Siréna s přerušovaným tónem - rušivý zvuk

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Denmer
Příspěvky: 56
Registrován: 07 črc 2015, 02:00

Siréna s přerušovaným tónem - rušivý zvuk

#1 Příspěvek od Denmer »

Zdravím, nedávno se mi do ruky dostala věc, která mě zaujala: malá, ale hlasitá siréna s přerušovaným tónem se dvěma vývody na 9V.
Jelikož je to užitečná věc, hned jsem začal přemýšlet, jak takovou věc zapojit.
Začal jsem s astabilním klopným obvodem pomocí NE555, z výstupu vedu přerušovaný signál na nf generátor a z něho na zesilovač a repro.
Celý obvod funguje jen částečně.
Na výstupu v reproduktoru je sice slyšet přerušovaný tón, který jsem si generátorem nastavil, ale s jakýmsi basovým rušivým tónem navíc a při vyšší hlasitosti se tón dokonce úplně zdeformuje (viz. nahrávka na konci textu).
Navíc je třeba obvod napájet přes síťový zdroj, při napájení z akumulátoru není slyšet nic a s odpojeným zesilovačem pouze šum - odebíraný proud je cca 50mA. Již hotová siréna, která mě vedla k zapojení tohoto obvodu, byla bez problémů napájena 9V baterií s hlasitostí okolo 80dB.
Chtěl bych se zeptat, co může být příčinou tohoto rušivého tónu a té deformace při vyšší hlasitosti, nebo jakým jiným způsobem tuto sirénu vyrobit, díky.

Nahrávka: ZDE
(Hlasitost tónu pozvolna roste a poté zas klesá)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od masar »

Bez uvedení schematu s hodnotami součástek lze radit těžko. Ten generátor (1kHz) je také 555?(zdá se mi sinusový). Vzhledem k tomu, že s rostoucí hlasitostí roste i kmitočet spínacího signálu je možnou příčinou kvalita napájecího zdroje, který je zřejmě společný. :wink:

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

teď nevím, jak se to píše, jestli kliks, nebo kiks. Znají to telegrafisti ;-)
Jde o to, že Tvůj spínací signál má blbý průběh a při "nastartování" oscilátoru udělá tento pazvuk. Klíčuj již běžící oscilátor (spínej výstupní signál do zvukoměniče, nebo v případě astabilu zkus ovládat bázový odpory). A pokud máš to bzučítko, co jsem tu dával schéma, tak pro tuto konstrukci jsou takový kiksy typický. Možná by stálo za to trochu zaoblit náběžný a doběžný hrany klíčovacího signálu. Ten tón mi přijde stejný, jako má ten můj šlusmetr s tímhle bzučítkem.
bzučák o kterým píšu je tento:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... %9Alusmetr

Uživatelský avatar
Jirka525
Příspěvky: 325
Registrován: 22 kvě 2013, 02:00
Bydliště: Psáry JN79GW

#4 Příspěvek od Jirka525 »

Chtělo by to schéma aby bylo jasné, jak je připojený reproduktor a jak je dělaná regulace hlasitosti. Podle nahrávky bych si tipnul, že reproduktor příliš zatěžuje budící obvod a zkresluje signál.
Jirka

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#5 Příspěvek od samponek »

Připomíná mě to chrchlání, jako když přebudíš zesilovač. :)

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#6 Příspěvek od procesor »

Tomu "kliksu" sa pri spínaní 0/100% nedá vyhnúť, leda že úzko-pásmovým filtrom s dobrým potlačením nežiadúcich frekvencií - čiže pazvukov.
Ak by sa daný signál amplitúdovo moduloval s menšou strmosťou oproti skokovej zmene, parazitné frekvencie by mali menšie amplitúdy. Pri rozumnej strmosti by boli takmer nepočuteľné.
Obvod s riadením amplitúdy pre cca 1kHz generátor môže byť jednoduchší ako úzko-pásmový filter pre túto frekvenciu.

