnilo účel. Žárovky budu mít stmívatelné LED do stropního osvětlení.

Uživatelský avatar
panRajce
Příspěvky: 14
Registrován: 14 črc 2015, 02:00

#4 Příspěvek od panRajce »

Dobrý den,
mám podobný dotaz, ale jsem naprostý amatér, tak prosím o radu. Nechci ale zakládat nové vlákno, tak píši sem.

Mám vybraný stmívač - kabelový Ehmann, 230 V, 40 - 200 W a chtěl bych jej připojit k lampičce s 35W halogenkou.

Bude tato kombinace vůbec fungovat?

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#5 Příspěvek od ZVUK2000 »

Na halogen by to fugovat mělo v pohodě.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#6 Příspěvek od serviceman »

Vyzkoušel bys to rychleji než sem napsal.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
panRajce
Příspěvky: 14
Registrován: 14 črc 2015, 02:00

#7 Příspěvek od panRajce »

@serviceman:
nevyzkoušel ! Stmívač ještě nemám koupený. Právě proto jsem se tady dotazoval, abych věděl, jestli má cenu ho vůbec objednávat! Samozřejmě, kdybych doma již vše měl, tak to vyzkouším a neptám se.

Uživatelský avatar
panRajce
Příspěvky: 14
Registrován: 14 črc 2015, 02:00

#8 Příspěvek od panRajce »

Dobrý den,
tak ještě raději jednou :D
Stále se nemohu rozhodnout a uvažuji dvou smívačích:
http://www.conrad.cz/kabelovy-stmivac-i ... lastviewed
http://www.conrad.cz/kabelovy-otocny-st ... la.k702363

....samozřejmě hlavně kvůli cenovému rozdílu. Jenže u dražšího typu je uveden rozsah 20-200W, což by více odpovídalo mému budoucímu provedení nástěnného svítidla s halogen žárovkou GU10 35W. Neřku-li pokud bych chtěl dát i žárovku slabší, třeba 20W. Jelikož to jsou svítidla nad manželskou postel na místo stolních lampiček na čtení.
Jde mi o to, mi bude stačit levnější varianta 40-200W a smívání bude fungovat s 35W. Aby to spíš nebyl nakonec jen drahý vypínač, kdy žárovka bude buď vypnutá a nebo svítit na plno.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od PavelFF »

Je vidět, že nejsi zbrklý.
Bohužel ti to tady asi nikdo nepotvrdí na 100%, jedině že by ho někdo měl doma.
Musíš jít prostě do rizika (koupit ten lacinější) nebo vsadit na jistotu(vysolit 1000Kč a doufat).

V nouzi pravděpodobně půjde citlivost levnějšího typu upravit, ale sám to asi nedokážeš.

Uživatelský avatar
panRajce
Příspěvky: 14
Registrován: 14 črc 2015, 02:00

#10 Příspěvek od panRajce »

No na ebay už jsem také párkrát koukal ... a také na Aliexpres a jiné čínské shopy. Ale v mnoha případech tam mají nedostatečné informace právě o potřebných výkonech. Nebo v některých případech se mi zase daný stmívač prostě jen nelíbil vzhledově ... vzhledem k tomu, že to je do ložnice k lampičkám. Ale ještě budu dál koukat.

@ PavelFF: No jo, to není ani o zbrklosti, spíš že vždycky na nějaký čas na to zapomenu a pak to zase začnu řešit. A prostě bych chtěl mít alespoň nějak teoreticky ověřeno před koupí, že mé řešení bude fungovat.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#11 Příspěvek od masar »

Teoreticky - spodní mez udávaného výkonu je dána tzv. přídržným proudem použitého triaku. Čím je tento proud vyšší, tím vyšší výkon musí mít spotřebič pro zachování dostatečného rozsahu regulace. Když bude výkon spotřebiče (žárovky) malý, bude triak spínat a rozpínat ve vyšším bodě sinusovky, takže se tím sníží rozsah regulace.
V případě halogenky 35W a uváděné hodnoty 40W na stmívači bych se toho nebál. V nejhorším případě by minimální jas žárovky byl o něco vyšší než "nulový". :wink:
Přílohy
přídržný proud.png
(22.46 KiB) Staženo 178 x

Uživatelský avatar
panRajce
Příspěvky: 14
Registrován: 14 črc 2015, 02:00

#12 Příspěvek od panRajce »

@masar: díky za toto teoretické vysvětlení :wink:

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od PavelFF »

Jedna věc je, že svit se objeví skokově až od určité úrovně. To nemusí vadit. Pokud se ztlumuje, může se dosáhnout i menšího jasu než při rozvěcení.
Ale může se stát (jakože jsem takovou lampičku taky zažil), že při malých jasech světlo trochu cykluje, poblikává, kolísá. Což otravuje. Jiná věc je, jestli je to při úrovních, které budou v praxi využívané. A jestli to dnešní stmívače dělají.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#14 Příspěvek od masar »

To je spíše důsledek "nestabilní" zátěže, která se projevuje např. u klasických žárovek malých výkonů. Ty dokázaly blikat i při jednocestně usměrněném síťovém napětí v důsledku rychlého chladnutí vlákna, což způsobilo jejich mechanické kmitání vlákna, které výsledný efekt zvýraznilo. U halogenky jsem se s tím nesetkal. :wink:

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#15 Příspěvek od PavelFF »

Takže teroreticky se již vše vyjasnilo. Až panRajce někdy v létě zakoupí jeden z obou stmívačů, doufám , že poreferuje o výsledku.

Odpovědět

Zpět na „Osvětlovací technika“