Tablet - řešení napájení

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Geox
Příspěvky: 7
Registrován: 20 čer 2010, 02:00

Tablet - řešení napájení

#1 Příspěvek od Geox »

Dobrý den.
Urval se mi napájecí konektor na tabletu z desky tak nešťastně že nejde připájet ani se chytit drátkem takže toto jsem vzdal (i servis).
Protože ale tablet je plně funkční a je mi líto ho kvůli tomuto vyhodit tak mě napadlo napojit drátek na přímo na baterii a tu nabíjet adaptérem.
Jde o to že baterie je dvoučlánková 3,7V (mohu napojit oba články na výstupu).
Nabíjel bych obvodem pro nabíjení LI-ION bateriií (je tam nějakej balancer aby tam nešly stále hodnoty natvrdo a baterie se při nabíjení nepoškodila/tuto funkci má deska tabletu ale tam se nejsem schopnej chytit takže je ze hry).
Z tabletu bych měl tak vyvedenej drátek se svým konektorem k takovému nabíjení.
Nemáte někdo zkušenosti s podobným řešením (event. co mě čekají za problémy-nebo zda je tato úvaha správná ?).

Díky G.

U baterie je kupodivu vývod na více vodičů než jen dva+malý tištěný spoj, ale nevím proč jaké mají funkce - mohu nafotit.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Klasický kurv***o, ale některý tablety mají jak nabíjecí konektor, tak USB, přes který se dá nabíjet + pošli fotku-detail utrženýho konektoru a značku tabletu.

Pak se dá napsat víc.

Ta popsaná metoda je použitelná, ale já jsem to experimentálně zkoušel taky a nic moc výsledek. Asi si tablet měřil dodanou a spotřebovanou energii.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Je potřeba najít, kam vede napájení od USB, před nabíjecím obvodem bude jistě nějaký kondenzátor, na jehož plošky se nechají připájet dráty. Potom je otázka, kolik je místa kolem USB konektoru, asi bych se pokusil tam osadit nový do epoxidu s propojením dráty do příslušného místa. Chce to patřičný grif při práci, je to všechno poněkud malé :-)

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#4 Příspěvek od Standa99 »

Pokud není vyrvaný i plošňák, tak dost často bývají ty "trny" zapájené jen z vrchní strany viz. obrázek konektoru. Stačí je zapájet z druhé strany (klidně tam vytvořit kapku cínu) a potom ten konektor drží velmi dobře (už jsem to dělal 2x). Potom to prodrátovat a vynutit aspoň to nabíjení.
Přílohy
micro-usb_b.jpg
(53.85 KiB) Staženo 63 x
Naposledy upravil(a) Standa99 dne 30 čer 2015, 11:45, celkem upraveno 2 x.
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

Pokud je použit THT konektor, jistě to tak jde udělat, velmi ale předpokládám použití SMD verze, kde toto jaksi udělat není jak.

Uživatelský avatar
Geox
Příspěvky: 7
Registrován: 20 čer 2010, 02:00

#6 Příspěvek od Geox »

V příloze zasílám foto.
Je vidět situace. Konektor nedokázal opravit ani orig.servis ani neznačkový. Takže pokládám za ztracenou variantu.
S píš bych se pokusil vyřešit vlastním nabíjením 2 článků baterie (jde o LI-POL 3,7V, 6100mAh ale je na ní nápis i Li-ion00 - tak nevím oc si o tom myslet).
Zajímalo by mě jak nabíjet ty dva články přímo na vývodech aby to bylo správně, nepoškodila se baterie ani tablet.
Nebo jestli to někdo znáte a šlo by využít nějak ten obvod u baterie a nabíjet přes něj ?
Zdá se že správné nabíjení LiPol či Li ion není až tak jednoduché...
Přílohy
2tab.jpg
(201.53 KiB) Staženo 149 x
1tab.jpg
(242.59 KiB) Staženo 189 x

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#7 Příspěvek od Standa99 »

To by bylo úplně bezproblémové, za tu dobu co se tady crcáš s příspěvkama, tak už bys to měl.
Vidím tam čtyři díry (přesně jak jsem popisoval, konektor nejspíš viz. obrázek), takže když to zapájíš z druhě strany (viz. první obrázek), tak ten konektor bude držet velmi dobře a potom už stačí prodrátovat napájení.
Přílohy
microusb2.jpg
(14.94 KiB) Staženo 56 x
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od Zaky »

