Povinné měřeni tlaku v pneu

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

Povinné měřeni tlaku v pneu

#1 Příspěvek od Standa99 »

Od minulého listopadu (2014) je povinné měření tlaku v pneumatikách (TPMS). Někdy to bývá benevolentnější, kdy je jeden příjímač a kola se můžou všelijak přehazovat a někdy to je naprd (můj případ), kdy každé kolo musí být na svém místě, takže tam bude nejspíš i více příjímačů.
Koupě zimních gum na plechových discích znamená ještě přikoupit 4x čidlo, kdy po výměně se musí do servisu, aby se nová čidla přizpůsobila (takže 2x ročně).
Dá se jezdit i bez toho, prej to akorát zapípá (jak u kterého auta), ale problém může být např. při nehodě, kdy by se pojišťovna mohla vozit i po poškozeném kvůli "technické způsobilosti vozidla k provozu na pozemních komunikacích".
Je to novinka a teprve se to začíná vžívat, ale prej existují klonovatelná čidla, která se tváří jako ta původní. Další věcí bude i životnost, protože tam asi bude i baterie a ta může po pár letech zdechnout atd.

Řešil jste to už někdo a máte s tím nějakou zkušenost?

P.S. Rád bych se zde vyhnul příspěvkům o eurosvazu atd.
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

U většiny normálních vozů funguje systém porovnávání otáček kol. Při poklesu tlaku se změní poměr otáčení, (stejně jako u unašečů ve VHS kazetách) systém hlásí pokles tlaku. Tento systém je uznávaný jako hlídač tlaku.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#3 Příspěvek od Standa99 »

Ano to je tzv. nepřímý TPMS systém, ale mě jde o fyzické měření tlaku čidlem v pneu.
Něco o těchto systémech http://www.pneumatiky.cz/info/povinna-k ... -tpms.html .
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#4 Příspěvek od weed_smoker »

Já nic takovýho na Feldě nemam,tlak měřím prstem.Když jde guma ze strany palcem zmáčknout,tak ji dofouknu.A když se na ní objevujou pravidelný rezatý flíčky,tak koupim novou.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

Nj, když oni soudruzi v EU vymýšlejí a nařizují další a další 3,14čoviny. Jednou z nich je ta o níž píše Standa.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od pocitujlasku »

Tak to bude musiet moje auto este vydrzat aspon 10 rokov, ma elektroniky tak akurat :) - central, el. stahovanie okien, ale ziaden ecall, meranie hustoty pneumatik, a milion dalsich veci, ktore, ked sa pokazia, tak sa ani nepohnem.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Bernard »

Z toho linku:
Zásadním důvodem pro zavedení povinné kontroly tlaku v pneumatikách je i ekologie. Evropská unie očekává, že s pomocí monitorovacího systému TPMS by se v Evropě mělo ročně ušetřit více než 1 mld. litrů paliva a zhruba 4,8 milionů tun CO2 , což určitě nejsou zanedbatelná čísla.
To je oblíbený trik, uvést nějaké miliardy a zatajit, jak velkou část z celku představují. Možná by se vidělo, že to poměrně zanedbatelné je.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

Mi osobne to prijde jako dobra vec. Jsem naprosto liny merit tlak v pneumatikach jen tak pro kontrolu a tak pokud neni meka tak ze to bije do oci, nedofoukavam.

Mam tam prime mereni, takze vidim rovnou hodnotu tlaku a nemusim nic resit. Jako nevyhodu bych videl zminene prehazovani gum na plechacich coz osobne nedelam a taky ze v cidle je nevymenitelna baterie (mam VW) a tak se po cca 10 letech musi menit cely ventilek s cidlem coz neni uplne levne. Ale pokud se to zacne delat hromadne, chytnou se cinane prilezitosti a cela sranda zlevni.

U levnych aut se to pocita pomerem otacek ze snimacu ktere tam jiz tak jako tak jsou, tudiz je to jen zalezitost SW a pripadne jedne ledky navic. Cenu auta to nijak nezvysi takze narozdil od jinych hovadin nemam s povinnym zavadenim tohoto zadny problem. Socky jsou schopny narvat do aut hafo setricu paliva, magnetu na palivove potrubi apod, ale ze jezdi na podhustenych gumach je netrapi.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Ekologicka stranka veci je uplny nezmysel (keby EU skutocne zalezalo na ekologii, tak sa zrusia vsetky uholne elektrarne).

Ale z pohladu bezpecnosti to nezmysel nie je - vie to zistit defekt skor ako si to clovek vsimne. Ale nove auto si kvoli tomu kupovat nebudem...

Uživatelský avatar
petus
Příspěvky: 594
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od petus »

Doporučuju :)
Bezdrátové měření tlaku v pneumatikách
https://portal.zcu.cz/StagPortletsJSR16 ... idno=63192
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ :)
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#11 Příspěvek od Honza_dy »

Nějakej vykuk prý narval všechny čtyři senzory do dojezdové rezervy a má pokoj :D Já to naštěstí na autě nemám a ani nepotřebuji. Obejít jednou za měsíc auto s měřákem v ruce je hrozná dřina!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#12 Příspěvek od p32 »

Ono stačí snad 3x změřit za půl roku. Když je tam dávám, když je sundávám a průběžně mezitím, když se mi to nezdá. Ekologické je pouze to, že každý řidič před výjezdem má zkontrolovat celkový stav vozidla. Takže ostatní kecy jsou jen zamlouváním povinností.

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#13 Příspěvek od Standa99 »

To nastrkání do rezervy už všude koluje jak starý vtip.

Zažil jsem roztržení levé zadní gumy ve 150 a bylo to určitě počínajícím defektem, takže budiž, když už to tam je, tak by to někdy mohlo i pomoct.
Originální jedno čidlo stojí nyní cca 1500,- (programovatelné stejně), z Aliexpresu 4 kusy cca 85$. Asi vezmu ty z číny a uvidíme.
Přílohy
tlak_pneu.jpg
(37.94 KiB) Staženo 43 x
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA :D

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#14 Příspěvek od jasin »

Jak soudruzi z EU ekologicky vysvětlí stovky miliónů baterií které se z jedovatých sloučenin zbytečně musí vyrobit a a pak zase ekologicky likvidovat.
Lobisté výrobců baterií si asi přišli na pěkné prachy. A ekologie zaplakala.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Baterie sa vyrabaju v Cine (podobne ako FV solarne panely), takze su automaticky ekologicke...

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“