Náhrada ladicího kondenzátoru varikapem

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
fretka323
Příspěvky: 6
Registrován: 15 čer 2015, 02:00
Bydliště: Orlová

Náhrada ladicího kondenzátoru varikapem

#1 Příspěvek od fretka323 »

Ahoj. Zalíbilo se mi radioamatérství a rozhodl jsem se, vyrobit si přijímač pro KV podle jednoho na internetu nalezeného schématu. Po chvíli hledání jsem došel k názoru, že bude jednodušší použít varikap než shánět ladící kondenzátor. Jenže... s varikapem jsem se setkal poprvé a vůbec nevím, jak ho do obvodu dostat. Vždy mám pocit, že ten potenciometr musí "rušit" (nevím jak jinak to napsat, prostě přes potenciometr se dostane do obvodu další napětí, které tam nemá co dělat) zbytek obvodu. Mohl by mi, prosím, někdo poradit, jak to patří do konkrétního obvodu zapojit a hlavně vysvětlit proč? Předem děkuji za odpověď.
Přílohy
image002.jpg
Jedná se o náhradu dvou ladících kondenzátorů - v vstupním obvodu a oscilátoru.
(18.9 KiB) Staženo 121 x

Uživatelský avatar
pavoucisit
Příspěvky: 176
Registrován: 02 lis 2008, 01:00
Bydliště: Havířov

#2 Příspěvek od pavoucisit »

Neberte to jako reklamu viz http://www.retroraj.cz/shop/?zbozi=1160

Uživatelský avatar
fretka323
Příspěvky: 6
Registrován: 15 čer 2015, 02:00
Bydliště: Orlová

#3 Příspěvek od fretka323 »

Podobných schémat jsem viděl již několik, jenže já to zapojení prostě nechápu. Vím, že vám to asi přijde primitivní, ale mě ne. Nedovedu si to představit ani v výše zmíněném schématu ani nikde jinde.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#4 Příspěvek od jirkati »

Pro začátek porovnejte požadovanou kapacitu ve schematu s kapacitou, kterou poskytují varikapy. Taková záměna není vůbec jednoduchá, na varikap se musí přivést docela vysoké napětí, které se někde musí vytvořit. Ladící kondenzátory se nechají docela snadno a levně získat na řadě radioamatérských burz. Pro váš účel vyhoví i běžné ladící kondenzátory z vyřazených tranzistoráků i vyřazených síťových rádií. Setkání radioamatérů s obvyklou burzou v Holicích bude už relativně brzy.
Kdybyste měl v profilu aspoň přibližné bydliště tak by se možná někdo z blízka ozval s tím, že má nějaké nepotřebné zásoby.

Uživatelský avatar
fretka323
Příspěvky: 6
Registrován: 15 čer 2015, 02:00
Bydliště: Orlová

#5 Příspěvek od fretka323 »

Aha tak pokud je to takhle. Bydliště jsem si do profilu již doplnil (Orlová) a pokud někdo má přebytek, klidně ať napíše. Překvapuje mě, jak všichni píšou o dostatku vyřazených tranzistoráků, já nemám k dispozici ani jeden :D

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#6 Příspěvek od jasin »

Jako varikap v podstatě funguje jakákoli dioda. V závěrném směru je dioda nevodivá ale přitom představuje kapacitu. Velikost té kapacity je závislá na přiloženém napětí. To napětí vůbec nemusí být nějak vysoké. Protože kapacita se s napětím mění celkem málo tak se používá třeba ladicí napětí 2V až 30V. Je to čistě jen pro dosažení velkého přeladění. Od 1V do 2V ladí také akorát néně. Jako varikap někdo používá třeba i 1N4007, hlavně kvůli větší kapacitě.
Protože je na varikapu ss napětí musí se od laděného obvodu oddělit vazebním kondenzátorem. To je celé kouzlo.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

