Star jehlová tiskárna

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Star jehlová tiskárna

#1 Příspěvek od Celeron »

Známej po mě chce abych se mu koukl na jehlovku Star HA-10. Nikde na netu jsem o ní nenašel ani čárku, ani driver. Používá ji stále na prodejní doklady, je to nejlevnější tisk a taky je problém tu jeho skladovou a prodejní evidenci starou cca 15 let převést na jinou tiskárnu, protože pachatel softu již neexistuje. Tiskne pouze v textovým režimu, co průchod, to řádek v tiskopisu. Je to kombinace traktor/A4. Vypadá zachovale, tak jsem ji vyfoukal, přeblafnul saponátem a je jak nová.
Když jsem nenašel Star HA-10 driver, tak aspoň v XP byly drivery pro LC10, LC15, LC20, což si pamatuju, že byly Star jehlový tiskárny v polovině devadesátek. Jen nevím kolik jehel a jaká šířka. Zkusil jsem něco vytisknout z XP, tisk byl grafickej, strašně pomalej ale šel. Vše vypadá že chodí jak má, ale občas zadrnčí posuv hlavy a kousne se, prostě se rozpadne krokování motoru posuvu hlavy. Tisk se buď o kousek posune vpravo, pokud je to moc hlava narazí na pravý doraz a je hotovo.
Co může způsobovat rozpadnutí krokování motoru? Divný je, že ale motor vždy přidá doprava, než by se ztrátou impulsů posunul jakoby doleva. Hlava jezdí po vodící tyčce zcela volně, řemínek je tak akorát, dělá to i když vzdálím hlavu od papíru a vyndám tiskovou pásku… Netušíte, co to může být? Odprásknutý asi nic být nemůže, to by to asi dělalo stále. Málo šťávy pro driver a motor? Na řídící desce je jedinej elyt a dva velký ve zdroji. Ten je ještě lineár, takže asi těžko budou elyty suchánek jako je běžný v pulzákách. Navíc v 1995 (podle symbolů na plastech ) se asi ještě kurvítka neosazovala…
Poradí někdo?
Díky
Edit: Zespoda je sice psáno HA-10 ale podle obrázků na netu to je spíš LC-90.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
kondor
Příspěvky: 193
Registrován: 31 črc 2005, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#2 Příspěvek od kondor »

A máš namazanou tu hřídel z hlazenky co po ní vozík jezdí?To bylo dost důležité aby nejezdil nasucho,potom to dělalo takovou neplechu podobné té co popisuješ.

Uživatelský avatar
kondor
Příspěvky: 193
Registrován: 31 črc 2005, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#3 Příspěvek od kondor »

A druhá strana vozíku jezdí buď po rolničce nebo jen po nějakém filcíku,taky jsem ho mazal když jsem jehly provozoval

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#4 Příspěvek od Neniu »

Také můžeš zkusit použít tiskárnu "Obecná nebo jen textová" kterou lze najít ve všech Windows co znám. Což znamená do XP.

Zkušenost praví, že nevhodný ovladač umí s HW tiskárny dělat neskutečné divy, protože občas tiskárna data vyhodnotí jako řídící pokyn a rázem je tu problém.
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

kondor píše:A druhá strana vozíku jezdí buď po rolničce nebo jen po nějakém filcíku,taky jsem ho mazal když jsem jehly provozoval
Jak jsem už psal, bez řemínku jezdí hlava zcela lehce. Namazání kulatiny olejem nepomohlo. Vazelína by byla ještě hustější s větším odporem. Pod kazetou je ozubený hřeben pro mechanizmus posuvu pásky a zároveň se o nej opírá plastový hříbek vzhůru nohama. Bušení jehel o válec vlastně tlačí celý vozík na ten hříbek. Našel jsem driver LC-90 pro W95. Je to určitě tiskárna LC-90, protože má přídavnej šváb v patici přístupnej okýnkem skrz dno asi s generátorem znaků (možná i češtiny) a na programátoru jsem ve staženým obsahu tý epromky našel text LC-90. Majitel jí provozuje s interním nastavením v DOS programu "standardní tiskárna 9 jehel".
Jirka
Edit: Zkusil jsem ve zdroji pro drivery, jehly a motory přidat elyt 2G2/50V a stále stejný. Když se tiskne zkušební stránka v Miléniích, tak se krokáč rozdrnčí vždy ve stejným řádku. Ale občas to udělá i jinde.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Mam Star LC24-200 Colour - uz som ju mnoho rokov nepouzil, ale pamatam si, ze som obcas mazal tu vodiacu tyc olejom.