Uživatelský avatar
Spiral
Příspěvky: 300
Registrován: 07 čer 2013, 02:00

#7 Příspěvek od Spiral »

Omlouvám se za OT - Sounds From The First Satellites :
https://www.youtube.com/watch?v=MjVorX1YVng

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#8 Příspěvek od TAKJAN »

Na rušivý zvuk používám sirénku v serii se samoblik LED

Uživatelský avatar
Denmer
Příspěvky: 56
Registrován: 07 črc 2015, 02:00

#9 Příspěvek od Denmer »

Artaban001 píše:Jde o to, že Tvůj spínací signál má blbý průběh a při "nastartování" oscilátoru udělá tento pazvuk.
Klíčuj již běžící oscilátor (spínej výstupní signál do zvukoměniče, nebo v případě astabilu zkus ovládat bázový odpory)
Spínací signál (555) má obdélníkový průběh a spínaný (generátor) má sinusový.
AKO jsem tedy zařadil za zesilovač a výsledek byl ještě horší - klopný obvod nefungoval - tón nebyl přerušovaný a parazitní frekvence byli ještě intenzivnější - ovšem nejsem si jistý, zda jsem obvod správně zapojil (viz. blokové schéma v příloze).
Ještě jsem se zapomněl zmínit, že se nejedná přímo o NE555, ale o nízkopříkonovou CMOS verzi CM555IPA, ale to by nemělo hrát roli.
Přílohy
blokove_schema.png
(4.57 KiB) Staženo 58 x

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#10 Příspěvek od gepard »

Zdárec,
nic proti, ale přijde mi to zapojení docela jako zhovadilost. Pokud bych měl použít předložené bloky (astab. klop. 555 + gen. sin. + NF zes.), tak 555-kou bych spínal ten sin. gen. a až na jeho výstup bych připojil NF zes.
-- Gepard --

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#11 Příspěvek od ZVUK2000 »

Přesně tak. U modulované sireny se běžně použivaj dvě 555 "v serii" a pak do jde do zesu.

Uživatelský avatar
Denmer
Příspěvky: 56
Registrován: 07 črc 2015, 02:00

#12 Příspěvek od Denmer »

gepard píše:Zdárec,
nic proti, ale přijde mi to zapojení docela jako zhovadilost. Pokud bych měl použít předložené bloky (astab. klop. 555 + gen. sin. + NF zes.), tak 555-kou bych spínal ten sin. gen. a až na jeho výstup bych připojil NF zes.
Ahoj, takto jsem to taky zapojené měl v prvním příspěvku. Artaban mi poradil spínat signál do zvukoměniče, tak z toho vylezlo toto schéma. Ještě tedy zkusím zapojit dvě 555ky, jednu jako AKO a jednu jako generátor, jak píše ZVUK2000.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od masar »

S 555:
R1=1k, R2=68k, C1=10u
R3=10k, R4=10k, C6=100n
C2=C3=100n
Obrázek
S 4093:
Obrázek
:wink:

Uživatelský avatar
Denmer
Příspěvky: 56
Registrován: 07 črc 2015, 02:00

#14 Příspěvek od Denmer »

Dík moc za schéma, příští týden mi přijde 555ka, tak napíšu, jak to funguje. :)

Uživatelský avatar
Denmer
Příspěvky: 56
Registrován: 07 črc 2015, 02:00

#15 Příspěvek od Denmer »

Tak dneska jsem dokončil dps a siréna už funguje skvěle :)
Toho kliksu jsem se sice nezbavil, ale při vysoké hlasitosti není téměř slyšet :)
Použil jsem 2x NE555 a zesilovač s TDA2006 a vše je nyní OK.
Díky všem za pomoc.
Přílohy
SSS.jpg
(221.43 KiB) Staženo 41 x

Odpovědět

Zpět na „Poradna“