Tak tak, máš tam ještě i prokovy, takže konektor bude držet úplně s přehledem, dej foto té druhé strany, jak je to utržené. Střízlivým odhadem to vidím, že značkový servis jsou výměnkáři, kteří by takovou věc nedělali nejen protože to neumí, ale i proto, že takové zásahy nejspíš ani dělat nesmějí, protože by sis pak nešel koupit nový tablet, čímž by utrpěl zájem výrobce. No a v neznačkovém servisu jsi zřejmě narazil na někoho, kdo to jenom neumí :-( Na nabíjení aku přímo radši zapomeň, minimálně nabíjet přes původní nabíječku určitě půjde, dost možná i propojit USB.

Uživatelský avatar
Geox
Příspěvky: 7
Registrován: 20 čer 2010, 02:00

#9 Příspěvek od Geox »

No nejde tam o otvory pro uchycení konektoru-ano to tam je - jde tam o to že ty cesty ke konektoru jsou utržený a zřejmě tak titěrný že z těch lidí co znám se nikdo nedokáže chytit a napojit konektor na cestičky o tloušťce vlasu - to je ten problém. Upevnit konektor není problém, napojit cesty na piny bude problém - hlavně ty dvě vedle sebe.
Pokud by jste někdo měl kontakt na opravdu šikovného technika....nebo pokud si někdo troufáte tak je tady nabídka k přívýdělku....

Tablet je rozebraný a připravený, jen udělat a nezku..it :-)
Přílohy
3tab.jpg
(250.56 KiB) Staženo 165 x

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od Zaky »

To by mělo jít, ještě si vyplň, odkud jsi.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tohle je lehká oprava (dodatek - viz foto, nikoliv obecně), takže servis kecá, že to nejde. Asi opravdu nesmí podobný věci opravovat.
Naposledy upravil(a) ZdenekHQ dne 30 čer 2015, 23:27, celkem upraveno 1 x.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
sagi3335
Příspěvky: 14
Registrován: 09 zář 2012, 02:00

#12 Příspěvek od sagi3335 »

Tak já jsem bohužel měl možnost již 2x měnit napájecí konektor ulomený z desky a nikomu to nepřeji, není to vůbec snadné. Mimo to jsou některé tablety napájeny zcela jinak mimo představy některých zde diskutujících. Pokud jsou osazeny 2 baterie 3,7V v sérii (7,4V), nabíjí se tablet obvykle vyšším vstupním napětím 9 anebo až 12V . K řízení nabíjení a vybíjení každé z baterií je určena napájecí elektronika v tabletu, která také vyrobí napájecí napětí 5V pro další obvody tabletu. Přivedením 5V do USB sice lze napájet tyto další obvody aby byly funkční, ale nabíjet baterie opravdu takto nelze. Pokut to máte původně na 9 nebo 12 V, doporučuji se "chytit" přímo drátových vývodů z baterií , měly by tam být 3 dráty ( +/střed propoje/-) a vůbec nepájet nic na desku elektroniky tabletu. Protože na původní vstup vyššího napětí se již nelze připojit, tak k vlastnímu nabíjení lze pak použít tzv balancér např. tento pošlou za 10Eur až domů,http://www.aliexpress.com/store/product ... 71473.html , je určen pro 2 nebo pro 3 baterie. Na 3 dráty vyvedené z tabletu lze napojit příslušný servisní konektor http://www.horejsi.cz/pages/DetailProdu ... cislo=1498, pasující do balancéru.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Skus si to najprv precitat a pozriet fotky. Je tam USB konektor. Na nom asi nebude 9 ani 12 V...

Uživatelský avatar
Geox
Příspěvky: 7
Registrován: 20 čer 2010, 02:00

#14 Příspěvek od Geox »

Zaky píše:To by mělo jít, ještě si vyplň, odkud jsi.
Chomutov, ale mohu dojet.

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#15 Příspěvek od Standa99 »

Přesně, by mě zajímalo, co by se tam napájelo 12V? Např. u Mediateku.
Ale zpět, to torzo které tam zbylo, je asi odlomené z toho původního konektoru, takže se prvně bude muset splašit nový (ebay atd.).
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“