Podla mna je to cisto mechanicka zavada. Ked to robi aj namazane, tak moze mat napriklad ten remen vydrate zuby.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#7 Příspěvek od Celeron »

rnbw píše:Podla mna je to cisto mechanicka zavada. Ked to robi aj namazane, tak moze mat napriklad ten remen vydrate zuby.
Zuby jsem zatím nekontroloval ale myslím si, že kdyby chyběly, tak by to dělalo vždy ve stejný vzdálenosti odleva. Trochu se to zlepší, když se řemen dost uvolní. Vytahanej ale asi není, napínací rolna má krok asi 4 mm a není ještě na dorazu ani když je řemen vyšponovanej až moc.
Divný na tom je, že hlava při zadrnčení neztratí kroky ale přidá, tisk se vždy posune doprava. Ještě me napadlo zda vibracema nespíná kontakt home pro hlavu, zítra to zkontroluju včetně řemenu.
Koukal jsem na zapojení elektroniky, na motor hlavy je NEC uPC1501 , na papír a jehly uPC1428 darlington pole. Kupodivu to nejsou nějaký specializovaný drivery pro krokáče. Pak tam jsou ještě 2 ks 4AC22, spínače jehel. Se vším přímo cloumá procesor, krom něho tam je už jen 8KB RAM a 1MB Prom.
Pokud se z nějakýho důvodu rozpadne generování kroků v procíku, těžko s tím něco nadělám.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Tak skus logicky analyzer - na vystupoch z procesora do budica motora - ci tam su signaly OK v momente chyby.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

Zkontroluj zvlnění napájecího napětí ze zdroje. U Star LC90 se takto rozhazovala výchozí poloha hlavy, někdy zhustila konec řádku, někdy ho přejela. Po výměně elektrolytu za usměrňovačem maká ještě dnes.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

rnbw píše:Tak skus logicky analyzer - na vystupoch z procesora do budica motora - ci tam su signaly OK v momente chyby.
Nojo, ale čím spustit či zastavit načítání analyzátoru? Jak zdetekovat chybu, že se rozpadlo krokování? Jedinný co mě napadá, je odpálit zápis od spínače home v součinu s jedním vstupem do uPA1501 a koukat na jeho 4 vstupy zda mají posloupnost spínání fází krokáče. Za ním už měřit nepůjde, musel bych ubastlit děliče na vstupy analýzátoru, je tam 45V a Gould má jen +-15V. A taky by se muselo nějak zajistit, aby po dojetí hlavy do home se znova vymazala paměť a připravila podmínka pro nový start. A taky bych musel udělat drátový vývody ven, LC90 tiskne až když je komplet složená a zapojená, třeba i pozná odpojenou kšandu od tiskový hlavy.
Zkusím spíš ten Hillův kondík, ale už jsem k 45V přidával a nepomohlo. Ještě by to mohlo být ve zdroji 5V pro procík řízení.
Díky za rady.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#11 Příspěvek od helios »

Kedysi na jednej ihličkovej tlačiarni som mal takú závadu, že niekedy tlačila len polovičnou rýchlosťou, niekedy zasa išla normálne. Po dlhšom pátraní som sa dostal až po kryštál vedľa procesora, ktorý zrejme už nedržal frekvenciu (a nemal som oscilo na zmeranie), po jeho výmene už tlačiareň fungovala normálne. Skús preveriť aj túto možnosť.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

Kondíky na 42V a 10V větev jsou 4G7. Zkusil jsem zatížit 42V na 2A, napětí spadlo na 32V a na něm byla 3V "pila". Dal jsem jsem místo původního elytu teslácký nepoužitý naformátovaný 5G/50V, stejný chování. Zkontroloval jsem i gréc, zda nemá bouchlou diodu a vše OK. 10V větev s zatížením 0,9A nahrazen elyt jiným 4G7 a stejný, pila necelý volt. Mám ale podezření na plochý propojovací kabel mezi zdrojem a deskou s řízením. Je to takovej plochej šedivák z drátu průřez cca 0,5 mm, mezery cca 2 mm mezi žílama. Občas se s tím propojujou desky ve spotřebce. Na konci jsou mačkací konektory. Na zemi jsou 3 paralelně ale na 42V je jen jeden a to se mi zdá nic moc na motory a jehly, když je v cestě pojistka 3,6A. Zkusím to zdvojit kusem drátu a přidat elyt někde u driveru pro motor.
Řemen žádnej zub nechybí, klasickej krystal v tom není ale našel jsem něco podobnýho filtrům Murata, co se kdysi dávaly do mezulí 10,7 MHz na VKV, jen to má 2 vývody. Je na tom 8 a kmitá skoro přesně 8MHz a na poklep neujíždí.
Asi to zítra poskládám a vrátím jako neopravitelný.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od jjilek »

Mám asi někde Star jehličku A4, ale ta HC je asi menší formát. Mám pohledat?

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#14 Příspěvek od pepik9 »

Servisní manuál, popis v češtině, eng manual (jak zapnout self test a výpis emulovaných tiskáren), úplnější manuál, nějaké ovladače ?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

pepik9 píše:Servisní manuál, popis v češtině, eng manual (jak zapnout self test a výpis emulovaných tiskáren), úplnější manuál, nějaké ovladače ?
Vřelé díky pane!
Hned mě upoutal nesoulad že v manuálu je krystal 12 MHz a já naměřil 8MHz 8O Přitom krystal není měněnej. Budu to zkoumat.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“