V tomto zapojení bys toho musel předělat víc, varikapy mají obecně malou kapacitu při napětí, které je dostatečně velké na to, aby signálové napětí v rezonančním obvodu pozorovatelně neovlivnilo jejich kapacitu - to platí především pro obvod oscilátoru, kde je to vf napětí poměrně velké.
Ladicí napětí 3 V na varikapu je jen tak tak bezpečné minimum, takže například typu KB213C nebo ekvivalentu bys musel použít v obou obvodech tak 9 kusů paralelně. Jenže s nimi se dostaneš na minimální kapacitu asi 25 pF při 30 V. Zkrátka rozsah přeladění by se zmenšil.
Přitom ten ladicí kondík vybereš z každého vícerozsahového AM rádia, protože v nich jsou obě sekce, jak vstupní, tak oscilátorová, shodné, což je u přímosměšujícího přijímače potřeba.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Bernard »

fretka323 píše:...Nedovedu si to představit ani v výše zmíněném schématu ani nikde jinde.
Je třeba si uvědomit, že na varikapu v laděném obvodu jsou přítomna dvě napětí. Stejnosměrné, kterého velikost určuje kapacitu varikapu, a teda i rezonanční frekvenci laděného obvodu. a potom je na něm střídavé vf napětí buď ze vstupu, nebo z oscilátoru. Úlohou je, jak držet tato napětí od sebe:
- zdroj sternosměrného napětí má malý vnitřní odpor, který by prakticky zkratoval ten vf signál. proto se odděluje dost vysokým odporem, na schématu v linku je to R2.
- indukčnost laděného obvodu má nízký odpor, který by mohl zlikvidovat to stejnosměrné napětí. Proto je varikap od indukčnosti oddělen vazebním kondenzátorem, na schématu C2.
To je asi celej ten zázrak.
Edit: Přišel jsem s křížkem po Jasinovi, no. :(

Uživatelský avatar
fretka323
Příspěvky: 6
Registrován: 15 čer 2015, 02:00
Bydliště: Orlová

#9 Příspěvek od fretka323 »

Jak to tak čtu, asi bude jednodušší porozhlédnout se někde po starém rádiu a ten kondenzátor si získat.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#10 Příspěvek od jasin »

fretka323 píše:Jak to tak čtu, asi bude jednodušší porozhlédnout se někde po starém rádiu a ten kondenzátor si získat.
Jak to tak čteš - čteš taky soukromé zprávy?
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#11 Příspěvek od fredis »

Když už je nečte, tak by alespoň mohl navštívit nejbližší SD :lol: . Tam by si vybral.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

S těmi varikapy, pokud bys nechtěl měnit počty závitů cívek a vůbec příliš rozsáhle měnit zapojení, by to šlo například takto, i když za cenu mírně zhoršené selektivity a stability naladění, a také za cenu potřeby ladicího napětí téměř 30 V. Na ladění by pak ale stačil potenciometr.
Ale to paralelní řazení varikapů mi připomíná, že asi nemáš takové zdroje materiálu, jako Šamponek...
Přílohy
psp_varikap.png
(16.8 KiB) Staženo 117 x

Uživatelský avatar
fretka323
Příspěvky: 6
Registrován: 15 čer 2015, 02:00
Bydliště: Orlová

#13 Příspěvek od fretka323 »

Díky. Asi bude opravdu jednodušší splašit ten ladící kondenzátor.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#14 Příspěvek od ZVUK2000 »

Nějaký ten ladičák ti mohu dát. A předat přímo v Orlové.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

Víš , ono to zapojení vypadá jednoduše , ale zde narazíš na problémy mechanického rázu , které se projeví ve funkční elektronické části . Domácí prkénková stavba oscilátoru není vůbec jednoduchá z toho důvodu , že nikdo neví , co z toho vyleze . Měl by jsi začít NF a sehnat nějaké měření nebi kamaráda , co měření má . Doma nějak postavené oscilátory většinou nekmitají tam , co si stavitel přál . Žádné tvé podceňování , ale běžná věc .

Odpovědět

Zpět na „Poradna“