Autogen, acetylén, dissousplyn, Schweiß a jiné lahůdky

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

Autogen, acetylén, dissousplyn, Schweiß a jiné lahůdky

#1 Příspěvek od Cowley »

Odděleno z vlákna o pokusech s reproduktorem jako OT.
Hill

samponek píše:Po osoustružení jsem magnet nahřál švajcem a nalil do něho dusičnou.
Prozraďte, prosím, neznalému. Co znamená "nahřát švajcem" ?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Ohřát autogenem. Von má Šampusek někdy takovej divnej slang...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Co je na švajcu divnýho? Von samponek bude as nekde vocad.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Hantec se tady nikdy moc nepěstoval, i když různejch jazyků umíme dohromady přehršel až 6 půlek. Já sám ač hodně multilingvální jsem musel po významu slova "švajc" dost pátrat, abych zjistil co ještě jinýho to může znamenat než fonetickej přepis adjektiva psanýho ve Švícr-dyčovině "Schwitze-" ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#5 Příspěvek od Kvicala_r »

normální slovo na Hané... to už ten autogen mi přinde nějaké exotické :)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Já si říkal, že mi to na hantec moc nesedí ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od Michal22 »

Ale jó, já sem se narodil na pomezí brněnska a Hané, spíš Haná. A chvilama aj z toho Slovácka se něco objevilo.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
scorpions-cz
Příspěvky: 1760
Registrován: 19 bře 2011, 01:00
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

#8 Příspěvek od scorpions-cz »

jsem z jižních čech , ale švajc je normální výraz i u nás :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Teda na to, že u nás jsme skoro Sudety a je tady k zaslechnutí spousta patvarů, tak tohle ne...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

V Sudetech a neznáte Schweißgerät nebo Schweißer? Nojo, když ono se tam už 70 let mluví česky. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

No právě, tady byli lidi před těma 70 rokama rádi, že to odsud vypráskali jak škodnou... Něco z řeči zůstalo, ale hodně zpotvořený a zrovna tohle se zrovna "nezachovalo" ...

Když si vzpomenu, co vyprávěl o konci roku 1938 a o celý okupaci tady u nás nebožtík děda z máminy strany, nebo na to, jak jsem byl osobně svědkem situace, kdy se ožralej syn bejvalýho lanškrounskýho gauleitera (jinak gruppenführera SS) ještě kolem roku 1990 pokoušel dobejvat do baráku, kterej si jeho papínek nechal od českejch firem postavit během Protentokrátu (a kterej po osvobození a odsunu jako konfiskát na tvrdě splacenou půjčku koupil můj druhej děda a po něm ho zdědil můj táta) - a řval u toho "Das ist mein Haus, Du Tschechische Schweine!!!", tak se těm zdejším lidem ani nedivím.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#12 Příspěvek od ZVUK2000 »

Kvicala_r píše:normální slovo na Hané... to už ten autogen mi přinde nějaké exotické :)
Tady na Karvinsku také říkáme švajcovat :D

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#13 Příspěvek od samponek »

švajc = kyslíko acetylenová svářečka

zpovědník = velký řezací hořák
Přílohy
svajc.jpg
(13.25 KiB) Staženo 97 x

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od Michal22 »

samponek- spíš bych napsal kyslíko-acetylenová souprava. Protože například mě svařování švajcem moc nešlo, ale pálení (=řezání) docela jo :D
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#15 Příspěvek od samponek »

Musíš si nasadit hořák se správnou velikostí, například na 1mm plechy malý hořák 0.5 - 1, nastavit poměr kyslíku, aby na konci byla bílá špička a materiál okolo se zbytečně nepřehříval, nebo naopak v místě svaru nepropaloval durch a do sváru přidáváš drát.

Když svařuješ slabší plech se silnějším ( třeba uražený závěs nápravy po bouračce ) směřuješ plamen víc na silnější materiál, je to stejné jako u letování páječkou a cínem.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“