Problém s Atmega 16

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
KUBA099
Příspěvky: 22
Registrován: 10 črc 2015, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

Problém s Atmega 16

#1 Příspěvek od KUBA099 »

Všechny Vás zdravím,
moc bych potřeboval pomoct s následujícím zapojením. Přesněj řečeno potřebuju, aby se na to podíval někdo jiný než já a našel chybu. Sedím nad tím asi týden vkuse a pořád nic. Za nic na světě nemůžu rozchodit tu atmegu. A to ani nemluvím o tom, že jsem už 4 atmegy vyměnil. Jestli byli špatný to nevím, u prvních tří jsem si to myslel, protože byly z eBaye a tak sem si řekl, stáli pár kaček, tak možná špatná série.. No ale koupit jsme 16ku v GME a všechno stejný. Při programování vůbec nejeví známky života. Hodím sem v zipu. aegle dokumentaci(heslo: 1234). Moc prosím o pomoc :(

//odkaz:// http://uloz.to/xG15DvbD/atmega16-zip

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

A co je za problém, nejde naprogramovat? Čím programuješ, jiný MCU ti tím programátorem naprogramovat jde?

Uživatelský avatar
KUBA099
Příspěvky: 22
Registrován: 10 črc 2015, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#3 Příspěvek od KUBA099 »

No nejde naprogramovat. Jinak používám USBASP programátor. Jinou starší desku s 16kou vpohodě naprogamuju. tak nevim.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

Jaké jsou hodnoty R12 a C3? Napájení má mega v pořádku? Důkladně překontroluj pinout programovacího konektoru, jestli tam nemáš chybu. Zkontroluj lupou pájení, jestli jsou mega i programovací konektor dobře připájené a nemáš někde zkrat. Propískni dráhy, jestli není některá vlasově přeleptaná. Mega k naprogramování potřebuje akorát napájení a připojení k programátoru + nesmí nic příliš škodit resetu.

Uživatelský avatar
KUBA099
Příspěvky: 22
Registrován: 10 črc 2015, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#5 Příspěvek od KUBA099 »

Tak R12= 3k3 a C3 = 100nf. Všechno co píšeš jsem už zkoušel asi 10krát. Konektor jsem zkoušel, i jsem měl všechny signály až na nožičkách čipu napíchlí osciloskopem a nic. Fakt to nedává smysl. Kdybych to dělal poprvé, ale už mám podobných elektronik hotových povícero. Vždycky bez problému šlapaly.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

Tak ten MCU zkus naletovat na nějakou z těch desek, co fungují a naopak jinde funkční MCU na tuhle desku. V GMe jsi pravděpodobně koupil totéž, co přes Ebay, akorát dráž. Tím nechci říct, že všechny kusy nefungují, úplně vyloučit se to ale samozřejmě nedá. Taky si můžeš zkusit diodtestem, jestli v těch pouzdrech je vůbec čip, tedy jestli se doměříš substrátových diod. Viz třeba: https://www.sparkfun.com/products/retired/9831

Uživatelský avatar
divous
Příspěvky: 161
Registrován: 08 říj 2010, 02:00
Bydliště: ValMez

#7 Příspěvek od divous »

Zdar.

Prosím tě, kde na té desce máš ten R12 ???
Na schématku jej máš, ale na desce ne. Bez něj ti to skutečně naprogramovat nepůjde...

Uživatelský avatar
pirat077
Příspěvky: 324
Registrován: 02 kvě 2014, 02:00

#8 Příspěvek od pirat077 »

Akorát zkontroluj SCK,MOSI,MISO, RESET (A tvůj R12 !! 10k) a GND

(nevím jak atmega16, ale atmega8 jde naprogramovat i bez připojení napájení)

+doporučuju používat programovací ISP 6/10pin konektor s výřezem

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“